Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Očakávame aktivitu k rozšíreniu odbytu. Až potom je možné diskutovať o podporách

MPRV: Očakávame aktivitu k rozšíreniu odbytu. Až potom je možné diskutovať o podporách
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nadbytok vína vo svete predstavuje objem 5 miliárd litrov. Vinári bijú na poplach aj u nás. Prebytok totiž tlačí ceny smerom dole a to ovplyvňuje ekonomiku aj v našich vinohradoch či vinárskych závodoch. Zväz vinárov a vinohradníkov na problém poukázal pred pár dňami. Podľa neho by malo na situáciu reagovať aj rezortné ministerstvo. To tvrdí, že k riešeniu situáciu by mali prispieť aj samotní producenti.

„Záujmom agrorezortu je výmeru vinohradov zvyšovať, v dôsledku čoho pravidelne hľadáme aj formy podpory vinohradov. Dôkazom sú aj opatrenia, ktoré sme v poslednom období vykonali. Agrorezort sa však roky stretáva s nesprávnym postojom vinárov, ktorý predávajú všetko vyrobené víno na Slovensku a ich záujem o exporte, budovanie nových obchodných vzťahov, či účasť na medzinárodných výstavách, ktoré agrorezort aj finančne podporuje, je pritom minimálny. Aj preto očakávame najprv aktivitu vinárov k rozšíreniu ich vlastných odbytových kanálov a až potom je možné diskutovať o možnostiach rozšírenia podpôr,“ reagoval Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR na vyjadrenia Zväzu o tom, že pestovatelia viniča sa v minulých rokoch nedočkali ani odškodnenia za mrazy, ktoré ich trápili v roku 2017, ani vyšších podpôr pre integrovanú produkciu. Tú Zväz vlani požadoval zvýšiť o 100 eur na hektár.

„Piata modifikácia Programu rozvoja vidieka 2014-2020 je v štádiu schvaľovania. Obsahom je aj návrh na zvýšenie platieb pre Integrovanú produkciu vo vinohradoch pre rodiace vinohrady zo súčasných 483 €/ha na 590 €/ha a pre mladé vinohrady zo súčasných 367 €/ha na 449 €/ha,“ reagoval rezort.

Zmeny v PRV musí schváliť Brusel. Podľa Zväzu tak ide o zdĺhavý proces. Okolité krajiny na situáciu na svetovom trhu reagujú podľa pestovateľov viniča a producentov vína rýchlejšie.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments