Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Najlepšie biele vína na svete pochádzajú zo Slovenska!

Najlepšie biele vína na svete pochádzajú zo Slovenska!
insert_photoFacebook Chateau Topoľčianky

Slovenské vína už nejaký čas nie sú vo svete neznámym pojmom. Kráľovský nápoj zo slovenských viníc pravidelne žne úspechy aj na medzinárodných súťažiach. Triumf sa našim vínam podaril aj na nedávnej súťaži Vinalies Internationales vo Francúzsku. Okrem desiatok zlatých a strieborných medailí, ktoré istotne slovenských producentov potešili, však naše vína vybojovali aj dosiaľ nevídaný úspech.

„Ide o obrovský úspech, pretože ešte nikdy sa nestalo, že by dve vína z toho istého vinárstva a v tej istej kategórii získali doslova pomyslených Oscarov na jednej z najväčších alebo najprestížnejších súťaží na svete. Pretože získali Palmu za najvyššie hodnotené biele víno v súťaži a zároveň získali titul šampióna – cenu VINOFED v rozstrele medzi najlepšie hodnotenými bielymi vínami,“ skonštatovala aj enologička a ambasádorka slovenského vína Edita Ďurčová.

Najväčší úspech zaznamenali vína z vinárstva Chateau Topoľčianky.

„Ide o historický úspech nielen pre naše vinárstvo, ale pre celé slovenské vinárstvo a vinohradníctvo. Tentokrát sme uspeli s najvyššie hodnoteným bielym vínom, 96 bodov získal Rizling vlašský – výber z hrozna, ročník 2021, ktorý zároveň bol v rozstrele o šampióna s naším druhým vysoko hodnoteným vínom – Pálava – výber z hrozna, ročník 2021, ktorá tohto šampióna aj vyhrala,“ dodal obchodný riaditeľ vinárstva v Topoľčiankach Samuel Waldner.

Obe vína teda v jednej chvíli súperili aj medzi sebou.

„Priebeh je taký, že najskôr sa v základnej časti hodnotia vína, tieto konkrétne v kategórii bielych vín. Z nich vyberú v rámci pravidiel od troch do siedmich najviac bodovaných vín. Tentoraz vybrali štyri vína a už len to je úspech, že z týchto štyroch boli dve práve slovenské, z Topoľčianok. Zvyšné dve vína boli z Talianska a Nového Zélandu. Následne zasadá porota, ktorá už vyberá absolútneho šampióna kategórie, kde sme teda vyhrali s Pálavou. Teda už dve naše vína bojovali o šampióna, zároveň jedno z nich bolo najvyššie bodovo hodnotené víno,“ dodal Waldner.

Najúspešnejšie víno – Pálava, pochádza z nitrianskej vinohradníckej oblasti, konkrétne zo šintavského vinohradníckeho rajónu. Vinica sa nachádza pri obci Veľké Zálužie.

„Je tam piesočnatá pôda, ktorá je výborná na aromatické odrody. Je to tiež pomerne veterná lokalita, takže ako sa hovorí, slnkom je to sladené a vetrom korenené. Je to výborná lokalita na pestovanie aromatických bielych vín. V rámci kolekcie vinohradnícky výber robíme aj redukciu úrody, čiže troška znížime kvantitu za účelom dosiahnutia vyššej kvality. S týmito vínami sa nejako extra ani neponáhľame, takže vinifikácia dostáva svoj priestor. Vína sa miešajú na jemných kvasničných kaloch. Víťazná Pálava je veľmi pekná a aromatická, takisto dlhá v chuti, takže odporúčam ju ochutnať,“ dodal Samuel Waldner.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Chateau Topoľčianky

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
23. marec 2023 19:07

Pred pár dňami som navštívila Vašu podnikovú predajňu v Topoľčiankach. Klobúk dole. Blahoželám k víťazstvu vo Francúzsku. Nech sa darí. Teším sa s Vami lebo sme Slovensko😊

Štefan
Štefan
24. marec 2023 20:15

Super gratulujem
Mam rád Vaše vina
Len tak ďalej.

Ja,L.
Ja,L.
25. marec 2023 19:42

Gratulujem. Občas ochutnám Rulandské šedé z Vášho portfólia.
Ak by som sa mohol spýtať, čo znamenajú farebné označenie etikiet /červené, zelené a čierne/ na fľaši Rulandské šedé?