Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

Matečná: Sme krajinou veľkých podnikov, čo je pri zavádzaní moderných technológií výhodou

Matečná: Sme krajinou veľkých podnikov, čo je pri zavádzaní moderných technológií výhodou
insert_photoTlačový odbor EK (ilustračné foto).

Digitálne poľnohospodárstvo prispieva k udržateľnejšej, produktívnejšej a konkurencieschopnejšej poľnohospodárskej výrobe. Využívaním moderných technológií možno dosiahnuť množstvo technologických riešení na zlepšenie efektivity pri využívaní zdrojov, zníženie výrobných nákladov, zlepšenie zdravotného stavu zvierat a taktiež posilnenie postavenia poľnohospodárov v dodávateľskom reťazci. Uviedla to na ministerskej konferencii, ktorá sa konala v Berlíne pri príležitosti medzinárodného veľtrhu Grüne Woche, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).

Ako ďalej uviedla, digitalizácia umožňuje poľnohospodárom robiť rýchle rozhodnutia, presne prispôsobené jednotlivým oblastiam – od výberu správnej odrody plodín a použitia primeranej dávky hnojív až po stanovenie ideálneho času na realizáciu opatrení pre ochranu plodín. Práve preto má digitálne poľnohospodárstvo výrazný potenciál prispieť k udržateľnosti celého sektora v budúcnosti.

Slovensko podľa nej úspešne využíva moderné technológie v rastlinnej výrobe, najmä v záhradníctve a skleníkovom priemysle. V živočíšnej výrobe Slovensko úspešne zaviedlo program EkonMODmilk, online aplikáciu pre poľnohospodárov v oblasti mliečnych výrobkov, ktorá umožňuje chovateľovi sledovať procesy plánovania výroby, ako aj ich vplyv na produktivitu, reprodukčné parametre a ďalšie parametre chovu.

Využitie elektronizácie a digitalizácie v chovoch hospodárskych zvierat je na Slovensku dostupné hlavne pre veľké a etablované chovy, ktoré majú dostatok finančných zdrojov a môžu si dovoliť rozsiahlejšie investície. Paradoxne, nové technológie sú príťažlivé najmä pre mladých poľnohospodárov, ktorí však v začínajúcich chovoch musia čeliť viacerým problémom, ako je napríklad nedostatok zdrojov a vysoká trhová konkurencia. Z tohto dôvodu im často nezostávajú prostriedky a energia na zavádzanie technológií do produkcie.

Dôležitým zdrojom informácií pre poľnohospodárstvo sú mapy diaľkového snímkovania Zeme, ktoré obsahujú vrstvy so znázornením biotopov a výskytu chránených druhov, oblastí s prírodnými obmedzeniami, krajinné prvky, nárazníkové zóny, chránené vtáčie územia a územia európskeho významu, potenciál pestovania určitých plodín a podobne.

Ako uviedla vicepremiérka pre médiá, Slovensko je krajina kde je možnosť uplatnenia veľkoplošných technológií. Až 80 % plochy využívajú veľkí poľnohospodári, čo je v porovnaní s krajinami s malými farmami pri využívaní moderných technológií výhodou. Práve digitálne technológie sa dajú vo veľkovýrobných technológiách veľmi efektívne využiť.

„Jednou z možností je využitie tzv. precízneho poľnohospodárstva, kde sa môžu znižovať náklady na pohonné látky, všetkých chemických prostriedkov, ako aj na ľudskú prácu. Ak farma využíva precízne poľnohospodárstvo, znamená úsporu až 30 % nákladov. Významná je aj čiastočná eliminácia uhlíkovej stopy, keďže sa znižujú prejazdy traktorov a inej poľnohospodárskej techniky po poli,“ zdôraznila Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Tlačový odbor EK (ilustračné foto).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jb
jb
21. január 2019 12:32

Ake je to jednouché, zavedieme nove technológie, dorovnajú nám priame platby a celý svet nám bude závidieť naše poľnohospodárstvo . Stačí si pozrieť saldo obchodu s potravinami a presne vidieť kam smeruje naše poľnohospodárstvo. A vkuse sa riešia malý a veľký a nikdy nie efektívny a neefektívny poľnohospodári

jm
jm
21. január 2019 22:06

Tá súdružka Matečná má asi migrénu alebo čosi podobné. Totiž v celej EU nemá konkurenciu vo výmere fariem ale pre istotu v produkcii ÁNO. Tak nech tú konkurencieschopnosť VEĽKOSTAKOU dokáže vysvetliť. Lebo ak bývalá ČSSR patrila k svetovej špičke dnes sa o tom nedá hovoriť aj napriek zlúčeniu niekoľkých poľnohospodárskych… Celý komentár »

Marián
Marián
21. január 2019 22:18

J.V. STALIN tiež tvrdil, že veľké podniky sú výhodou!

…hm, ukazuje sa, že je to blbosť…

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2063734450358372&id=148597031872133