Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Na rade ministrov o vlkoch, medveďoch, mačkách i psoch

Na rade ministrov o vlkoch, medveďoch, mačkách i psoch
insert_photoEurópska únia - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas zasadania AGRIFISH (27.5.2024).

Reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky vstúpila do platnosti 25. mája a Rada ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ (AGRIFISH) sa na svojom májovom zasadaní mohla vrátiť k menej naliehavým témam, ako sú welfare zvierat alebo ochrana veľkých šeliem. Slovensko pridalo do diskusie na plenárnom zasadaní vlastný bod programu – o dvojakej kvalite potravín, pričom k návrhu ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča sa vyjadrili ministri desiatich štátov.

„Slovensko spoločne s ďalšími členskými štátmi roky poukazuje na to, že kvalita určitých potravín, ktoré sa predávajú v EÚ ako totožné, sa v niektorých štátoch výrazne líši,“ uviedol Richard Takáč počas plenárneho zasadania AGRIFISH v pondelok (27.5.2024)

Dokazuje to testovacia kampaň výskumného strediska EK, ktorá odhalila, že až 24 percent výrobkov s rovnakým označením má v rôznych štátoch EÚ rôzne zloženie. Slovenský minister svoje argumenty doložil aj výsledkami prieskumu týkajúceho sa 22 potravín, ktorý sa na Slovensku realizovali tento mesiac.

„Prieskum v niektorých prípadoch potvrdil, že existujú objektívne rozdiely čo sa týka kvality a zloženia najmä pri nealko nápojoch, koreninách a produktoch živočíšneho pôvodu. Rozdiely boli aj v energetickej hodnote či nutričných dátach. To podkopáva dôveru spotrebiteľov v jednotný trh. Vyzývame preto Komisiu, aby sa týmto problémom zaoberala,“ uviedol.

Počas plenárneho zasadania na tieto pripomienky Slovenska reagovala aj európska komisárka pre finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov Mairead McGuinnessová. Uviedla, že smernica o právach spotrebiteľov z roku 2019, ktorá sa dotýka aj dvojakej kvality potravín, bola na úrovni členských štátov finalizovaná až tento mesiac.

„Najnovšia štúdia poukazuje na menej prípadov dvojakej kvality potravín v roku 2021 v porovnaní s rokom 2018, trend je teda pozitívny. Komisia uverejní implementačnú správu o modernizačnej smernici v druhej polovici júna,“ uviedla Mairead McGuinnessová.

Viac flexibility, efektivity a peňazí

Ministri rokovali aj o ďalších témach nad rámec už prijatej reformy SPP, predovšetkým o vytvorení mechanizmu pomoci poľnohospodárom v čase krízy. Ten by mal byť podľa viacerých ministrov flexibilnejší a mal by disponovať väčšími finančnými zdrojmi, aby sa mohlo rýchlo a cielene reagovať na krízové situácie.

„Spracujeme dnešné návrhy s cieľom, aby sme dospeli k záveru ešte pred skončením belgického predsedníctva,“ uviedol David Clarinval, belgický vicepremiér a minister poľnohospodárstva, k tomuto bodu.

Kvôli vlkom zanikajú pastvy

Slovenský minister pôdohospodárstva sa vyjadril aj k návrhom rakúskej delegácie, ktorá informovala AGRIFISH o nebezpečenstvách, ktorými veľké šelmy ako vlky či medvede ohrozujú poľnohospodárstvo.

Rakúsky federálny minister poľnohospodárstva, regiónov a turizmu  Norbert Totschnig vo svojej správe uviedol, že v 23 členských štátoch EÚ žije v súčasnosti okolo 20 300 vlkov a ich počet sústavne stúpa. Straty na stádach následkom útokov vlkov sa odhadujú na 65-tisíc kusov ročne. Vlky najčastejšie útočia na ovce a kozy (73 percent strát), ale aj na hovädzí dobytok (19 percent) a kone. Stúpa aj populácia medveďov, ktorých je v EÚ takmer 16-tisíc. Veľké šelmy sa premnožili najmä v uplynulých tridsiatich rokoch.

Richard Takáč upozornil na to, že na Slovensku sa vyskytli aj útoky medveďa na človeka v intraviláne. Podporil návrh, aby sa v rámci smernice o ochrane biotopov ochrana vlka i medveďa prekvalifikovala zo štvrtého na piaty stupeň.

„Aktuálne sa o tejto téme diskutuje v pracovných skupinách na ochranu životného prostredia a zatiaľ sa nedosiahla kvalifikovaná väčšina na to, aby bol možný výraznejší pokrok,“ uviedol k ochrane šeliem David Clarinval na tlačovej konferencii.

Trh stále nepriaznivý

K situácii na trhu s potravinami Mairead McGuinnessová uviedla, že ju naďalej ovplyvňuje vojna na Ukrajine, celosvetový pokles kúpnej sily, nepriaznivé poveternostné podmienky minulého leta i geopolitický vývoj na Blízkom východe.

„Tieto faktory spolu s nadpriemernými vstupnými nákladmi naďalej ohrozujú odolnosť poľnohospodárstva EÚ,“ uviedla.

Európska únia – Mairead McGuinnessová.

O Tokaji neskôr

S maďarským ministrom Istvánom Nagyom absolvoval Richard Takáč bilaterálne rokovanie, na ktorom sa dohodli, že o tri mesiace oddialia termín predĺženia certifikácie tokajských vín.

„Certifikácia tokajských vín je v platnosti od 60. rokov minulého storočia, ale kvôli nariadeniu Európskej komisie je potrebné ju predĺžiť. K tomuto sme dostali výhrady z maďarskej strany. Dohodli sme sa s maďarským kolegom, že predĺžime lehotu o tri mesiace. V rámci tejto lehoty určite nájdeme spoločné riešenie tak, aby mohli slovenskí vinári normálne fungovali v slovenskej časti tokajskej oblasti a maďarskí zas v maďarskej časti,“ uviedol na tlačovej konferencii.

Richard Takáč nehovoril iba o vlkoch a medveďoch, ale aj o mačkách a psoch, a to v súvislosti so slovinským návrhom týkajúcim sa welfare zvierat.

„Podporíme sprísnenie chovu mačiek a psov i noriem ich prepravy. Na Slovensku je najväčší počet množiarní v EÚ, z ktorých sa vyvážajú živé zvieratá, preto podporujeme vyhlášku, vďaka ktorej ich bude možné chrániť efektívnejšie,“ povedal.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas zasadania AGRIFISH (27.5.2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
30. máj 2024 4:08

Keď tak sledujem o čom sa ministri polnohospodárstva bavia ,je mi jasné že nič nepokazia. O polnohospodárstve nepadne ani slovo. Tak je asi všetko v poriadku.