Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

MŽP vyhlásilo výzvu na sanáciu envirozáťaží za takmer 187 miliónov eur

MŽP vyhlásilo výzvu na sanáciu envirozáťaží za takmer 187 miliónov eur
insert_photohttps://envirozataze.enviroportal.sk/ - Pohľad na budovu, v ktorej sú umiestnené pesticídy v Novej Dedine.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhlásilo výzvu na sanáciu environmentálnych záťaží v hodnote takmer 187 miliónov eur. Financovaná je z prostriedkov kohézneho fondu a štátneho rozpočtu. Cieľom sanačných prác je odstrániť, obmedziť či znížiť kontamináciu a s ňou súvisiace riziko pre zdravie človeka a životné prostredie. TASR o tom informoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

„V poradí tretia výzva envirorezortu z Programu Slovensko je zameraná na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované predovšetkým priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou či poľnohospodárskou činnosťou,“ priblížil.

Sanovať sa budú podľa neho záťaže, pri ktorých zo zákona prechádza povinnosť sanácie na štát.

„Oprávneným miestom realizácie projektu je celé územie Slovenska,“ doplnil. Úplné znenie výzvy je dostupné na webe www.itms2014.sk a www.eurofondy.gov.sk.

Prioritou rezortu je pokračovať v sanácii najrizikovejších lokalít, napríklad toxickej skládky v bratislavskej Vrakuni, starej skládky odpadu v Starej Ľubovni, Giraltovciach či skladu pesticídov v Novej Dedine. Celkové finančné výdavky na riešenie envirozáťaží sa odhadujú na 1,1 miliardy eur.

„Celkový objem potrebných finančných prostriedkov však bude násobne vyšší. Zdroje financovania, kryté predovšetkým z fondov EÚ, pokrývajú iba približne jednu pätinu uvedeného odhadu, asi 240 miliónov eur. Štát a ďalšie vlády budú musieť v tejto súvislosti poskytnúť väčšiu finančnú pomoc pri odstraňovaní environmentálnych záťaží,“ dodal rezort.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: https://envirozataze.enviroportal.sk/ - Pohľad na budovu, v ktorej sú umiestnené pesticídy v Novej Dedine.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments