Zadajte hľadaný výraz

PoľnoPR Z domova

Agra poisťovňa má ako jediná na Slovensku riešenie na sucho

Agra poisťovňa má ako jediná na Slovensku riešenie na sucho
insert_photoAgra poisťovňa - Úroda kukuričných klasov z 20 rastlín.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vystavila predbežný účet za škody spôsobené suchom v tomto roku vo výške 150 miliónov eur. Odhad Agra poisťovne, jedinej špecializovanej poisťovne na poľnohospodárstvo, nie je o nič nižší. Už roky pritom existuje možnosť poistiť vybrané plodiny voči stále častejšie opakujúcim sa škodám spôsobeným suchom.

„Indexové poistenie sucha ponúkame na Slovensku od roku 2017. U poľnohospodárov sa nevykonáva fyzická obhliadka porastov na poli, ale výška kompenzácie sa stanovuje napríklad na základe deficitu zrážok v aktuálnom roku v porovnaní s dlhodobými priemernými zrážkami nameranými na meteorologickej stanici,“ vysvetľuje Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

V praxi to funguje tak, že klient si zo zoznamu meteostaníc pri uzatvorení zmluvy o poistení vyberie tú najbližšiu či pozične najvýhodnejšiu k lokalite poisťovaných pozemkov. Namerané aktuálne hodnoty zrážok, napríklad za rok 2022, sa porovnávajú s dlhodobým priemerom danej zvolenej meteostanice. Vegetácia jednotlivých poisťovaných plodín je rozdelená do jednotlivých fáz podľa vplyvu na samotný výnos a samozrejme citlivosti na meteorologické veličiny, ako sú množstvo zrážok a teplota. Podľa vypočítaných deficitov zrážok, ako aj nadmerného počtu horúcich dní za jednotlivé fázy, sa pristupuje podľa vopred dohodnutých pravidiel k samotnému odškodneniu.

Priemerné plnenie 42 tisíc eur

„Z predbežných výsledkov sme zaznamenali, že až 61 percent zo všetkých sledovaných meteostaníc vykázalo v tejto vegetačnej sezóne nadmerný deficit zrážok. To znamená automatické odškodnenie podľa zvolených tabuliek. Zo všetkých platných poistných zmlúv dôjde až pri minimálne 71 percentách k vyplateniu odškodného,“ hovorí Dalibor Bán.

Priemerné poistné plnenie na zmluvu týkajúce sa výlučne indexového poistenia sucha predstavuje 42 tisíc eur a najvyššie poistné plnenie činí až 624 tisíc eur.

Voči suchu je možné poistiť takmer všetky ozimné obilniny, slnečnicu, sóju a kukuricu. Najväčšie škody Agra poisťovňa zaznamenala v tomto roku práve pri kukurici, ktorá je aj najčastejšie poisťovanou plodinou.

„Z celkovo odškodňovaných klientov sa až 91 percent prípadov týka kukurice,“ hovorí Dalibor Bán.

Poistenie úrody je tým najjednoduchším prostriedkom ako znížiť finančnú stratu v poľnohospodárskom podniku vzhľadom k extrémnym vplyvom počasia, ktoré vidíme čoraz častejšie.

„Celkovo sa budú rátať škody spôsobené suchom na Slovensku až do niekoľko sto miliónov eur. Sucho ale nie je jediným problém, ktorý trápi pestovateľov. Narastá frekvencia a intenzita iných extrémnych prejavov počasia ako sú ľadovec, mrazy, riziká spojené so založením a následne prezimovaním porastov, víchrice či záplavy. Teší nás, že poľnohospodári, ktorí spolupracujú s Agra poisťovňou prekonávajú extrémy počasia o niečo jednoduchšie,“ uzatvára hovorí Dalibor Bán.

Ministerstvo pôdohospodárstva v posledných rokoch motivuje poľnohospodárov k poisteniu prostredníctvom podpory platby poistného. Podpora sa od jej znovuzavedenia v roku 2019 pohybuje na úrovni 45 percent. Ak si poľnohospodári podali žiadosť o podporu poistného, je v rámci splnenia podmienok nevyhnutné uhradiť poistné do 30. septembra a zdokladovať platby, prípadne zápočty so škodami na Pôdohospodárskej platobnej agentúre najneskôr do 7. októbra 2022.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa - Úroda kukuričných klasov z 20 rastlín.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments