Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice v júli znova rástli

Ceny pšenice v júli znova rástli
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice v mesiaci júl na svetových burzách napriek prebiehajúcej žatve posilňovala. Burza Euronext v Paríži zhodnotila pre termíny obchodovania august o viac ako 5,5 percenta. Podobne aj burza CBoT v Chicagu, ktorá pre termíny dodania september posilnila o skoro 18 eur za tonu, čo je približne 12 percent. Burza BÉT v Budapešti zmenila termín obchodovania z mesiaca august na september a celkovo posilnila o viac ako 6,5 percenta.

Po dramatickom páde cien v júni (približne o 20 percent) sa ceny pšenice na svetových burzách znova stabilizovali. Nedosiahli síce úroveň zo začiatku mesiaca jún, dôležité ale je, že pokles cien nepokračoval. Ceny držia pri zemi očakávania produkcie z krajín ako je Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina a Rusko. V tomto momente sa skoro všetky obchody do krajín tretieho sveta uskutočňujú z oblasti Čierneho mora. Dôvodom je, že pšenica z ostatných kútov sveta je drahšia.

Severná Európa v súčasnosti nakupuje pšenicu pre kŕmne spracovanie, pretože tamojšie miešarne nie sú dostatočne zásobené. Na mnohých územiach hlavne v severnejších častiach Európy sa žatva kvôli zrážkam zastavila a hrozia aj straty na kvalite.

Nemecko:
Suché počasie v apríli spôsobilo na porastoch pšenice redukciu odnoží a zrážky, ktoré boli bohatšie až v júni, neposkytli rastlinstvu lepšie podmienky pre výnosy. Z tohto dôvodu sa v Nemecku predpokladá priemerná úroda pšenice. Podľa odborníkov sa produkcia pšenice odhaduje na úrovni 23-23,5 mil. ton (minulý rok 23,9 mil. ton). DRV odhaduje priemerný úrodu na úrovni 6,87 tony z hektára, oproti 7,25 tony z hektára z minulého roka.

Francúzsko:
Napriek poklesu produkcie pšenice vplyvom sucha (USDA: skutočnosť 2010-35,68 mil. ton, odhad 2011-32,75 mil. ton), prístav Rouen ako indikátor exportu pšenice zaznamenal do konca júna nárast vývozu o 10 percent na 8,3 mil. ton, čo sa približuje hodnotám zo sezóny 1984/85 ( 8,9 mil. ton).

Maďarsko:
Pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa ukončí žatvu pšenice. Do konca mesiaca júl bolo v krajine zožatých 85-90 percent plôch. Dažde pravdepodobne nespôsobili veľké škody. Objavuje sa obava len o nezožaté plochy. Zatiaľ sa potvrdzuje informácia, že produkcia presiahne tri milióny ton pšenice, dokonca isté zdroje uvádzajú, že produkcia sa má približovať k úrovni štyri milióny ton. Potreba nášho južného suseda je na úrovni 2,5 milióna ton.

Podľa USDA sa redukcia produkcie pšenice týka hlavne Nemecka, Talianska a Francúzska, naopak výraznejšie navýšenie oproti minulému roku sa predpokladá v krajinách ako Poľsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko. Otázna je kvalita, pretože nepriaznivé počasie pri žatve ju môžu významným spôsobom ohroziť. Prognózy produkcie, strach z inflácie a rast dopytu zo strany expandujúcich krajín spôsobil rast cien zhruba od polovice minulého roka. V máji napríklad dosiahla úroveň ceny kŕmnej pšenice hodnotu z roku 2007/2008.

Podľa odhadov sa v dôsledku rastu zásob v krajinách okolo Čierneho mora očakáva mierny pokles cien. Ukrajina a Rusko majú dobré výhliadky pre tohtoročnú úrodu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments