Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Kráľovná sa dosť komplikovane poberá z polí

Kráľovná sa dosť komplikovane poberá z polí
insert_photoarchív týždenníka ROĽNÍCKE NOVINY

Premenlivé daždivé a sychravé počasie v týchto dňoch komplikujú jesenné zberové práce. V zbere kukurice na zrno však už došlo k výraznému posunu.

Z najnovších údajov jesenného monitoringu stavu zberových prác vyplýva, že kukuricu na kŕmne účely už pozberali z plochy okolo 72 percent, čo predstavuje plochu 100-tisíc hektárov; kukurica na poliach tak ešte ostala asi na 39-tisíc hektároch.

Doterajšia produkcia kukurice na zrno (k 24. 11) predstavuje približne 670-tisíc ton s priemernou úrodou 6,69 tony z hektára, čo je v porovnaní s vlaňajším celoštátnym priemerom o 1,5 tony z hektára menej. V percentuálnom vyjadrení ide o pokles približne 18 percent.

Ako nás informoval Ladislav Moravčík, predseda Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice (ZPSK) a riaditeľ akciovej spoločnosti Poľnohospodár Nové Zámky, pestovatelia v tomto roku – vzhľadom na nízke odbytové ceny – zasiali menej kukurice ako vlani. Ide najmä o pestovateľov na východnom Slovensku, kde je nižší odbyt, a preprava do podnikov, ktoré túto obilninu nakupujú a nachádzajú sa zväčša na západnom Slovensku, by pre nich bola finančne nevýhodná.

Pestovatelia musia preto zvažovať, ako a kedy zrealizujú dopestovanú úrodu, aby nakoniec nedoplatili na nereálne očakávania. Vyše 70 percent zo slovenskej produkcie kukurice na zrno sa totiž spracováva v podnikoch Amylum Slovakia, s. r. o., Boleráz a Enviral, a. s., Leopoldov.

„Nákupné ceny kukurice na zrno sú veľmi nízke, 90 až 110 eur za tonu, čo je hlboko pod úrovňou výrobných nákladov. Pestovatelia si preto časť úrody ponechávajú do ďalšieho roku, prípadne vyčkajú, kým budú ceny vyššie a úrodu predajú neskôr. V dôsledku vlaňajšej rekordnej úrody sú na trhu aj značné prebytky zrnín. Pestovateľ sa preto pri odbyte komodít musí rozhodnúť sám, a nik mu nezaručí, že práve vtedy robí dobre,“ uviedol L. Moravčík.

Na porovnanie, ceny v susednom Poľsku sa pohybujú na úrovni 108 – 115 eur za tonu, v Maďarsku v rozmedzí 90 – 95 eur za tonu.

„V Nových Zámkoch máme zber kukurice ukončený asi na 70 percent, priemerný hektárový výnos predstavuje 6 ton. Vplyvom suchého a teplého počasia na jar i sucha v letných mesiacoch, ktoré sú pre dozrievanie kukurice rozhodujúce, je úroda celkovo o 10 až 15 percent nižšia ako vlani. Záujem o túto plodinu by bol, problémom sú však ceny,“ konštatoval L. Moravčík.

„Kukuricu, ktorú konzervujeme vo vakoch vo forme „vlhkého zrna“, sme zo 60 hektárov pozberali ešte v októbri. Kukuricu zo zvyšných 5 hektárov, určenú na kŕmne účely v suchom stave, však kvôli vysokej vlhkosti zrna (vyše 28 percent) pozberať nemôžeme, a tak čakáme. Je možné, že ju pozberáme až v januári; vlhkosť v zrne by mala klesnúť aspoň pod 20 percent,“ informoval nás Ján Kopšo, predseda PD Vršatec Pruské (okres Ilava).

Aj v PD Sklabiňa pozberali kŕmnu kukuricu, určenú na šrotovanie a konzervovanie vo vakoch, ešte v októbri.

„Úroda z 10 hektárov bola vskutku vysoká, až 11,3 tony z hektára. Kukricu, určenú na siláž sme z plochy 147 hektárov zožali už začiatkom septembra,“ uviedol Miroslav Rusnák, predseda PD Sklabiňa (okres Martin).

„Kukuricu z plochy 33 hektárov už máme pozberanú, vysušenú a vymlátenú na sklade; výnos bol 6,5 tony z hektára. Zobrať sme ju stihli koncom októbra, keď ešte nepršalo. Časť úrody predáme do Poľska a do Maďarska, lebo u nás, na Slovensku, je záujem o kukuricu na zrno malý, a časť si ponecháme pre vlastnú živočíšnu výrobu, teda pre 1200 ošípaných, 200 kusov dobytka a ovce.
V trebišovskom regióne je ešte mnoho pestovateľov, ktorí úrodu nepozberali – od začiatku novembra panuje sychravé počasie a polia sú zamokrené. Zber bude možný až potom, keď sa ako tak vyčasí a rastliny obschnú, prípadne vymrznú,“
uviedol Vojtech Zelvay, konateľ s. r. o. Agrozoran Michaľany (okres Trebišov).

Uverejnené so súhlasom týždenníka Roľnícke noviny.

Autor článku: PATRÍCIA DOLEŠOVÁ Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č. 48/2009
Zdroj obrázku: archív týždenníka ROĽNÍCKE NOVINY

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments