Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Miestne akčné skupiny majú podporiť zamestnanosť

Miestne akčné skupiny majú podporiť zamestnanosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V najmenej rozvinutých regiónoch Slovenska pribudnú v nasledujúcom období vďaka podpore miestnych akčných skupín (MAS) nové pracovné miesta. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodnotilo výzvu na udelenie štatútu miestnej akčnej skupiny. Z celkového počtu 121 žiadostí splnilo podmienky poskytnutia príspevku 87 verejno-súkromných partnerstiev, ktoré si rozdelia 138 miliónov eur.

„Touto aktivitou podporujeme zlepšenie života na vidieku a predovšetkým podporujeme rozvoj menej rozvinutých regiónov. Miestna akčná skupina a jej tvorba znamená, že sme podporili verejno-súkromné partnerstvá, ktoré vznikli od spodku,“ uviedla na utorkovom stretnutí s novinármi ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) s tým, že vďaka schváleným stratégiám tak podporia aj rozvoj agročinností, ktoré sú na vidieku potrebné.

Projekty majú podľa Matečnej dosah až na dve tretiny územia Slovenskej republiky

„Bude to záber skoro na 1744 obcí, čiže MAS a ich činnosť sa dotkne 2,3 milióna obyvateľov,“ skonštatovala.

Z 15 najmenej rozvinutých okresov Slovenska pokrýva územie schválených MAS celkom 13, ide napríklad o okresy Gelnica, Kežmarok, Medzilaborce, Poltár, Revúca, Sabinov či Svidník. Z celkového počtu 839 obcí najmenej rozvinutých okresov pokrývajú schválené MAS celkom 499 obcí, čo je podľa Matečnej vysoké číslo. 

„Napríklad, v Prešovskom kraji máme až 79-% pokrytie obcí podporenými ‘MAS-kami’,“ priblížil splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin. Najviac úspešných stratégií bolo v Prešovskom kraji (18), Košickom (16) a najmenej v Bratislavskom kraji (2).

Podľa Matečnej boli pri schvaľovaní nastavené transparentné a objektívne kritériá, pričom hlavným kritériom bola miera nezamestnanosti v okrese. Okrem toho bude činnosť MAS monitorovaná, v prípade, že budú MAS plniť výkonnostné míľniky, môžu podľa generálneho riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb MPRV SR Jaroslava Gudába získať ďalšie finančné prostriedky.

„Tí, čo budú lepší, alebo budú veľmi dobrí, na základe určitých objektívnych kritérií, ktoré budú stanovené, dostane sa im viac. Dnes to už majú vo svojich stratégiách uvedené, koľko je to peňazí,“ dodal Gudába. 

Schválené MAS plánujú vyhlásiť približne 600 výziev, týkať sa budú napríklad rôznych obecných projektov či podpory podnikania. Ich stratégie podľa Gudába kopírujú viac-menej Integrovaný regionálny operačný program a Program rozvoja vidieka.

„Predpokladáme, že vďaka takejto cielenej podpore sa nám podarí zefektívniť a možno aj vytvoriť 2000 pracovných miest,“ dodala Matečná s tým, že do menej rozvinutých regiónov sa tak dostane obrovská alokácia peňazí. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
dedo jozef
dedo jozef
30. november 2017 3:36

ako sa maju dnes zamyslat ludia mlady,starši,najstarši žijuci na vidiekoch kde posobia akčne skupiny,ktore maju za ulohu podporovat rozvoj vidieka, na vyjadrenia politickych špičiek mpsr ktory sa to snažia podporit a vyjadrenia pana premiera,aby sa ludia stahovali za pracou do automobiliek s odmenou 4000 eur.každy si asi haji svoje zaujmy,je… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
11. december 2017 1:06

dakujem za pochopenie