Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

ZETOR OSLAVUJE 65: Traktor, ktorý menil agrosektor (fotopríloha)

ZETOR OSLAVUJE 65: Traktor, ktorý menil agrosektor (fotopríloha)
insert_photo7 x poľnoinfo.sk - pohľad na výrobný areál v Brne v období keď prebiehali oslavy 65. výročia založenia značky.

Ešte pred niekoľkými rokmi keď sa povedalo traktor, predstavili sme si charakteristickú červenú kabínu. Dnes je situácia iná a poľnohospodári si na našom trhu môžu vybrať z viac ako dvadsiatich farebných kombinácií traktorov. Presne toľko rôznych značiek sa na náš trh dováža a i napriek tomu si „brniansky“ Zetor drží približne 20 percentné postavenie na trhu. To je dokonca viac, ako v jeho materskej krajine.

Charakteristické červenošedé stroje sa tak nezaradili k mnohým značkám z minulosti, ktoré nevedeli reagovať na požiadavky zákazníka a tak buď skončili, alebo mnohokrát nie celkom dôstojným spôsobom, vzhľadom k ich postaveniu z minulosti, prežívajú.

Rodný list prvého Zetoru 25 má dátum 15. marec 1946. Vznikol v Zbrojovke Brno, čo určilo aj názov značky. ZET ako zbrojovka a OR ako traktor. Potom prišli rady Zetor 15, 30 a v roku 1956 aj robustnejší Zetor 50 Super s výkonom motoru 50 HP.

„O niekoľko rokov neskôr prichádza Zetor ako prvý na svete s koncepciou využitia unifikovaných prvkov pri výrobe traktorov. To znamená využiť zhodné diely na rôzne modely a tak značne zjednodušiť výrobu a servis,“ uvádza správa marketingového oddelenia Zetor Trade, a. s. Brno.

V treťom desaťročí (1966 – 1976) výroby traktorov, Zetor reaguje na stále častejšie požiadavky zákazníkov po vyšších výkonových radách.

„Hmatateľným výsledkom výskumu boli nové traktory unifikovanej rady UR II a vôbec prvý model z tejto rodiny predávaný pod označením 8011,“ uvádza Zetor Trade a dopĺňa, že ten hneď po uvedení na trh získal niekoľko cien doma aj v zahraničí. Traktory s označením Crystal boli od roku 1968 postupne zaraďované do výroby. Výsledkom pokračovania vývoju traktorov UR II bol prvý šesťvalcový model 12011, ktorý bol vyrobený v roku 1975.

„V štvrtom desaťročí existencie Zetoru sa výroba rady UR II presunula na Slovensko a traktory UR I sa stali znova najdôležitejším výrobným programom v Brne. Tam sa stroje neustále modernizovali a spoločenské zmeny v roku 1989 už červený traktor privítali so synchronizáciou 4. a 5. prevodového stupňa, zvýšením zdvihu o 120 mm, ale i štandardom teplovodného kúrenia,“ píše sa v správe.

V prvej polovici deväťdesiatych rokov začali v Brne s výrobou traktorov UR III, ktoré od roku 1998 poznáme pod označením Forterra. Napriek snahe prispôsobiť sa novým spoločenským podmienkam sa ale Zetor nevyhol závažným ekonomickým problémom, ktoré vyriešil až vstup slovenskej spoločnosti HTC v roku 2002. Tá začala okamžite s finančnou stabilizáciou podniku spojenou s masívnou reštrukturalizáciou. Výsledkom bola redukcia skladov a vybudovanie moderného výrobného areálu. Traktory UR I pod názvom Major a neskôr Super boli naďalej modernizované a dnes ich poznáme pod názvom Proxima.

Zetor patril v minulosti aj medzi výrobcov traktorov v kategórii 120 – 160 HP. V súčasnosti sa pripravuje na návrat do tejto výkonovej rady s novým traktorom s názvom Maxterra, ktorá by sa mal zamerať na poľnohospodárov, ktorí žiadajú stroje 130 – 170 HP. Maxterra by sa k prvým zákazníkom mala dostať najneskôr v roku 2014.

Zaujímavosti:
– Do roku 2011 bolo vyrobených približne 1,2 milióna kusov traktorov Zetor.
– Za dobu svojej výroby sa traktory Zetor vyviezli do približne 100 štátov na piatich kontinentoch.
– Pomenovanie Zetor je v Indii názov pre traktor ako taký.
– Tento rok sa na Slovensku predalo už 110 traktorov Zetor, čo je viac ako v rovnakom období minulého roka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 7 x poľnoinfo.sk - pohľad na výrobný areál v Brne v období keď prebiehali oslavy 65. výročia založenia značky.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments