Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Máme šancu presadiť sa na trhoch bývalých sovietskych republík

Máme šancu presadiť sa na trhoch bývalých sovietskych republík
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenskí potravinári majú šancu presadiť sa na zatiaľ neobsadených trhoch v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Ako počas Informačného dňa pre potravinárov dnes v Nitre uviedol minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan, prvé úspešné kontakty rezort nadviazal s Bieloruskou republikou. Záujem o spoluprácu však prejavili aj Ukrajina, Moldavsko či Gruzínsko.

„Vidíme veľký priestor na pomoc našich veľvyslanectiev a obchodných zastupiteľstiev pri presadení sa na niektorých perspektívnych trhoch,“ uviedol Chovan.

Na prvom stretnutí so zástupcami Bieloruska sa zúčastnili zástupcovia producentov a spracovateľov olejnín, mlieka, konzervární.

„Až priamo na mieste sme zistili, že bieloruská produkcia vína sa rovná nule, nemajú žiadne vinohrady a všetko víno do krajiny importujú. Očakávame, že naši vinári sa aktívnejšie zúčastnia na ďalších rokovaniach s Bieloruskom,“ konštatoval rezortný minister.

Podľa Chovana sa dorovnávaním priamych platieb na Slovensku otvára väčší priestor pre možnosti rozpočtu na to, aby sa potravinári zamerali rozvojovým smerom.

„Týka sa to nielen zvýšenia produkcie potravín na Slovensku, ale aj toho, aby sa tieto potraviny uplatnili na spoločných trhoch Európskej únie.“

Súčasným problémom potravinárov je najmä fakt, že sú len vo veľmi obmedzenej miere schopní presadiť sa v obchodných systémoch v krajinách, ktorých obchodné systémy pôsobia na Slovensku.

„V Českej republike napríklad k takému výraznému prepadlu nedošlo. Dôvod vidím v tom, že väčšina z týchto obchodných systémov sídli v Prahe, používajú ju ako centrálu,“ domnieva sa minister.

Podiel slovenských výrobkov na pultoch obchodných systémov predstavuje v súčasnosti 50%, tento údaj je však podľa generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva, výživy a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva SR Sone Supekovej skreslený.

„Pretože rýchloobrátkový tovar ako pečivo, chlieb, mlieko tvorí zhruba 80 až 90 %. Takže ďalšie tovary s dlhotrvajúcou spotrebou majú zastúpenie len 15 až 20%,“ uviedla.

Podľa Supekovej by mala byť do dvoch týždňov spracovaná hĺbková analýza trhu, ktorú ministerstvo spracováva na základe informácií poskytnutých jednotlivými obchodnými reťazcami.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
30. marec 2010 13:44

Ach Supekova, kedy uz prestanes perlit ?

Anonym
Anonym
7. apríl 2010 16:37

Veru, vobec tomu nerozumie a tliacha dve na tri