Zadajte hľadaný výraz

Zo sveta

Liečivé rastliny a koreniny ako alternatíva pesticídov

Podľa novej štúdie by mohli byť bežné liečivé rastliny a koreniny využívané ako ekologicky vhodnejšia alternatíva konvenčných pesticídov. Rozmarín lekársky, materina dúška, klinček a mäta majú silné insekticídne vlastnosti a predstavujú menšie riziko pre zdravie ľudí a zvierat ako konvenčné pesticídy.

Štúdia, vypracovaná na univerzite v Britskej Kolumbii vo Vancouveri (UBC) a financovaná spoločnosťou zameranou na pesticídy Ecosmart, bola tento týždeň prezentovaná na konferencii Americkej chemickej spoločnosti vo Washingtone.

Výskumník Murray Isman poznamenal, že na rozdiel od konvenčných pesticídov si tieto prírodné alternatívy nevyžadujú zložité legislatívne schválenie a sú k dispozícii v neobmedzenom množstve.

Štúdia uvádza, že produkt z liečivých rastlín ako nechemický pesticíd pravdepodobne nevyvolá rezistenciu škodcov. Ďalšou výhodou ich využívania by bolo nižšie vystavenie pracovníkov fariem účinkom konvenčných pesticídov.

Autor článku: Svetové pôdohospodárstvo, roč. XI, 2009, č. 9., str.1., vydáva Agroinštitút, š. p., Centrum informačných služieb a technológií
Zdroj obrázku: Tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Dávid
Dávid
10. január 2010 22:01

V rámci udržateľného poľnohospodárstva, ktoré je celosvetovým trendom a ktoré sa pomaly udomácňuje aj na Slovensku, by bolo geniálne, keby prišlo o niekoľko rokov k aplikácii takýchto pesticídov aj u nás. Výsledkom by mohlo byť zdravšie životné prostredie ako pre rastliny, živočíchy tak i pre človeka a jeho nasledujúce generácie.… Celý komentár »