Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena ošípaných klesla, očakáva sa ale nárast

Cena ošípaných klesla, očakáva sa ale nárast
insert_photograf PPA - ATIS - Na grafie vidieť, po poklese v 46. týždni, mierny nárast cien v nasledujúcom období.

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 46. týždeň, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok

Počas 46. týždňa sa v porovnaní s 44. týždňom podľa respondentov ATIS nakúpilo menej jatočného hovädzieho dobytka. Pri mladých jatočných býkoch bol pokles o 3,6 %, pri jatočných kravách o 5,6 % a pri jatočných jaloviciach až o 24,1 %. Nákup vzrástol len pri býkoch starších ako 2 roky (+42,3 %).

Priemerná cena mladých jatočných býkov poklesla vo všetkých triedach. V triede O oslabila o 0,3 % a v triede R o 0,6 %. Najviac klesla cena v triede P o 2,8 %. Priemerná nákupná cena
mladých jatočných býkov spolu oslabila o 0,6 % na 2,67 €/kg j. hm. (1,46 €/kg ž. hm.).

Pri jatočných kravách sa v 46. týždni nákupná cena znížila len v triede P (-2,4 %). Naopak, posilnila v triedach R (+2,6 %) a O (+1,7%). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu nepatrne stúpla o 0,1 % na 1,68 €/kg j. hm. (0,86 €/kg ž. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočných jalovíc spolu posilnila o 2,4 % na úroveň 1,99 €/kg j. hm. (1,03 €/kg ž. hm.). Nákupné ceny jatočného dobytka medziročne oslabili pri jatočných býkoch o 2,5 % a jatočných jaloviciach o 5,1 %. Najvýraznejšie prepadla nákupná cena pri jatočných kravách (-11,5 percenta). Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena jatočného dobytka stabilizuje, prípadne sa mierne zvýši pri jatočných kravách a jaloviciach.

Jatočné ošípané
Respondenti ATIS nakúpili počas 46. týždňa 2009 v porovnaní s 44. týždňom o 2,7 % viac jatočných ošípaných. Priemerná cena jatočných ošípaných sa znížila v porovnaní s 44. týždňom vo všetkých triedach okrem triedy O (+9,1 %). Najnižší pokles cien sme zaznamenali pri triedach s najvyšším podielom mäsitosti: S (-1,3 %), E (-3,0 %), U (-3,9 %). Triedy S až U mali 94,4-percentné zastúpenie z celkového počtu nakúpených jatočných ošípaných respondentmi ATIS v sledovanom týždni. V ostatných triedach bol výraznejší pokles cien v triede P o 7,4 % a v triede R o 8,1 %. Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu oslabila o 3,0 % na 1,34 €/kg j. hm. (1,07 €/kg ž. hm.).
Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných triedy S až P spolu v 46. týždni bola medziročne nižšia až o 16,4 %. V najbližšom období predpokladáme stabilizáciu cien jatočných ošípaných. PPA – ATIS

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: graf PPA - ATIS - Na grafie vidieť, po poklese v 46. týždni, mierny nárast cien v nasledujúcom období.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments