Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister zhodnotil rok svojho pôsobenia

Minister zhodnotil rok svojho pôsobenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrorezort podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona (Most-Híd) vláda prevzala po voľbách v roku 2010 „vo veľmi zložitej situácii“.

„Na ministerskej stoličke sedeli 4 ministri pôdohospodárstva a 3 ministri za Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, to znamená, že sa vystriedalo 7 ministrov a pozostatky ich pôsobenia bolo treba riešiť,“ uviedol Simon pri bilancovaní svojho ročného pôsobenia v ministerskom kresle.

Za rok sa podľa neho podarilo sfunkčniť úrad MPRV SR ako taký, podarilo sa obnoviť plnú akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), zvýšiť čerpanie prostriedkov v rámci Agentúry pre regionálny rozvoj.

„Zaviedli sme do našej činnosti transparentnosť, ako sme to sľúbili v Programovom vyhlásení vlády SR,“ konštatoval.

„V každom prípade by som vyzdvihol zavedenie elektronických aukcií na drevo v štátnom podniku Lesy SR, ale taktiež vytvorenie pracovných príležitostí pri čistení odvodňovacích kanálov a drobných vodných tokov v rámci rezortných štátnych podnikov, kde dnes pracuje viac ako 680 ľudí,“ podotkol Simon.

Pripomenul, že za posledných 12 mesiacov sa podarilo vytvoriť pracovné príležitosti predajom pozemkov pre investora v regióne Turca, kde Volkswagen navýši zamestnanosť o 400 pracovných pozícií.

„Maximum sme robili pre propagáciu domácich výrobkov, domácich potravín, pretože za najväčší problém vnímame vysoké negatívne saldo zahranično-obchodnej bilancie, ktoré je na úrovni 996 milióna eur. Pre zaujímavosť – v roku 2005 tento stav bol na úrovni 540 miliónov eur. Keď porovnávame 1. štvrťrok 2010 a 2011, tak stav salda zahranično-obchodnej bilancie je lepší o 60 miliónov eur,“ spresnil.

„Prijali sme aj zákon o reštitúciách a taktiež sme prijali a zaviedli pravidlá pre predaj poľnohospodárskej pôdy pod poľnohospodárskymi strediskami a pod sadmi. Je vytvorená možnosť pre tých, ktorí kupujú pôdu a hospodária na nej, aby sa im povolil odklad splátok kúpnej ceny na obdobie maximálne 3 rokov,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Co bude s pérom
Co bude s pérom
2. august 2011 19:24

Dobry den prajem, a ze som tak smely, chcem sa nesmelo spytat, co bude s rubrikou PERO? Uz dva mesiace vobec nepise… Dufam, ze sa neodobralo na matersku dovolenku? S pozdravom Vas staly Citatel P.S. Aj menovatel

Anonym
Anonym
2. august 2011 20:05

Tém na nové PERÁ je viac ako dosť.Viac ako vďačnou témou je aj „Vízia poľnohospodárskej politiky na nasledujúce tri roky“.To čo odprezentoval „mienkotvorca“ nie je hodné ani študenta strednej školy poľnohospodárskej!To nie je materiál pre ďalší rozvoj lovenského poľnohospodárska, ale materiál politruka, ktorý ide oblbovať národ nerealizovateľnými zámermi.Je to odporné… Celý komentár »