Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Najlepšie traktory na svete

Najlepšie traktory na svete
insert_photomarketingové oddelenie spoločnosti FENDT

Pod týmto titulkom vyšiel v 44. tohtoročnom čísle magazínu Wirtschaftswoche článok o traktoroch Fendt, ktoré sú dobre známe aj medzi našimi poľnohospodármi. O obľúbenosti týchto strojov medzi domácimi agropodnikateľmi svedčí aj neustále rastúci trhový podiel na slovenskom trhu. Ten sa od roku 2009 zvýšil o viac ako tretinu! Prinášame preto článok, ktorý tak trochu ozrejmuje, kde sú korene úspechu tejto nemeckej značky.

„Ten, kto riadi traktor Fendt, má náskok pred ostatnými“ hovorí starý reklamný slogan ktorý platí aj dnes.
Výrobca traktorov z Marktoberdorfu v Allgäu píše už 80 rokov svoju históriu. Najskôr s legendárnym traktorom Dieselross, ktorý bol po prvý krát predstavený v roku 1930 a neskôr s celou sériou inovatívnych traktorov, medzi ktorými vyniká súčasný špičkový model 939. Ponuka traktorov z firmy Fendt v súčasnosti zahŕňa modely s výkonom od 70 až do 390 koní, traktory s úzkou karosériou až po model 939: šesť modelových radov rôznych výkonových tried. Špičkové modely 700, 800 a 900 Vario s výkonom od 145 do 390 koní spája úsporná technológia SCR, zvýšená produktivita a bezpečnostné prvky ako je napr. pri modeli 900 Vario prvý ABS systém v štandardnom traktore. Traktory Fendt sa mimochodom využívajú okrem poľnohospodárstva aj v priemysle, v technických službách a pri starostlivosti o životné prostredie.

Veľkou inováciou na traktoroch Fendt je plynulá prevodovka Vario. Traktor sa riadi plynulo rovnako ako osobné auto s automatickou prevodovkou. Táto prevodovka bola uvedená v roku 1995, pričom od roku 2010 je súčasťou štandardnej výbavy všetkých modelov. Do celého sveta už bolo dodaných okolo 115 000 traktorov Vario.
„Staráme sa o špičkový segment“ vysvetľuje Peter-Josef-Paffen, hovorca vedenia spoločnosti, ktorá má v Allgäu dlhoročnú tradíciu.
„Ak nejaký poľnohospodár hľadá traktor s výkonom nad 200 koní, neobíde firmu Fendt.“

V roku 1997 prevzal firmu Fendt americký koncern AGCO a tým sa stala členom celosvetovej rodiny, ku ktorej patria aj ďalší renomovaní výrobcovia poľnohospodárskych strojov: Massey Ferguson, Valtra a nová značka Challenger, vhodná hlavne pre východnú Európu a Áziu. Mimochodom, na čele amerického podniku AGCO je Nemec Martin Richenhagen. AGCO vyrába okrem traktorov široký sortiment poľnohospodárskych strojov ako sú napríklad silážne rezačky alebo kombajny. Koncern má po celom svete asi 30 výrobných závodov, tri z nich vyrábajú modely značky Fendt v Nemecku: v Markt-oberdorfe, v Asbach-Bäumenheime a v Hohenmölsene. Traktory pochádzajú z regiónu Allgäu: to súvisí hlavne s tým, že „v Allgäu sa jednoducho už viac ako 80 rokov vyrába špičková kvalita“, vysvetľuje Peter-Josef-Paffen. Mimochodom, z 3460 zamestnancov firmy Fendt pracuje 2500 v Marktoberdorfe.

V roku 2011 sa vyrobí 15 000 traktorov. Cieľom je, aby o niekoľko rokov opúšťalo závod 20 000 traktorov. Preto sa teraz intenzívne rozširujú kapacity. Investície do nových výrobných zariadení na úrovni 172 miliónov eur sú toho jasným dôkazom. V budúcom roku vznikne tiež ďalších 120 nových pracovných miest v oblasti výskumu a vývoja.

Podiel firmy Fendt na trhu v Európe predstavuje osem percent. O dva až tri roky má spoločnosť cieľ dosiahnuť desaťpercentný podiel na trhu.

Dôležitým aspektom traktorov Fendt je dopad na životné prostredie. Preto bola vyvinutá aj technológia Fendt Efficient Technology, ktorá minimalizuje spotrebu energií, času a pohonných hmôt. Zásada udržateľného životného prostredia sa neuplatňuje iba pri traktoroch: celý závod v Marktoberdorfe sa v súčasnosti vykuruje pomocou bioenergie. Elektráreň na biomasu spoločnosti Brennpunkt Energie GmbH dodáva kompletnú energiu pre vykurovanie a ostatné procesy.

„Úspech firmy Fendt je založený na množstve maličkostí. Iba tak môžeme vyrábať produkty na špičkovej technickej úrovni v prémiovom segmente.“, vysvetľuje Peter-Josef Paffen.

Vzťahy so zákazníkmi firmy Fendt sa starostlivo udržiavajú. Organizujú sa preto prehliadky závodov, školenia vodičov traktorov a kompletný kurz, na ktorom je možné si vyskúšať rôzne modely traktorov. Malé múzeum informuje o dlhej histórii podniku, ktorý má v regióne Allgäu dlhú tradíciu. Medzitým sa z toho dokonca vyvinulo obchodné podnikanie: na výrobkoch pre fanúšikov – od modelov traktorov cez oblečenie až po detskú výbavu – dosahuje v súčasnosti tento výrobca traktorov obrat 5 miliónov EUR.

Krátka charakteristika:
Vlastník : AGCO Corporation, Duluth, Georgia, USA
Predseda predstavenstva, prezident a CEO: Martin Richenhagen
Obrat (celého koncernu): 6,9 mld. USD (2010)
Počet zamestnancov v Allgäu: 2500

Výhradným importérom značky FENDT na Slovenskom trhu je HRIADEĽ, spol. s r.o., Cabajská 28, 949 01 Nitra, www.hriadel.sk.

Autor článku: Wirtschaftswoche 44/2011
Zdroj obrázku: marketingové oddelenie spoločnosti FENDT

3 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Vlado
Vlado
29. február 2024 20:56

Dobri dochaza nam ropa treba zacat virabat vodikove plinove alebo elektricke traktori sejacky a stroje potravinova bespecnost krajini a sveta