Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Nadpriemerná úroda ovocia zvýši v páleniciach výrobu liehu

Nadpriemerná úroda ovocia zvýši v páleniciach výrobu liehu
insert_photozlin.cz

Zvolen 12. októbra (TASR) – Tohtoročná nadpriemerná úroda jabĺk, hrušiek, sliviek a niektorého ďalšieho ovocia priniesla zvýšený pracovný ruch aj do približne 135 registrovaných slovenských páleníc. Pestovatelia ovocia a majitelia či správcovia páleníc očakávajú výrazne vyšší objem vypáleného liehu ako vlani.

„Kým v sezóne 2006/2007 sa v slovenských páleniciach vyrobilo 1,409 milióna litrov stopercentného liehu, v sezóne 2007/2008 to bolo len 581.000 litrov,“ povedal TASR predseda Združenia pestovateľských páleníc Jozef Beňo.

Ako dodal, zníženie objemu na 40 percent bolo aj dôsledkom prechodu pestovateľov do nelegálnych páleníc. Tento rok by ale po minuloročných zásahoch colníkov voči čiernym páleniciam mal pestovateľov opäť prinavrátiť do oficiálnych páleníc. Množstvo vypáleného čistého liehu by tak vlaňajší rok malo výraznejšie prekonať.

Podľa Slavomíra Juhaniaka z pestovateľskej pálenice v Nižnom Skalníku v okrese Rimavská Sobota sezóna sa u nich rozbehla už začiatkom septembra, keď začali páliť prvý alkohol z jablčného kvasu.

„Nasledovali hrušky a momentálne začína obdobie sliviek,“ povedal Juhaniak TASR.

Správcovia gemerskej pálenice pracujú len dvakrát v týždni, väčšinou na požiadanie pestovateľov ovocia. „Dodnes sme mali v pálenici asi 20 pracovných dní,“ skonštatoval.

Vo veľkej časti páleníc majú ale dnes zavedené poradovníky. Niekde sa čaká len niekoľko dní, inde je potrebné počkať aj dva týždne. Zákazník (pestovateľ) zaplatí v pálenici za liter 50-percentného alkoholu od 125 Sk (4,15 eura) do 145 Sk (4,85 eura). Z toho polovicu zaplatí správca pálenice výrobnú daň štátu. Ďalších 19 percent je DPH a časť odvedie ako daň z príjmu. Do roka si každý pestovateľ môže dať takto vypáliť 43 litrov 100-percentného liehu alebo 86 litrov „päťdesiatky“.

Podľa Beňa pozitívom uplynulých dvoch rokov pre pestovateľov i majiteľov páleníc bolo výrazné zjednodušenie legislatívy.

„Navyše pálenice už môžu svoje výrobky uvádzať priamo na trh,“ pripomenul.

Aj keď v uplynulých dvoch rokoch sa slovenská colná správa zamerala na odhaľovanie domácich čiernych páleníc a podomová výroba alkoholu klesla, Beňo odhaduje, že stále sa u nás nelegálne vyrába asi 30.000 litrov stopercentného liehu ročne.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: zlin.cz

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments