Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Vitajte v Centre biomasy v Banskej Bystrici

Vitajte v Centre biomasy v Banskej Bystrici
insert_photoErik Ballay - stroj na výrobu peliet

V CENTRE BIOMASY na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici si každý môže vlastnoručne vyskúšať peletovanie a briketovanie suroviny, ktorú si prinesiete so sebou alebo tej, ktorá je v centre k dispozícii.

Hneď potom si môžete vyskúšať ako budú vaše a pelety horieť. Súčasťou centra je aj vývojové a výrobné centrum, kde na základe vlastného patentu vyrábajú unikátne kotly na spaľovanie peliet alebo napríklad zrna. Kotly objavila už aj rakúska vláda, ktorá ich zaradila do programu podporovaného štátom a eurofondami na využívanie biomasy. A tak sa pri kotloch z Banskej Bystrice kúpených aj s prispením našich daní hrejú skôr Rakúšania ako my.

V CENTRE BIOMASY sú každému návštevníkovi k dispozícii jednotlivé technológie, pričom každému záujemcovi odborníci poradia a navrhnú konkrétne riešenia.

Nezisková organizácia KOMUNÁLNY A AGRÁRNY INŠTITÚT, n.o. v úzkej spolupráci so spoločnosťami X CONSULT, s.r.o. a ECOPROTECT CDK, s.r.o. zrealizovala myšlienku vytvorenia priestoru, v ktorom by napríklad primátor, starosta, poľnohospodár, podnikateľ, občan a iní, našli riešenia v rámci využitia poľnohospodárskej a drevnej biomasy.


Foto: Erik Ballay – Kotol na spaľovanie peliet ale napríklad aj zrna

O biomase počuť neustále, len jej využitie v praxi je chabé. Najmä na vidieku a u poľnohospodárov je obrovský potenciál, kde doslova za niekoľko tisíc euro dokáže obec realizovať investíciu do malej peletárne, briketovacej linky a viacúčelových kotlov. V takto zostavenej technologickej konfigurácii si obec dokáže veľmi lacno vyrobiť napríklad pelety zo slamy, sena, papiera, pilín, hoblín pre vlastné účely, pre občanov a aj na predaj. Takto vznikne malý regionálny trh s peletami, ktorý bude zárukou trvalo udržateľného rozvoja v rámci energetickej sebestačnosti a diverzifikácie zdrojov tepla na vidieku. Pokiaľ bude občan vidieť v obci, že starosta vytvorí takéto riešenie nielen pre obec, ale aj pre občana, bude to prínosom pre všetkých, ušetria sa financie ľuďom na vidieku, ušetrí sa značné množstvo financií v rozpočtoch obcí. Aj toto je cesta ako eliminovať krízu na vidieku. Megalomanské projekty a zbytočné reči vidieku nepomôžu, ale pomôžu jednoduché a lacné riešenia. Je potrebné vytvoriť tlak od nás bežných občanov na miestnych poslancov a starostov, aby sa pustili práve do takýchto projektov, kde ide o spoločný cieľ – mať po ruke lacné palivo.

Foto: Erik Ballay – Stroj na výrobu brikiet

Modelový prehľad ekonomickej náročnosti výroby peliet, brikiet a vykurovania briketami a peletami:

Pelety je možné vyrobiť napríklad zo slamy, sena, pilín alebo papiera vo vlastnej réžii v cene už od 50 €/1 t, pričom spotreba peliet na vykurovanie v 50 kW viacúčelovom kotly je v priemere 13 t za vykurovaciu sezónnu, preto napríklad obecný úrad, kultúrny dom, škôlku, školu, či telocvičňu možno vykúriť už od 650 € za celú vykurovaciu sezónu, pričom pri vykurovaní plynom je to v priemere aj 4 000 eur za sezónu.

Brikety je možné vyrobiť zo sena a slamy vo vlastnej réžii v cene už od 50€/1t. Tieto brikety je možné spaľovať v bežných kotloch na drevo a uhlie. Preto môžu slúžiť ako náhrada alebo ako doplnkové palivo v rámci spoluspaľovania namiesto uhlia alebo dreva, pričom ich cena je na polovičnej úrovni vo vzťahu k cene uhlia. Týmto spôsobom by bolo možné školu vykúriť už od 1000 € za celú vykurovaciu sezónu, čo napríklad pri vykurovní uhlím by vyšlo obec v priemere aj na 3000 Eur za sezónu.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte Bc. Romana Šajgalíka z Komunálneho a agrárneho inštitútu, n.o.

rsajgalik@zmail.sk

Autor článku: Ján Škorňa
Zdroj obrázku: Erik Ballay - stroj na výrobu peliet

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Vit
Vit
28. august 2012 11:41

Kde presne sa nachadza to centrum biomasy a kedy je mozne si to pozriet?

Dušan Feňo
Dušan Feňo
17. august 2016 12:40

Vynikajúci nápad, na dopracovanie, doladenie tohto systému, by bolo vhodné vyjsť v ústrety, tým občanom, či majiteľom pozemkov, ktorí nemajú vlastné možnosti na pokosenie trávy (2-3 x za rok), ani na zvoz, odvoz, im ponúknuť aj túto službu, tak aby stále by to bolo pre každú zúčastnenú stranu zaujímavé. Čím… Celý komentár »

ref
ref
11. máj 2018 8:36

Skúšali ste niekto papierové brikety:
https://www.youtube.com/watch?v=bR3fWvP0zDM&feature=youtu.be