Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Menej dobytka pre sucho

Menej dobytka pre sucho
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročné sucho postihlo celú Európu, vrátane Slovenska. Na rozdiel od vlaňajška je však poľnohospodárov zasiahnutých nedostatkom dažďa zrejme menej. Vlani postihlo sucho najmä roľníkov v oblasti Trnavy, Bratislavy a Žitného ostrova. V tomto roku sa hlasy zasiahnuté suchom ozývajú najmä z východu krajiny. Patrí medzi nich aj Ján Petro z PD Vinohrady Choňkovce v okrese Sobrance. Venuje sa rastlinnej aj živočíšnej výrobe – sucho vraj postihlo obe oblasti.

„Vlani bol dobrý rok, ale tento rok máme problém s tým, že posledné zrážky tu spadli v apríli, a odvtedy takmer nič, len sem tam pár kvapiek. Najviac to postihlo krmoviny. Prvá kosba bola na 50-percent, druhá kosba bola len očisťovacia. Obilniny a kukurica na siláž sú postihnuté asi na 30-percent. Jediné, čo nebolo ovplyvnené, je vinič,“ uviedol predseda tamojšieho družstva.

Pre pokračujúci nedostatok zrážok majú agropodnikatelia problém aj s jesennými prácami. Sucho má navyše čoraz väčší dosah aj na živočíšnu výrobu.

„Počas leta, najmä počas horúčav, sa to premietlo na poklese v produkcii mlieka, ktorá sa znížila aj o tisíc litrov denne. Aj ošípané trpeli horúčavami, ale najväčší problém bol aj je s hovädzím dobytkom. Mali sme 120-kráv mäsového dobytka, ale tento počet sme museli znížiť o 30. Už v auguste sme totiž mäsový dobytok museli kŕmiť, a ak sa toto stane už cez leto, je to katastrofa. V tomto roku sme ale nemali na výber, a  je predpoklad, že ak takéto počasie bude aj v budúcnosti, tak stavy zvierat pôjdu ešte nižšie,“ dodal Ján Petro.

Vplyv sucha na živočíšnu výrobu hlásia aj iné krajiny, napríklad Nemecko, ale aj susedná Česká repulika.

„Máme problémy s pastvinami, s kŕmením pre zvieratá a táto situácia sa bude zrejme zhoršovať. Niektorí roľníci už v auguste neboli schopní robiť zásoby kŕmenia. Tento problém bude mať ekonomický dosah,“ uviedol pred časom námestník českého ministerstva pôdohospodárstva Pavel Sekáč.

Nemecko medzičasom avizovalo pomoc pre poľnohospodárov postihnutých suchom vo výške 3 miliardy eur. Na Slovensku sa o odškodňovaní či pomoci hovorí zatiaľ len v súvislosti s vlaňajším rokom – najviac postihnuté agrosubjekty by si mali rozdeliť asi 34 miliónov eur, pokiaľ ich štát vo svojej pokladnici nájde. O pomoci pre tento rok rezort zatiaľ hovoriť nechce.

„Odlíšil by som skutočnosť, ktorá bola v roku 2017 a 2018. Treba si uvedomiť, že v roku 2017 sucho postihlo najmä regióny strednej a východnej Európy. Tento rok je špecifický aj tým, že v roku 2018 zasiahlo sucho kompletne celú Európu a aj veľké krajiny, ako sú Nemecko, Taliansko alebo Francúzsko. Takže momentálne sa aj intenzívne diskutuje, ako spustiť mechanizmus v rámci EÚ. Dôsledky budú mať výrazný dosah aj na živočíšnu výrobu. Už dnes evidujeme, že v niektorých krajinách bude nedostatok objemových krmovín, čo vyvolá veľký tlak na stabilizovanie alebo udržanie stavov hospodárskych zvierat, nevynímajúc Slovensko,“ uviedol Štefan Ryba, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR.

Na spoločnom postupe v rámci riešenia sucha a jeho dôsledkov sa Európska únia pre tento rok zatiaľ nezhodla. Pre výpadky v produkcii niektorí analytici predpokladajú zvýšenie cien niektorých komodít a následne aj potravín – a to v rastlinnom aj živočíšnom sektore. Pre nedostatok krmovín sa hovorí aj o možnom návrate maslovej krízy, ktorá pred asi rokom výrazne zvýšila ceny masla. Nateraz ale takéto dôsledky spotrebitelia nepociťujú.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
10. október 2018 18:05

Je mi smutno,keď polnohospodár,čo chová hovadzý dobytok je zaskočený suchom. Už som sa k tejto problematike vyjadril. Chovatel musí počítať aj s prípadným zlým rokom. Nemôže ísť s krmivom na doraz a čakať na skorú pastvu.Je potrebné upraviť osevný postup tak,aby mal každý chovatel minimálne 100 dňovú zasobu objemu.Najjedodukšie je… Celý komentár »

Adam
Adam
13. október 2018 19:37

Pán Petrom radšej kŕmi železnú kravu – čiže bioplynovu elektráreň ako dobytok . Do elektrárne idú tóny senaže a silaže .Pre elektráreň sa úrodu stále .