Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

MPRV vyzýva envirorezort, aby podpísanú vyhlášku nepublikoval v zbierke zákonov

MPRV vyzýva envirorezort, aby podpísanú vyhlášku nepublikoval v zbierke zákonov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrorezort sa nestotožňuje s vyhláškou k zákonu o ochrane prírody, ktorú vo štvrtok podpísal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Vyhlásenie vlka dravého za chránené zviera rešpektuje. Problémom však je obmedzenie využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny, s ktorým nesúhlasí. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR preto žiada envirorezort o nepublikovanie tejto vyhlášky v zbierke zákonov až do odstránenia rozporov. TASR o tom informoval hovorca MPRV Daniel Hrežík.

“Zdôrazňujeme, že zaradenie vlka dravého medzi chránené živočíchy rezortu pôdohospodárstva neprekáža, kompletne znenie vyhlášky však môže mať negatívny dosah na rozvoj krajiny a je v rozpore s ďalšou legislatívou,” konštatuje agrorezort.

MPRV negatívne vníma rozhodnutie podpísania vyhlášky ako celku.

“Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR tak učinilo napriek mnohým, zásadným a pragmatickým pripomienkam zo strany poľnohospodárov, chovateľov, včelárov, lesníkov a samotného rezortu pôdohospodárstva,” tvrdí Hrežík.

Neodstránené rozpory sú dôsledkom chýbajúcej diskusie

Doplnil, že tento krok bude mať negatívny vplyv na podnikateľské a chovateľské prostredie nielen na vidieku, ale aj na celkový rozvoj krajiny, pôdohospodárstva a potravinárstva.

Neodstránené rozpory vzniknuté po medzirezortnom pripomienkovom konaní sú podľa MPRV dôsledkom chýbajúcej odbornej diskusie počas prípravy vyhlášky. Zároveň verí, že MŽP sa bude k vlkovi správať zodpovedne, začne s jeho monitoringom a výsledky z neho zverejní.

Budaj vo štvrtok, symbolicky na Deň Zeme, podpísal vyhlášku k zákonu o ochrane prírody, ktorá vlka zaraďuje medzi chránené živočíchy. Vyhláška určuje aj podmienky pre chovateľov kôz či oviec, ako by mali chrániť zvieratá pred útokom vlka. Obsahuje aj ďalšie opatrenia. Envirorezort chce nimi pomôcť prírode, uľahčuje ochranu bezzásahových území, zjednodušuje niektoré výmeny v lesoch, priblížil Budaj. Nechce, aby sa ochrana prírody “bila” s hospodárskymi záujmami.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
Člen
DoesntMatter
22. apríla 2021 20:22

Kotolník nám podkúril.

TomasFG
Člen
TomasFG
25. apríla 2021 21:43

Tu sa to ukazuje, že pán minister Mičovského ani vo vláde a vo vlastnom strane neberú vážne asi alebo dakto sa obáva cez rokovanie vlády buchnúť na stôl v záujme slovenských poľnohospodárov.