Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Minister je proti výnimkám na obohatené klietky

Minister je proti výnimkám na obohatené klietky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovensko bude do konca roka pripravené, aby jednotný trh Európskej únie jeho poľnohospodárske firmy zásobovali vajcami od sliepok, ktoré ich znášajú v legislatívne presne daných podmienkach, sľúbil to dnes slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. Od nového roka už nemôžu rátať s prístupom na trh tie farmy, ktoré chovajú nosnice v obmedzujúcich podmienkach.

Na konci kalendárneho roka končia tzv. batériové klietky, ktoré doteraz slúžili konvenčnému chovu a nahradia ich obohatené klietky, v ktorých bude mať každá sliepka k dispozícii aspoň 750 cm2 priestoru pre seba. Farmári sa môžu rozhodnúť po tomto dátume aj pre alternatívny chov, to znamená voľný chov v prírode alebo v kurínoch. Doterajšie výskumy dokázali, že život nosníc v stiesnených priestoroch bol príčinou ich vysokej úmrtnosti najmä účinkom osteoporózy, ale aj iných z takéhoto spôsobu života vyplývajúcich problémov.

„Boli vytvorené mechanizmy, farmári sa mohli uchádzať o podporu na modernizáciu fariem. Takisto existuje program pre pohodu zvierat, ktorý má v sebe zakotvenú podporu pre tých, ktorí sa rozhodli prejsť na väčšie klietky. Asi polovica fariem na Slovensku spĺňa najprísnejšie kritériá, z 24 chovov 13 už má za sebou reštrukturalizáciu, 3 farmy z 24 sa pre tento dôvod rozhodli ukončiť svoju výrobu v tejto oblasti,“ priblížil stav Slovenska v praktickom aplikovaní smernice Simon.

Minister napriek tomu, že niektoré krajiny s implementáciou smernice nie sú na tom tak dobre ako Slovensko, neuznáva udelenie žiadnych výnimiek pre oneskorencov. Pochybnosti o tom, či sa dokážu výroby pretransformovať do určeného dátumu, vyslovilo Poľsko.

„Časový horizont bol dostatočný, od 1. 1. 2012 už žiadna výnimka nemôže existovať,“ vyjadril sa jasne Simon.

Minister si myslí, že štandardom, ktoré sa budú uplatňovať od začiatku roku 2012, by sa mali vyrovnať aj tretie krajiny, inak by mohli európsky trh zaplaviť lacnejšie vajcia, ktoré by však mali kvalitatívne nižšiu úroveň.

„Slovensko zastáva názor, že rovnaké podmienky treba vyžadovať aj od tretích krajín, v opačnom prípade nemožno hovoriť o téme konkurencieschopnosti. EÚ má všetky páky na to, aby mohla uplatňovať na dovezený tovar rovnaké štandardy ako vyžaduje v rámci únie,“ myslí si Simon.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments