Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Madeta a Jih sa opäť naťahujú

Madeta a Jih sa opäť naťahujú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Českí chovatelia dojníc čoraz razantnejšie požadujú zvýšenie výkupných cien mlieka. Tvrdia, že dopyt na európskych trhoch sa začína prebúdzať, a ak za svoj produkt nedostanú slušnú odmenu doma, tak ho jednoducho predajú za hranice.

Už od jesene 2008 hospodária českí prvovýrobcovia mlieka so stratou. Výkupná cena mlieka sa v súčasnosti v lepšom prípade pohybuje okolo 7 Kč za liter, no roľníci tvrdia, že na pokrytie výrobných nákladov potrebujú za liter dostávať aspoň 8,50 Kč.

„Tá mliekareň, ktorá to pochopí, ktorá tomu prispôsobí svoju politiku, bude mať surovinu a roľník bude môcť ďalej žiť. Mliekareň, ktorá bude čo najdlhšie držať nízku cenu, na to doplatí. Teraz je doba, kedy je po mlieku dopyt, a kedy možno prvovýrobcom dať určitú cenu. Nikto pritom nehovorí o cene 9 – 10 korún ako pred dvoma rokmi,“ povedal pre Český rozhlas Jan Veleba, prezident Agrárnej komory ČR.

K záveru, že mliekarne sú schopné platiť za mlieko i viac, prišli i poľnohospodári združení v Mliekarenskom a hospodárskom družstve Jih, čo je hlavný dodávateľ Madety, najväčšej českej mliekarne. Koncom decembra vypovedalo družstvo Jih Madete zmluvu, čo v praxi znamená, že Madeta má dodávky zabezpečené len do konca marca. Družstvo Jih je pritom jej strategický partner, keďže do Madety denne dodá 520-tisíc litrov mlieka, polovicu z celkového objemu dodávok.

Sporia sa o cenu
Madeta tvrdí, že v decembri platila za liter mlieka viac než sedem korún, no podľa roľníkov z družstva Jih to nie je pravda, a aj keby bola, ani táto suma by nestačila na pokrytie ich výrobných nákladov. Rozpor vo verziách oboch partnerov je spôsobený odlišným postojom mliekarne a roľníkov: ako uviedla agentúra ČTK, družstvo Jih do konečnej ceny nechce započítavať špeciálny paušálny bonus vo výške 15 halierov na liter mlieka, s ktorým by Madeta avizovanú hranicu dosiahla.

„Na bonus 15 halierov je zvláštna zmluva, čiže to sa započítavať nemalo,“ povedal pre ČTK Zdeněk Houška z družstva Jih, tvrdiac, že ide o množstevný príplatok nad rámec pôvodnej zmluvy.

Madeta sa s chovateľmi na novej zmluve stále nedohodla. Majiteľ Madety Milan Teplý údajne ponúkol roľníkom za liter mlieka 7,50 Kč, čo im vraj nestačilo. Ani s touto verziou ale členovia družstva Jih nesúhlasia a obviňujú Milana Teplého z manipulácie s číslami:

„Údaje o cene 7 Kč za liter mlieka, ktoré Milan Teplý v súčasnosti používa, sú šikovným a zdanlivo veľkorysým, avšak výrazne nepravdivým argumentom. Ide o prekrútený fakt, ktorý má postaviť družstvo Jih do pozície večne nespokojného a nenásytného partnera,“ vyhlásil Karel Bednář, predseda predstavenstva družstva Jih.

Uspejú v zahraničí?
Otázne je, či by chovatelia z družstva Jih mali v prípade nepodpísania novej dohody svoje mlieko kam predať. Českí roľníci síce hovoria o prebudení dopytu a možnom vývoze do zahraničia, ale Michal Němec, výkonný riaditeľ Českomoravského zväzu mliekarenského, najbližší vývoj na trhu s mliekom veľmi optimisticky nevidí.
Ako povedal pre ČTK, cena mlieka nielen nestúpne, no dá sa očakávať i jej opätovný pád. Najväčší svetový obchodník s mliekom, novozélandská spoločnosť Fonterra, totiž znížila uplynulý týždeň ceny sušeného plnotučného mlieka na obdobie od marca do septembra tohto roku o viac než sedem percent.

Autor článku: Markéta Brunnerová, Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č. 3/2010
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments