Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica. Napriek poklesu, vývoj sa zdá priaznivý

Kukurica. Napriek poklesu, vývoj sa zdá priaznivý
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny kukurice na burze CBOT /Chicago/ sa pohybovali podobne ako ceny pšenice, teda vplyvom posilnenia amerického dolára došlo k poklesu cien kukurice 27.10.2009 v prepočte o 1 EURO.

Prepad pokračoval priebežne s dolárom, ale ku koncu týždňa sa situácia znova upokojila vplyvom rastu ceny ropy, správy o ekonomickej situácii USA, ale i vplyvom studeného počasia, ktoré oneskoruje zber tejto komodity.

Podľa týždennej správy USDA o stave obilnín bola kukurica v 18 štátoch z 90% zrelá, oproti 83% z minulého týždňa a 96 % vlani. Zber je ukončený na 20%, oproti 37 % minulý rok. Kvalita produkcie je výborná.

V Európe sú k dispozícii len čiastočné výsledky zberových prác, ktoré sú ale pod očakávaniami a z tohto dôvodu ceny začali mierne rasť. Dôkazom je aj situácia na budapeštianskej burze BET, keď zlý stav (nízka voda) na riekach Dunaj a Rýn spôsobil, že práve maďarská kukurica nenašla cestu ku konečnému spracovateľovi. Tu sa ceny počas tohto týždňa pohybovala podobne ako na celosvetových burzách, ku koncu týždňa došlo opäť k stabilizácii.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments