Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Na výstave v Dubaji sa prezentovali slovenskí potravinári

Gulfood Dubai je najväčšia prezentačná a kontraktačná výstava potravín a nápojov na svete. Tento rok sa po prvý raz v histórii na nej prezentovali aj slovenskí výrobcovia potravín a nápojov.

Vyvrcholením podnikateľskej misie pod vedením podpredsedníčky vlády a šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) bolo rokovanie s podpredsedom vlády a členom kráľovskej rodiny Spojených arabských emirátov (SAE). Informoval o tom Michal Feik z MPRV.

“Ak chcú byť naši potravinári úspešní, bez marketingu a prezentácie to nepôjde. Rozhodli sme sa, že budeme oveľa aktívnejší a budeme pomáhať našim producentom potravín a nápojov prezentovať sa v zahraničí a pomáhať získavať pre nich nové trhy. Do Dubaja sa nám podarilo dostať deväť slovenských potravinárskych firiem, ktoré tam priamo vystavujú. V rámci podnikateľskej misie sme tiež zobrali so sebou zástupcov ďalších 18 firiem, ktorí mali možnosť nadviazať dôležité kontakty. Slovensko síce nemôže konkurovať množstvom produkcie, ale kvalitou potravín určite áno,” povedala Matečná.

Veľtrh Gulfood Dubai 2018, ktorý sa tento rok koná od 18. do 22. februára, priťahuje podľa Feika množstvo profesionálov z oblasti obchodu s potravinami a nápojmi z celého sveta. Na veľtrhu vystavuje 5000 spoločností z viac zo 120 krajín sveta. 

Slovenská republika má v tomto roku na veľtrhu po prvý raz národnú expozíciu, ktorú organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v spolupráci so MPRV. Súbežne s národnou expozíciou obe inštitúcie zorganizovali podnikateľskú misiu, ktorej cieľom je prezentácia slovenských subjektov, nadväzovanie obchodných kontaktov, ako aj hľadanie nových exportných príležitostí.

Vyvrcholením podnikateľskej misie pod vedením Gabriely Matečnej bolo podľa Feika rokovanie s podpredsedom vlády, ministrom prezidentských záležitostí a členom kráľovskej rodiny SAE šejkom Mansúrom bin Zajdom Nahajánom. 

Témami pracovného rokovania boli najmä investície a výskum v oblasti potravinovej bezpečnosti a kontroly potravín, ako aj spolupráca pri chove koní, jazdectve a sokoliarstve. Práve chov a šľachtenie koní sú pre SAE mimoriadne atraktívnou oblasťou, keďže majú v ich krajine dlhú tradíciu. Slovenské agroministerstvo má čo ponúknuť aj vďaka tomu, že spravuje Závodisko v Bratislave a Národný žrebčín v Topoľčiankach. Témami rozhovorov oboch podpredsedov vlád boli aj životné prostredie, kvalita vody či energetika.

Matečná sa okrem podpredsedu vlády stretla aj s tromi ďalšími ministrami SAE, s ministrom hospodárstva Sultánom bin Saídom Mansúrím, s ministrom klimatických zmien a životného prostredia Sáním bin Ahmadom Zajúdím a ministerkou pre bezpečnosť potravín Marjam Saíd Harab Muhajríovou. 

“Všetky štyri stretnutia boli veľmi zaujímavé a motivujúce. Naši partneri boli veľmi prekvapení, čo všetko môže taká malá krajina ako Slovensko ponúknuť. Máme skúsenosti, ponúkame priestor na investície, ale najmä dokážeme vyrobiť zdravé a bezpečné potraviny,” dodala Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
23. február 2018 8:10

Dobrý deň, pri zápornom salde zahraničného obchodu s agrokomoditami na úrovni 1,3 mld. € nám výlet do sultanátu nepomôže.

andrej
andrej
23. február 2018 10:46

Zoznam zucastnenych slovenskych firiem je utajovany ? Pripadne, kde by som ho mohol najst ?

agrarnik zHN
agrarnik zHN
23. február 2018 13:33

Vážený pán Artim ta žena vo vedení MPRV SR si pomylila rezort. Urobila si z neho modelingovú a cestovnú kanceláriu. Toto dokáže len ministerský úradník bez chrbtovej kosti. Takto sa už začala nabaľovať cez kopír keď chrlila projekty na zatrávnenie ako agrárna odborníčka bez praxe a len inkasovala. Na SPF… Celý komentár »

Juraj Huba - prevádzkovateľ poľnoinfo
Juraj Huba - prevádzkovateľ poľnoinfo
23. február 2018 21:36

Dobrý deň Andrej, článok je zo servisu agentúry, ktorá asi nepovažovala za dôležité uviesť zoznam slovenských vystavovateľov. V samotnej tlačovej správe agrorezortu sú potravinári vymenovaní. Kopírujem zoznam do diskusie: TEKMAR SLOVENSKO s.r.o., Ing. Ján Cibulka – GCM-KOM/ McLLOYD´S, GAS Familia, s.r.o., ALFA-R s.r.o., KOLIBA, a.s, TATRAKON, spol. s.r.o., Quadra Synergy… Celý komentár »