Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Ministri poľnohospodárstva opäť rokujú o situácii na trhu s mliekom

Situácia na trhu s mliekom je opäť na programe zasadnutia ministrov poľnohospodárstva členských krajín Európskej únie, ktorí sa dnes stretávajú v Luxemburgu.

Európska komisia (EK) predloží ministrom svoju analýzu situácie v mliekarenskom sektore, ako aj ďalšie návrhy na jeho stabilizáciu. Podľa komisie by sa mala na mliekarenský sektor vzťahovať pohotovostná klauzula, ktorá sa už uplatňuje v ostatných poľnohospodárskych oblastiach. Cieľom je umožniť rýchlejšiu reakciu na prípadné výkyvy na trhu v budúcnosti.

Okrem toho sa pre roky 2009/2010 a 2010/2011 navrhujú zmeny pri nákupe výrobných kvót od poľnohospodárov. Tieto úpravy majú zaručiť, že kúpené kvóty presunuté do národnej rezervy sa nebudú brať do úvahy pri určovaní národných výrobných úrovní. Členský štát sa tak vyhne riziku prekročenia svojho národného limitu a platenia poplatku.

Skupina 21 členských krajín požadujúca od EK ďalšie kroky predloží na zasadnutí svoje návrhy. Na minulotýždňovom stretnutí vo Viedni, na ktorom sa zúčastnilo 19 členských štátov, sa konštatovalo, že situácia v mliekarenskom sektore je iná, ako to uvádza EK vo svojej správe. V tej sa tvrdí, že začína dochádzať k stabilizácii. Ministri v rakúskej metropole takisto vzniesli požiadavku na vytvorenie tzv. národných obálok v objeme minimálne 300 miliónov eur (9,04 miliardy Sk).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments