Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na Slovensku sa v piatok začala repná kampaň

cukrová repa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V tomto roku bude zber cukrovej repy z plochy 22.373 hektárov (ha). Je to relatívne stabilná plocha výmery cukrovej repy, ktorú pre domáce potreby pestuje 215 pestovateľov.

„Hoci sa repná kampaň ešte len začína, odhady už dnes hovoria o priemernej úrode repy na úrovni 65 ton/ha, priemernej cukornatosti 16,8 % a celkovej produkcii 1,450 milióna ton repy. Oba funkčné cukrovary z toho množstvo vedia vyťažiť približne 205.000 – 215.000 ton cukru,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Predseda dozornej rady Slovenského cukrovarníckeho spolku Adrian Šedivý v súvislosti s kampaňou konštatoval, že rast produktivity cukrovej repy sa za posledných 15 rokov zdvojnásobil.

„SR sa vyrovnáva v konkurencieschopnosti pestovania cukrovej repy s cukrovarníckymi veľmocami západnej Európskej únie (EÚ), čo potvrdzuje opodstatnenosť zastúpenia tejto špeciálnej plodiny na našich poliach a jej agrotechnický význam v osevných postupoch,“ povedal.

Kampaň skončí v januári 2020

SPPK ďalej uviedla, že Slovensko dosahuje 120-percentnú sebestačnosť vo výrobe cukru a vykazuje pozitívne zahraničnoobchodné saldo. Toto strategické odvetvie štátu poskytuje stabilné pracovné miesta pre viac ako 3000 ľudí, prevažne vo vidieckych oblastiach.

„Tohtoročná cukrová kampaň bude už tretia po sebe, odkedy v roku 2017 prestali v celej Európskej únii platiť výrobné kvóty na cukor. Následný obrovský pretlak cukru a pokles odbytových cien priamo ohrozoval aj našich pestovateľov repy a výrobcov cukru,“ uviedol Michal Abelovič, predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku.

Ocenil prístup Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, podporné systémové opatrenia a zelenú naftu aj pre cukrovú repu, vďaka ktorým môžu toto zložité obdobie prekonať.

Cukrovar v Trenčianskej Teplej plánuje ukončiť aktuálnu kampaň k 11. januáru budúceho roka. Seredský cukrovar o niekoľko dní neskôr, pravdepodobne k 22. januáru 2020.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments