Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ministrovi sa chovatelia upíšu, že udržia stavy zvierat

Ministrovi sa chovatelia upíšu, že udržia stavy zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Naposledy boli poľnohospodári za sucho odškodnení v roku 2019. Štát vtedy mimoriadnymi rozpočtovými zdrojmi vo výške 16 miliónov eur sanoval nízke úrody v roku 2017. Včera vláda rozhodla o mimoriadnom odškodnení chovateľov hospodárskych zvierat postihnutých suchom v aktuálnom roku sumou 50 miliónov eur. Minister na dnešnej tlačovej konferencii v Nitre poľnohospodárom sľúbil, že prostriedky získajú v tomto roku, systém podávania žiadostí bude jednoduchý a uspokojení budú chovatelia viacerých druhov hospodárskych zvierat.

Rozdelenie podpory zatiaľ známe nie je

Vyplatenie finančných prostriedkov v najbližších mesiacoch je možné kvôli tomu, že Slovensko má v Bruseli notifikovanú pomoc v prípade následkov mimoriadneho sucha od roku 2019. Minister pôdohospodárstva sa pri sanácii škôd rozhodol uprednostniť poľnohospodárov so živočíšnou výrobou, ktorí môžu mať v dôsledku výpadku produkcie problémy so zabezpečením dostatku krmív. Štatistický úrad vo svojej prognóze odhaduje, že stav kukurice je v tomto roku najhorší za posledných 15 rokov.

Minister na otázku portálu polnoinfo.sk ešte nechcel spresniť kľúč rozdelenia prostriedkov medzi jednotlivé hospodárske zvieratá. Prisľúbil, že dotačné podmienky budú pripravené v najbližších dňoch.

„Podpory budeme smerovať najmä na hovädzí dobytok, ovce a kozy. Prepady úrod sú aj u kukurice na zrno. Budeme sa snažiť nastaviť systém vyvážene, aby žiadny z chovateľov a chovateľských zväzov nemal pocit, že sme na neho zabudli,“ odpovedá minister pôdohospodárstva.

Satelitné snímky

V následnom vyjadrení minister opätovne zdôrazňuje, že prioritou sú prežúvavce. Cieľom opatrenia je pomôcť pri nákupe krmív, no finančné prostriedky nie sú viazané na konkrétny výdavok. Poľnohospodár dostane peniaze na základe počtu dobytčích jednotiek a zhodnotenia výpadku biomasy na poliach prostredníctvom satelitu.

„Nebudeme osobitne skúmať komu bola aká škoda spôsobená. Máme pripravené presné mapy sucha, aj prepočty zo satelitných obrázkov, koľko biomasy ubudlo oproti priemeru predchádzajúcich období. Údaje nám poskytnú koeficient poškodenia a poľnohospodár nám nebude musieť preukazovať, ako bol postihnutý. Presne uvidíme, koľko mu chýba hmoty a aký má výpadok na krmivách,“ hovorí minister.

Dopady sucha sa nebudú počítať na každú parcelu, ale na priemer určitej územnej jednotky. Momentálne má ministerstvo prepočet na okresy, no šéf rezortu hovorí o tom, že by to mohla byť aj menšia jednotka.

Udržanie výroby

Minister dnes v Nitre používal v súvislosti s podporou za sucho aj výraz „záloha“. O tom, či ju poľnohospodár získal oprávnene rozhodne až záverečné vyúčtovanie k augustu 2023, po skontrolovaní stavov zvierat v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Prípustná tolerancia v poklese počtu hospodárskych zvierat smerom nadol môže byť najviac medzi podaním žiadosti a augustom 2023, podľa ministra, päť percent. Samuel Vlčan si od mimoriadneho opatrenia sľubuje udržanie súčasného stavu napríklad dojníc. Len pri tejto kategórii zvierat zažívame hromadný exodus poľnohospodárov od prvovýroby mlieka.

Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka vo svojom nedávnom vyjadrení uviedol, že od júna 2021 do júna 2022 skončilo s prvovýrobou mlieka 33 tradičných poľnohospodárskych subjektov.

„Nechceme odškodňovať krmoviny ako také. Zaujíma nás hospodárske zviera, ktoré chceme podporiť. Museli sme sa rozhodnúť, koho sanovať. Najväčšie problémy vidíme v živočíšnej výrobe. Samozrejme, sme si vedomí toho, že aj ovocinári majú zvýšené náklady s preskladnením ovocia. Hľadáme spôsob, ako pomôcť aj im,“ uzatvára minister.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
23. september 2022 11:07

Tejto s*urvenej vláde a ministrovi už neverím ani za máčik!!! Podal som žiadosť o výnimočnú pomoc, doplnil na základe vyzvania a nakoniec som nedostal nič, lebo som v hlásení o hnojivách nemal zaevidované, kde som použil svoje štyri dvojkolky hnoju!!! Tie 4 dvojkolky hnoju ma stáli cez 500€. Hajzli!!! Zato… Celý komentár »

xdruzstvoselce
xdruzstvoselce
28. september 2022 7:44
Odpoveď na  Jano

Veru, ani nám nevyplatili žiadnu podporu na dojnice, nakoľko hlásenie o hnojivách sme poslali dva dni po termíne. Škoda, že nechováme prasce, kde stačilo vyplniť nič nehovoriaci dotazník a bez akejkoľvek kontroly si dal bývalý štátny tajomník vyplatiť 4700EUR na kus. Všetko prebehlo v zmysle zákona. Ani SPPK a ani… Celý komentár »