Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Kožuch: Žiadateľov pri platbe poistného potešíme zníženou byrokraciou

Kožuch: Žiadateľov pri platbe poistného potešíme zníženou byrokraciou
insert_photo2x Agra poisťovňa

Pôdohospodárska platobná agentúra poskytne prostredníctvom novej výzvy štátnu pomoc v celkovej výške 4 milióny eur na platby poistného. Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe je otvorená od 5. februára do 4. marca 2020.

Žiadatelia si môžu uplatňovať najviac 65 % výdavkov

“Naším cieľom je podpora zodpovedných poľnohospodárov. Sme svedkami výrazných klimatických zmien a s tým súvisia aj výraznejšie dôsledky na poľnohospodársku úrodu. Ani najmodernejšie agrotechnické operácie však nedokážu ovplyvniť vplyv počasia a škody, ktoré dokáže behom krátkych chvíľ napáchať. Naozaj neodporúčame v tejto nepredvídateľnej situácii, aby poľnohospodári nechali veci na náhodu a využívali poistenie proti škodám,” uviedla Gabriela Matečná (SNS), podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Aktuálne vedenie agrorezortu zaviedlo poskytovanie štátnej pomoci na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe minulý rok. Tento rok v poskytovaní štátnej pomoci pokračuje. Výzva je určená podnikom pôsobiacim v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorým bude poskytnutá dotácia na platby poistného s krytím strát, spôsobených prírodnými katastrofami, nepriaznivými poveternostnými udalosťami, výskytom chorôb zvierat alebo škodcov rastlín a vplyvom ochrany zvierat.

“Žiadatelia si môžu v rámci podporného opatrenia uplatňovať najviac 65 % výdavkov na ročné poistné, ktoré uhradia v období po podaní žiadosti do 30. septembra 2020. Aj pri tejto výzve potešíme žiadateľov zníženou byrokraciou. Nemusia už predkladať potvrdenia z Obchodného registra, Živnostenského registra, zo Sociálnej poisťovne, zo všetkých zdravotných poisťovní, z registra trestov a daňového úradu. Výsledky našej práce na zdigitalizovaní PPA prinášajú ovocie,” vysvetlil generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Rozptýlili obavy

Agra poisťovňa ako špecializovaný poisťovateľ víta pokračovanie podpory na poistenie poľnohospodárskych plodín a hospodárskych zvierat zo strany agrorezortu.

„Vidíme v tom jednoduchú, ale účinnú motiváciu, aby samotní poľnohospodári mali snahu minimalizovať riziká podnikania. V súvislosti s neustále rastúcim počtom a intenzitou extrémnych škôd priamo úmerne rastie aj dôležitosť samotného poistenia. Súčasťou žiadosti o podporu na poistenie má byť aj kópia poistnej zmluvy, ktorú však žiadatelia na rozdiel od samotnej žiadosti nemusia odovzdať do 4. marca. Potvrdili nám to dnes na rokovaní na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a tým sa rozptýlili obavy, vyplývajúce z nutnosti tak včasného dodania tohto dokumentu,” uviedol Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Autor článku: poľnoinfo.sk a TASR
Zdroj obrázku: 2x Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments