Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Aktuálne už do GSAA žiadatelia vstupovať nemôžu

Aktuálne už do GSAA žiadatelia vstupovať nemôžu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Z celkového počtu 5000 žiadateľov o podporu na poľnohospodársku plochu, ktorí boli vyzvaní na reakciu, až 4747 zaslalo geotagovanú fotografiu. V piatok o tom informovala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Takéto fotografie posielajú žiadatelia v prípade, že informácia o ploche nezodpovedá skutočnosti. Žiadatelia o podporu takto môžu preukázať reálny stav, respektíve si upraviť svoju žiadosť tak, aby bola v súlade so stavom plochy.

„Som rád, že sa obavy z tejto novinky nepotvrdili a prax opäť ukázala, že žiadatelia prácu s AMS (systém plošného monitorovania plôch) zvládli. Vďaka tomu budeme vedieť žiadosti vyhodnotiť jednoduchšie, a teda aj rýchlejšie“, uviedol generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

PPA eviduje 28.703 plôch z celkového počtu 31.000 s aspoň jednou fotografiou. Počet fotiek, ktoré eviduje, je 64.726. Tieto geotagované fotografie bude PPA teraz vyhodnocovať, predpokladaný termín ukončenia vyhodnocovania je 30. november tak, aby v decembri mohli dostávať žiadatelia peniaze na svoje účty.

Od 17. októbra 2023 vidia žiadatelia v GSAA iba zelené plochy, ktoré sú hodnotené ako správne. Tiež oranžové s hláškou chyby a dodatkom „prebieha dodatočné vyhodnocovanie na strane PPA“ resp. červené s hláškou chyby a dodatkom „Po dodatočnom vyhodnotení zo strany PPA“. Aktuálne už do GSAA vstupovať žiadatelia nemôžu, termín na zasielanie geotagovaných fotografií sa skončil 16. októbra 2023. Agentúra aktualizuje výsledky vyhodnocovania v GSAA každý druhý deň.

„Väčšina žiadateľov zvládla novinku zasielania geotagovaných fotografií bez väčších problémov. PPA s nimi komunikovala a zlepšovala systém tak, aby im zasielanie čo najviac uľahčila. Vyhodnocovanie zaslaných geotagovaných fotografií odhalilo aj prvé snahy o nekorektné údaje. Napríklad keď žiadateľ odfotil iba časť dielu – pozemku, kde zrealizoval nejakú agro-operáciu, pričom satelitné snímky Sentinelu, ktoré má agentúra k dispozícii, ukazujú, že zvyšok dielu nebol nijakým spôsobom obhospodarovaný. PPA verí, že takéto situácie sú iba ojedinelé a väčšina žiadateľov postupovala korektne,“ informuje v tlačovej správe PPA.

Autor článku: TASR/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments