Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Ministri pôdohospodárstva pomôžu producentom mlieka

Ministri pôdohospodárstva pomôžu producentom mlieka
insert_phototlačový odbor EK

Po silnom poklese výkupnej ceny mlieka pomôžu štáty EÚ jeho protestujúcim producentom. Informuje o tom agentúra DPA.

 Agrárni ministri únie sa v pondelok (7.9.) zídu v Bruseli na mimoriadnom rokovaní, aby prijali okamžité opatrenia proti kríze v sektore. Diplomati hovoria o subvencovaní uskladnenia masla a sušeného mlieka. Priamu finančnú pomoc by mali roľníci dostať skôr, než to bolo doteraz zvykom. K peniazom by sa mali dostať už v polovici októbra, a nie až začiatkom decembra.

Brusel chce okrem toho kampaňami podporiť obchod na rast predaja mlieka a výrobkov z neho a stimulovať ich vývoz. Vládam sa má umožniť, aby producentov mlieka mohli ľahšie podporovať úvermi.

Spornými však zostávajú zásahy do trhu s mliekom. Kým Francúzi ich prijatie podporujú, nemecký spolkový minister pôdohospodárstva Christian Schmidt ich odmieta. Experti očakávajú, že sa v pondelok dosiahne v Bruseli minimálny kompromis.

Európska komisia (EK) informovala, že na podporu producentov mlieka prijme súbor opatrení. Ministrom ho predstaví jej agrárny komisár Phil Hogan. Ten však rozhodne odmieta návrat k produkčným kvótam v únii.

“Všetci súhlasíme s tým, že zachováme trhovú orientáciu spoločnej pôdohospodárskej politiky,” zdôraznil nedávno Hogan.

Kvóty členov na produkciu mlieka prestali platiť od 1. apríla tohto roku. Roľníci môžu teraz zvyšovať jeho produkciu, koľko chcú. Zrušenie kvót však rýchlo viedlo k jeho nadvýrobe.

EK chce pomôcť predovšetkým roľníkom v strednej a východnej Európe, ktorí mimoriadne silno pociťujú ruský zákaz dovozu mlieka a mliečnych výrobkov.

V Nemecku je existenčne ohrozených viac ako 80.000 producentov mlieka, lebo jeho výkupná cena klesla hlboko pod výrobné náklady.

Agrárni ministri budú v pondelok rokovať aj o stabilizácii cien hovädzieho a bravčového mäsa. Ich pokles súvisí s ruským zákazom jeho dovozu, ktorý prišiel ako odpoveď Moskvy na protiruské sankcie EÚ za jej podiel na kríze vo východnej Ukrajine.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor EK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
7. september 2015 14:06

Nakoniec sa vrátime k plánovaniu ako to bolo v minulosti.Alebo budeme vylievať mlieko do mora keď ho bude taká veľká nadprodukcia,že ho nedokážeme ani skonzumovať? Samozrejme s podporou, lebo jeho cena pri nadprodukcii bude určite klesať.Vysoká nadprodukcia mlieka v silných štátoch bude likvidovať slabších .A čo v slabších krajinách sa… Celý komentár »

Anonym
Anonym
7. september 2015 20:14

v rakůsku nič nězmizně tam majů farmári vlastné výrobky a aj odbyt vo vetšině!!a navjac dobre vidia na našom príkladě ako zme to tu tuna doráňali a čo tereba držať!!!O rakůsko švajčjarsko atd sa něstrachuj tý vedia čo majů a čo treba držať a podporovať!!!

jm
jm
10. september 2015 9:43

To máš pravdu ,že o nich sa netreba báť. Mal som na mysli ,prečo by sa aj u nás nemohli objavovať farmy takého typu ako sú tam.A aj krajine by to určite prospelo . Alebo ideme smerom farma nad 10000 ks dojníc je farmou budúcnosti? Robotizáciou a automatizáciou berieme ľuďom… Celý komentár »