Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Na českom trhu je prvý robotický traktor bez vodiča

Na českom trhu je prvý robotický traktor bez vodiča
insert_photoFacebook Leading Farmers CZ

Na českom trhu je prvý robotický traktor, ktorý funguje bez vodiča. Stroj s názvom AGbot možno agregovať s bežným poľnohospodárskym náradím, ako sú napríklad postrekovač, sejačka alebo rôzne kypriče. Riadi sa automaticky podľa vopred nastaveného plánu pomocou GPS navigácie. Stroj je obsluhovaný na diaľku.

Novinárom ho predstavil v piatok v českom Výskumnom ústave rastlinnej výroby Poľnohospodársky zväz ČR spolu so zástupcami spoločnosti Leading Farmers, ktorá stroj na český trh uviedla. Cena robotického traktora by sa mala pohybovať okolo 320 tisíc eur (8 miliónov českých korún).

Predseda Poľnohospodárskeho zväzu Martin Pýcha poznamenal, že autonómne zariadenia sa v Česku už objavujú, zatiaľ išlo väčšinou skôr o menšie stroje.

„Po prvý raz tu máme klasický traktor bez vodiča, ktorý je schopný ťahať poľnohospodársku techniku,“ povedal.

Milan Kroulík z Technickej fakulty Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe uviedol, že ide o traktor strednej triedy s výkonom motora 115 kilowattov, ktorý poháňa diesel-elektrický agregát.

„Pohon pásov zabezpečuje elektromotor. To dáva stroju obrovskú možnosť variability pohybu, regulácie, spätnej väzby. Odpadá rad problematických prvkov ako prevodovka. Ponúka všetky možnosti ako bežné traktory,“ doplnil.

Poznamenal, že výrazným posunom je tiež možnosť pripojenia strojov poháňaných elektrinou pomocou zásuvky s napätím 700 voltov.

Pýcha: Narážame na ďalšie problémy, ako je legislatíva

Martin Pýcha povedal, že Česká republika patrí v zavádzaní digitalizácie a robotizácie v poľnohospodárstve medzi európsku špičku. Upozornil na to, že nové technológie si vyžadujú nákladné investície a tiež potrebu dostatočne kvalifikovaných zamestnancov. Zavádzanie nových technológií je tiež spojené so zmenou fungovania celého podniku, uviedol.

„Narážame na ďalšie problémy, ako je legislatíva,“ doplnil.

Riaditeľ VÚRV Mikuláš Madaras povedal, že v spolupráci tak výskumníkov, ako aj štátnej správy a súkromného sektora je potrebné vyriešiť viaceré otázky. V ústave sa k téme robotizácie a napríklad práve téme legislatívy spojenej s užívaním automatických systémov konala diskusia zástupcov českého ministerstva poľnohospodárstva s ďalšími organizáciami.

„Máme 150 odborníkov zo segmentu rastlinnej výroby, ktorí sa môžu podieľať na tom, aby technológie našli v poľnohospodárstve širšie využitie,“ dodal.

1 EUR = 24,704 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Leading Farmers CZ

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments