Doterajší zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ako aj úprava nájmu poľnohospodárskej pôdy podľa Občianskeho zákonníka by mali byť nahradené úplne novou úpravou. Návrh zákona o nájme poľnohospodárskych a lesných pozemkov pripravuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Predbežná informácia bola zverejnená na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Pripomienkové konanie by sa malo začať v októbri.
Dve kompetencie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR prevezme Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorú v zrýchlenom režime v nedeľu ráno schválila Národná rada (NR) SR. Rýchla zmena je podľa agrorezortu nevyhnutná pre konanie o európskej akreditácii PPA na jeseň tohto roka.
Na pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach by v roku 2021 malo ísť zo štátneho rozpočtu 73,4 milióna eur s DPH. Na rovnaký počet katastrálnych území je v roku 2022 potrebných 63,89 milióna eur s DPH. Vyplýva to z materiálov Katastrálne územia pre začatie pozemkových úprav v roku 2021, respektíve v roku 2022, ktoré zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Poslanci Národnej rady (NR) SR prijatím novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami vyšli v ústrety zahraničným obchodným reťazcom. Ako ďalej v reakcii na parlamentom schválený zákon uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jana Venhartová, poslanci NR SR odignorovali verejnú výzvu zástupcov všetkých odvetví potravinárskeho priemyslu na Slovensku, aby nepoľavili v ochrane dodávateľov voči nekalým praktikám zo strany obchodu.
Agrorezort sa nestotožňuje s vyhláškou k zákonu o ochrane prírody, ktorú vo štvrtok podpísal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Vyhlásenie vlka dravého za chránené zviera rešpektuje. Problémom však je obmedzenie využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny, s ktorým nesúhlasí. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR preto žiada envirorezort o nepublikovanie tejto vyhlášky v zbierke zákonov až do odstránenia rozporov. TASR o tom informoval hovorca MPRV Daniel Hrežík.
Nevyvážené právne postavenie medzi prenajímateľom a nájomcom poľnohospodárskeho pozemku by sa malo odstrániť. Vyplýva to z novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 95 zo 140 prítomných poslancov. Úprava má znamenať posun k zvýšenej ochrane vlastníckych práv.
Medzi sektory kritickej infraštruktúry by mohol pribudnúť aj sektor pôdohospodárstva a medzi orgány štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry by sa mohlo zaradiť aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Navrhujú to poslankyne Národnej rady (NR) SR Anna Zemanová a Jarmila Halgašová (obe SaS) a poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina) v novele zákona o kritickej infraštruktúre, ktorú predložili do parlamentu.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravilo vyhlášku, ktorá bude mať výrazne negatívne dopady nie len na chov hospodárskych zvierat, ale aj na slobodu pohybu ľudí v prírode a biotop voľne žijúcej zveri a živočíchov. MŽP požaduje od chovateľov oviec, ako prevenciu pred vznikom škôd spôsobených veľkými šelmami, zaobstarať si viac ako 12 000 dospelých pastierskych strážnych psov, alebo zvieratá oplotiť, či zavrieť do maštale. Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK) žiada ministra Budaja, aby návrh vyhlášky okamžite stiahol a nezbavoval svoj rezort zodpovednosti za škody spôsobované predátormi.
Najkomentovanejšie za 7 dní