Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
MPRV SR Z domova

Na Slovensku sa môže uloviť 50 vlkov, rozhodlo ministerstvo pôdohospodárstva

Na Slovensku sa môže uloviť 50 vlkov, rozhodlo ministerstvo pôdohospodárstva

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR schválilo kvótu na lov vlka dravého, ktorá platí od 1. novembra do 15. januára budúceho roka, resp. do doby, pokiaľ nedôjde k naplneniu určenej kvóty. Vo vybraných okresoch Slovenska sa napriek odporu ochranárov bude môcť uloviť spolu 50 vlkov. Ministerstvo odôvodnilo svoje rozhodnutie rastúcou populáciou tohto predátora a ochranou hospodárskych zvierat.

Ročnú kvótu lovu vlka stanovuje každoročne v októbri MPRV po zasadaní pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov rezortu, Ministerstva životného prostredia SR, Národného lesníckeho centra (NLC), ďalších relevantných štátnych inštitúcií, ale aj mimovládnych ochranárskych organizácií.

“Väčšina členov pracovnej skupiny sa stotožňovala s návrhom NLC, ktoré predostrelo kvótu lovu vlka dravého 50 – 70 jedincov. Ministerstvo určilo spodnú odporúčanú hranicu pre poľovnícku sezónu 2020/2021 v celkovom počte 50 jedincov ročne,” uviedol predseda pracovnej skupiny a generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR Michal Tomčík.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) zdôraznil, že populácia vlka narastá a nie je ohrozená. Ohrozené sú podľa šéfa rezortu ovce, ktorých bolo na Slovensku pred desiatimi rokmi 420.000 a ich počet sa odvtedy znížil o 100.000.

“O mne je známe, že som zástancom nulovej kvóty vlka, ale tu predsa nejde o pocity ministra, ale o fakty a dáta. A tých sa musí minister držať,” povedal Mičovský.

Podľa rezortu je ročne napadnutých a stratených 1500 kusov oviec

So svojim kolegom ale nesúhlasí minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Ministerstvo životného prostredia (MŽP) bude podľa Budaja presadzovať, aby vlk nebol poľovným zvieraťom, ale aby sa mu zo zákona zabezpečila taká ochrana, aká prináleží všetkým chráneným živočíchom.

Rezort životného prostredia nepovažuje za dôležitý argument, že vlk dravý spôsobuje významné škody na hospodárskych zvieratách alebo lesnej zveri. Vysoká či diviačia zver spôsobila podľa MŽP v roku 2019 poľnohospodárske škody vo výške 17 miliónov eur, no vlk svojím lovom lesnej zveri či hospodárskych zvierat zapríčiňuje ujmu štátu a vlastníkom na hospodárskych zvieratách 30.000 – 40.000 eur ročne.

MPRV má však rozdielne čísla. Podľa rezortu je ročne napadnutých a stratených viac ako 1500 kusov oviec. Podľa odhadovaných výpočtov Združenia chovateľov oviec a kôz vlk spôsobuje ročne škodu na ovciach až vo výške 500.000 eur. V tejto sume však nie sú zahrnuté nepriame škody ako  pokles produkcie mlieka v období po útoku na stádo. Útoky v čase pripúšťacieho obdobia spôsobujú stres, ktorý negatívne vplýva na oplodnenie, čo sa následne prejavuje na nízkych reprodukčných ukazovateľoch v chove oviec. Ďalšie náklady musia chovatelia vynaložiť na zvýšenú ochranu stád.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1590 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. A.k.
  23. októbra 2020

  Stavy oviec na Slovensku neustále klesajú. Výnimočnosť ovčích výrokov je nezameniteľná. Okrem oviec sa však poskytujú na všetky kategórie zvierat platby na dobré životné podmienky zvierat. Opatrenie zahŕňa nasledovné operácie:
  zlepšenie starostlivosti o dojnice,
  zlepšenie ustajňovacích podmienok výkrmových ošípaných,
  zlepšenie životných podmienok prasníc a prasiatok po narodení,
  zlepšenie životných podmienok v chove hydiny;
  OVCE a kozy však chýbajú.

  Odpovedať
  1. G.S.
   23. októbra 2020

   Ak nemáš aspoň 700 ks oviec tak by ti tú podporu na welfare aj tak nedali. Schválili si totiž, že napríklad u kráv boli podporené len chovy nad 100 DJ. Malý mal smolu.

 2. Niemand
  23. októbra 2020

  10 DJ. To je 5 kráv nad 2 roky.
  par. 40 ods.4 NV SR 75/2015

  Odpovedať
  1. G.S.
   24. októbra 2020

   Teoreticky. Ale si zabudol na §41
   (2) Žiadosť o poskytnutie podpory na operáciu zlepšenie starostlivosti o dojnice sa zaradí v zostupnom poradí podľa počtu dobytčích jednotiek

   a) do prvého bodového pásma, ak ide o viac ako 200 dobytčích jednotiek,
   b) do druhého bodového pásma, ak ide o 101 až 200 vrátane dobytčích jednotiek,

   c) do tretieho bodového pásma, ak ide o 51 až 100 vrátane dobytčích jednotiek,

   d) do štvrtého bodového pásma, ak ide o 10 až 50 vrátane dobytčích jednotiek.
   Takže s 10 kusmi máš akú šancu?

  2. G.S.
   24. októbra 2020

   A ešte krava je 1 DJ a nie dve. Takže 10 kráv sú 10 DJ.

 3. Niemand
  24. októbra 2020

  Jasne prepáč. 10 dvojročných kráv je 10 dj. Koľkokrát sa pri tomto jednoročnom záväzku už zaradzovalo podľa tých kritérií čo píšeš?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.