Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 28. júlu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 28. júlu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 28.júlu 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 21.júlu 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Komentár k vývoju na globálnych trhoch:
Trh s komoditami rastlinného pôvodu má v súčasnosti svoje špecifiká, ktoré sú navyše v stredoeurópskom regióne výrazne ovplyvnené vývojom počasia. To z pohľadu postupu zberových prác a konečnej kvality pozbieranej produkcie zrejme nepovedalo posledné slovo.
Zdá sa, že vysokokvalitná potravinárska pšenica ešte poriadne rozčerí stojace vody ceny tejto komodity v našom, ako aj stredoeurópskom priestore. Aspoň tomu nasvedčuje kombinácia priebehu žatevných prác a množstva spadnutých zrážok v okolitých krajinách. Maďarsko má ukončený zber pšenice približne na 85-90%, Slovensko približne na 60%, Česká republika udáva iba 6% pozberaných plôch, pričom zberové práce sú v Poľsku v úvodnej fáze.

Vývoj na svetových trhoch zasa výrazným spôsobom ovplyvňujú dve krajiny, ktoré v minulom roku svoju produkciu kvôli rozhodnutiu svojich vlád neuvádzali na svetové trhy. Sú to Rusko a Ukrajina. Tieto svojou lacnou pšenicou výrazným spôsobom narúšajú hegemóniu americkej pšenice. Rusko plánuje v tomto hospodárskom roku (od 1.7.2011 do 30.6.2012) vyviezť o 18 mil. ton pšenice viac ako v predošlom. V oboch krajinách sú navyše veľmi vhodné podmienky pre zber, preto sa očakáva, že reálna produkcia bude vyššia ako boli pôvodné odhady. Toto sú hlavné dôvody prečo sa cena pšenice na svetových trhoch udržuje v súčasných úrovniach. Ďalším, aj keď zatiaľ nepotvrdeným, je údaj o celkovej celosvetovej produkcii pšenice, ktorá bola kvôli pozitívnym informáciám z Ruska a Európskej únie navýšená zo 666 mil. ton na 674 mil. ton.

Vývoj cien na trhoch Európskej únie:
V závislosti na uvedených informáciách z búrz sa vyvíjala aj cena potravinárskej pšenice na reálnom trhu. V období od 21.7.2011 do 28.7.2011 klesla cena pšenice na rozhodujúcich obchodných miestach, akými ú nemecký Hamburg (-5,00 €/t) a francúzske Rouen (-6,00 €/t). Cena oslabila aj v poľskom Sliezsku (-8,58 €/t) a v Prahe (-14,82 €/t).
Opačnú tendenciu vývoja sme zaznamenali v belgických Antverpách (+3,00 €/t), cena vzrástla aj v Drážďanoch (+5,00 €/t), v Budapešti (+11,43 €/t) a v rumunskej Muntentii (+19,18 €/t).
Podľa aktuálneho hlásenia PPA je zrejmé, že cena potravinárskej pšenice korigovala aj v Bratislave po uvedení nekorektného údaju v predchádzajúcom týždni. Hoci cena oslabila (-24,82 €/t), napriek tomu tento údaj nepokladáme za dôveryhodný.

Cena kŕmnej pšenice pokračuje v trende poklesu. Dôvodov je niekoľko. Medzi hlavné radíme vývoj počasia, ako aj kvótovaný dovoz nízkokvalitnej pšenice z Ruska a Ukrajiny do EÚ. Najviac klesla cena v uplynulom týždni v poľskom Zachodni (-10,21 €/t), nasleduje Bratislava (-6,17 €/t) a nemecký Hamburgu (-4,00 €/t). V rámci sledovaných obchodných miest posilnila cena kŕmnej pšenice iba v Budapešti (+6,85 €/t).

V predošlom týždni posilňovali aj ceny kŕmneho a sladovníckeho jačmeňa.
Najviac posilnila cena kŕmneho jačmeňa v Budapešti (+11,34 €/t). Tú nasledujú: Praha (+5,29 €/t), poľské Zachodni (+4,50 €/t), Hamburg (+2,00 €/t) a Mannheim (+1,00 €/t). Cena klesla vo francúzskom Rouen (-5,00 €/t) a v Bratislave (-16,73 €/t).

Cena sladovníckeho jačmeňa vzrástla v oboch francúzskych mestách, v Creil (+4,00 €/t) a v Rouen (+5,00 €/t). Rovnako sa cena vyvíjala aj v Mannheime (+5,00 €/t) a v poľskom Zachodni (+12,52 €/t). Cena sladovníckeho jačmeňa stagnovala v Brne.

V prípade kŕmnej kukurice najviac posilnila cena v nemeckom Hamburgu (+5,00 €/t), ktorý nasledovalo poľské Zachodni (+3,15 €/t), Budapešť (+2,80 €/t) a francúzske Bordeaux (+1,00 €/t). Cena kukurice stagnovala v Brne a v Bratislave.

Ceny potravinárskej raže klesli v poľskom Zachodni (-18,36 €/t) a v Hamburgu (-1,00 €/t). Cena stagnovala v Prahe.

Vývoj cien tvrdej pšenice sme sledovali na talianskom a francúzskom trhu. Jej cena oslabila vo francúzskom Port-La-Nouvelle (- 4,00 €/t), pričom v talianskom obchodnom mieste Boloňa stagnovala.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments