Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Mičovský: Produkcia repky presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska

Mičovský: Produkcia repky presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia repky olejnej presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska. Jej produkcia je symbolom doby, ktorá musí odísť do minulosti. Uviedol to pred pondelkovým rokovaním vládneho kabinetu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO).

Nemáme kapacity, aby sme z repky urobili aspoň olej

„Základným kľúčovým slovom nášho rezortu je sebestačnosť. Toto slovo dostalo iný význam v čase pandémie, ktorú prežívame. Zjavne vidíme, že stať sa sebestačným je veľmi dôležité. Nie je to žiadna politická deklarácia, povedzme si úprimne, je to otázka prežitia. Repka sa stala istým symbolom, uznávam, že trochu až nadužívaným, ale určite nie nepravdivým. Repky máme v tomto roku 147.000 hektárov, čo je približne 11 % ornej pôdy. Táto plodina je produkovaná v množstve, ktoré 2,5-násobne presahuje potrebu Slovenska,“ priblížil.

Repka je podľa Mičovského plodina, ktorá je určená na technické spracovanie do palív.

„Je to plodina, ktorá podporuje niečo, čo s výživou, tobôž so zdravou výživou obyvateľstva, nemá vôbec, ale vôbec nič spoločné. Preto ja osobne, ale nejde o môj osobný názor, ide o potrebu všetkých obyvateľov Slovenska, som presvedčený, že produkcia tejto plodiny je symbolom doby, ktorá musí odísť do minulosti,“ podčiarkol.

Mičovský podľa svojich slov chápe, že pestovanie repky bolo a je výhodné pre mnohých pestovateľov.

„Viem, že to bolo svojím spôsobom aj v rámci zákonných pravidiel prípustné. Fakt je, že doma vôbec nemáme spracovateľské kapacity na to, aby sme z repky urobili aspoň jedlý olej,“ poznamenal.

Podporíme producentov potravín, ktoré potrebujeme dostať na stôl

Podľa agroministra sa dá povedať, že všetka (doma spracovaná) repka ide do produkcie palív.

„My si pritom kupujeme potraviny z dovozu, dokonca aj ten repkový olej si musíme kúpiť, čo je veľký paradox. Preto tento symbol zlého využívania pozemkov (na pestovanie repky) ja naozaj vidím,“ podčiarkol.

„My na to nepôjdeme tak, že repky musí byť menej. Pôjdeme na to spôsobom, ktorý nám budú umožňovať nové pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ. Podporíme producentov, ktorí budú mladí, malí, strední, ale aj väčší, ale ktorí budú zameraní na plodiny, ktoré je možné v našich pôdnych a klimatických pomeroch dopestovať a ktoré všetci potrebujeme denne dostať na náš stôl,“ avizoval.

Končí sa éra akademických debát

„Pýtam sa, naozaj je v poriadku, aby sme mali takú nízku (potravinovú) sebestačnosť (okolo 40 %, pozn. TASR)? Neprekáža občanom Slovenska, že musíme aj cesnak, aj cibuľu kupovať na druhých svetadieloch? Toto potrebujeme? Repka kričí tou žltou farbou, ale ja kričím nielen v mene svojom, ale v mene všetkých obyvateľov Slovenska, že potrebujeme produkovať plodiny, ktoré potrebujeme ráno, na obed aj večer mať na svojich stoloch,“ doplnil.

Dodal, že nejde o to, že by sa pestovanie repky znižovalo.

„My ideme zvyšovať produkciu potravín, ktoré potrebujeme v rámci svojich výživových nevyhnutností. Verím, že práve pandémia nás upozorní na to, že sa končí éra akademických debát. Musíme pristúpiť k tomu, aby polia vyzerali menej žlto. Vnímam to tak, aby producenti nepestovali tri – štyri, ale deväť – desať druhov plodín,“ dodal Mičovský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
18 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sesto666
Sesto666
18. máj 2020 21:58

Troska romanticka predstava, ale aj mne by sa pacilo vidiet na poliach aj nejaku mrkvicku alebo fazulku. No len neviem ci to pojde bez vody. Pri tejto klimatickej zmene sa nam urodia len oziminy.

Pišta
Pišta
18. máj 2020 22:15

Počet štátnych úradníkov prevyšuje potreby Slovenska 2,5 násobne . Aj takto mohol znieť nadpis článku od pána Ministra a napísať rozkvitnutý príbeh o potravinovej sebestačnosti . Ak má polnohospodár pracovať , tvoriť hodnoty , nemôže polovicu pracovného času venovať nezmyselným štatistikám , výkazom , hláseniam, popri tom venovať sa kontrolórom… Celý komentár »

Realist
Realist
19. máj 2020 0:10

Tento minister je hadam najslabsi clanok od cias prvej republiky.On bojuje proti farmarom a nie s nimi.Keby mal trocha pokory tak by mal podat demisiu lebo ked Bratislava nevidela vystavu traktorov tak ju moze zazit coskoro ale naživo v uliciach.Parizi ich maju kazdy rok niekolkokrat.

jm
jm
21. máj 2020 0:46
Odpoveď na  Realist

Čo tak p. Jahnátek .Odborník na všetko .Vyčerpané zdroje z II.piliera hneď po štarte. Alebo sme zabudli na všetko?

Marcel Kollár
Marcel Kollár
19. máj 2020 11:36

Čo k tomuto už dodať.
Ale predsa .Výroba áut tiež prevyšuje potrebu Slovenska približne 15 násobne.
Tak čo stým, pán minister,tiež ich obmedzíme vo výrobe?

GJ
GJ
19. máj 2020 22:03
Odpoveď na  Marcel Kollár

Ešteže čo ! Čím viac áut, tým viac repky do biopalív. Zvýšiť výmeru o 50%. Poliaci budú vedieť predať.

jozef R.
jozef R.
19. máj 2020 22:30
Odpoveď na  Marcel Kollár

Produkcia áut síce presahuje potrebu Slovenska 15 násobne, ale produkcia potravín dosahuje 38% potreby. Repka sa nepestuje na Slovensku na potravinárske účely. Navyše, ani sa tu nedá nikde spracovať.

G.S.
G.S.
20. máj 2020 20:59
Odpoveď na  Marcel Kollár

jozef R. – nemiešaj hrušky a jablka. Produkcia potravín je vyššia, len v obchode je v predaji len takáto časť potravín pôvodom zo Slovenska. Napríklad taká pšenica. Výroba okolo 2 mil.ton ročne a domáca spotreba len okolo 800000 ton. Chceš zakázať výrobu polovice pšenice? Prečo sa tu predávajú v obchodoch… Celý komentár »

Oportunista
Oportunista
19. máj 2020 12:43

Navrhujem miesto repky ananas…Neviem ci p.Micovsky hovori z vlastnej hlavy,alebo je podplateny niekym…Kombinacia oboch je katastrofa.

jozef R
jozef R
20. máj 2020 6:47
Odpoveď na  Oportunista

To si teda dobre „zadrel“. Podplatený Mičovský ? Ale čo sa čudovať, keď donedávna rezort šlapal na tejto „medicíne“. Však vidíme, čo práce skorumpovaná háveď narobila orgánom činným v trestnom konaní. A to sa len začína.

Michal
Michal
19. máj 2020 14:41

Pán minister si neuvedomuje, že repka je v skutočnosti veľmi prospešná plodina a samozrejme aj extrémne náročná na pestovanie. Keď mal diskusiu s p. Machom v TA3 a povedal, že poľnohospodár vypestuje repku so založenými rukami, je evidentné, že nemá ani šajnu o tejto plodine. Že nám dodáva humus do… Celý komentár »

Ján
Ján
20. máj 2020 4:30
Odpoveď na  Michal

Michal,hlavná vec,že si to ty „uvedomuješ“,ak p.minister NIE !
Ak neviete ako ďalej s poľnohospodárstvom,iba čerpať dotácie tak
to nechaj tak,a venuj sa inému…..! Nie som ani ja najmúdrejší,ale
neurážam.

realista
realista
20. máj 2020 8:29
Odpoveď na  Michal

RE: “ Ján“

ak vieš ako hospodáriť bez dotácií (napr. v ekologickej poľnohospodárskej výrobe) v priestore so spoločným poľnohospodárskym trhom – hospodárime v EÚ a celkovo globalizovanom trhu s poľnohospodárskymi komoditami neváhaj zverejniť návod radi sa poučíme….tiež nechcem urážať ani mudrovať len si dovoľujem poukázať…..

Jaroslav Pobeha
Jaroslav Pobeha
18. september 2020 12:08
Odpoveď na  Michal

Na vašom príspevku je krásne vidieť, čo narobili dotácie s poľnohospodármi a s ich myslením. Mičovský hovorí, že zeleninu musíme dovážať, takže dopyt po nej je. Lenže repka, čo ide do benzínu viac vynáša. Debilná EU hospodárska politika. Keby sa dotovalo pestovanie bodliakov, tak by ste aj to obhajovali do… Celý komentár »

Ján
Ján
20. máj 2020 4:20

Oportunista-si Ty poriadný ananás,a celkovo riadna k a t a s t r o f a !!!

GJ
GJ
20. máj 2020 6:55
Odpoveď na  Ján

Ján, keby niekto povedal starým kaprom, že hrádza rybníka je deravá, presakuje, dno je zanesené, všade do okolia preteká páchnuca voda a vlastne hrozí kolaps hrádze a teda bude potrebné rybník vypustiť, dno vyčistiť a hrádzu opraviť, ako by asi reagovali staré bahniace si kapre ? Poviem ti – protestovali… Celý komentár »

Oportunista
Oportunista
20. máj 2020 7:51
Odpoveď na  Ján

Pardon chcel som napisat miesto repky – banany

jm
jm
21. máj 2020 1:05

Najlepšou sondou je cestovať a vnímať ako sa krajiny starajú o seba a nie EU.
Pre nás by bolo výhodou zrušiť dotácie z dôvodu zodpovednosti k prístupu k dotáciám ale to nieje asi možné ako členovi EU.