Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Európska únia Zo sveta

Írsko oznámilo opatrenia, ktoré pripravia ekonomiku na brexit

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 184

Írsky minister financií Paschal Donohoe oznámil nové opatrenia, ktoré majú pripraviť ekonomiku krajiny na brexit. Ten pritom označil za politickú, ekonomickú a diplomatickú výzvu svojej generácie.

Írsko zvýši rozpočtové výdavky v roku 2019 už druhý rok po sebe pre obavy z dôsledkov prípadného vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody, sľúbila vláda v Dubline pred zverejnením návrhu rozpočtu.

Minister Donohoe v utorok predstavil schému pôžičiek vo výške 300 miliónov eur pre malé a stredné podniky a pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo na podporu investícií do ich budúceho rastu.

Okrem toho vyčlení viac ako 110 miliónov eur na opatrenia spojené s brexitom.

Cieľom írskeho kabinetu je zabezpečiť, aby tí, ktorí budú najvystavenejší dôsledkom brexitu, mali schopnosť rásť a čeliť problémom.

Minister Donohoe tiež povedal, že najlepšou prípravou na brexit je zodpovedný rozpočet. Preto má v úmysle pripraviť vyrovnaný rozpočet v roku 2019, prvýkrát po viac ako desiatich rokoch. Aj keď ide o zlepšenie oproti predchádzajúcemu malému deficitu, stále to nie je rozpočtový prebytok, upozornila írska centrálna banka.

Odborníkov však znepokojujú plánované vysoké výdavky na zdravotníctvo, ktoré podľa nich prekračujú možnosti Írska. A majiteľov hotelov a reštaurácií zase nepoteší návrat k štandardnej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 13,5 % po 9 % DPH zavedenej v roku 2011 na podporu tohto odvetvia, ktoré vtedy zápasilo s krízou.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.