Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Kontrolami krížového plnenia prešiel približne každý štyridsiaty hospodár

Kontrolami krížového plnenia prešiel približne každý štyridsiaty hospodár
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dodržiavajú poľnohospodári zásady trvalo udržateľného rozvoja? Vlani odborníci prvýkrát kontrolovali uplatňovanie týchto zásad v rámci takzvaného krížového plnenia. Krížové plnenie sa týka všetkých roľníkov, ktorí poberajú priame podpory alebo kompenzačné platby v rámci niektorých opatrení Programu rozvoja vidieka na roky 2007 až 2013.

„Celkovo sme farmárom vyplatili niečo viac ako 358 miliónov eur. Nevyplácali sa ale všetky typy podpôr, iba tie, ktoré bolo možné vyplatiť. Predovšetkým jednotná platba na plochu /SAPS/, doplnková platba na plochu, platby na znevýhodnené oblasti, osobitná platba na cukor, platba na chmeľ a platba na územia európskeho významu plus ovocie a zelenina,“ uviedol v relácii Farmárova nedeľa Tibor Guniš, generálny riaditeľ Sekcie priamych podpôr Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Do kontroly krížového plnenia sa dostala iba časť žiadateľov o priame a environmentálne platby. Celkovo ich bolo 537. Žiadateľov, ktorí sú kontrolovaní, vyberá počítač.

„Kontrola sa zameriavala na to, či poľnohospodár plnil všetky podmienky, ktoré sa zaviazal voči svojmu záväzku plniť. Keď poviem v krátkosti, sú to dobré poľnohospodárske podmienky a potom osem zákonných požiadaviek hospodárenia. To sú po 1. ochrana voľne žijúcich vtákov, 2. ochrana podzemných vôd pred znečistením niektorými nebezpečnými látkami, 3. ochrana životného prostredia a najmä pôdy pri používaní čistiarenských kalov, 4. ochrana vôd pred znečistením dusičnanmi z poľnohospodárskych zdrojov, 5. ochrana biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, 6. identifikácia a registrácia ošípaných, 7. identifikácia a registrácia hovädzieho dobytka, 8. identifikácia a registrácia oviec,“ hovorí Martin Rovaš, riaditeľ Odboru kontroly priamych a environmentálnych platieb PPA.

Kontroly zastrešuje Pôdohospodárska platobná agentúra. Okrem nich zákonné požiadavky nariadenia 2, 3 a 4 kontroluje Ústredný kontrolný skúšobný ústav poľnohospodársky a zákonné požiadavky hospodárenia 6, 7 a 8 kontrolujú inšpektori Štátnej veterinárnej potravinovej správy Slovenskej republiky. Kontrola je vykonávaná integrovane.

„Znamená to, že kontrolná skupina vykonáva kontrolu spolu,“ uvádza Martin Rovaš.

Kontrola je podľa Juraja Kožucha, riaditeľ Odboru priamych platieb a akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry z Ministerstva pôdohospodárstva, vykonávaná bez ohlásenia. Sú len určité prípady, keď je kontrolovaný subjekt upozornený, že bude podrobený kontrole. Pri takomto upozornení ale musí byť na ohlásenie dôvod ktorý musí byť tiež zaznamenaný v správe z kontroly

„V krížovom plnení nejdeme ani o milimeter nad rámec základnej legislatívy európskeho spoločenstva,“ hovorí Juraj Kožuch.

Od tohto roku došlo ku zakomponovaniu dvoch legislatívnych noriem. Prvej normy, prípravky na ochranu rastlín a druhej normy, používania hnojív do zákonných požiadaviek na hospodárenie, ale stále sa budú týkať, len žiadateľov v rámci Osi 2 Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013.

„Najväčšie zmeny sa očakávajú v roku 2011, keď pribudne niekoľko nových zákonných požiadaviek na hospodárenie a v 2013 roku sa ten proces zavŕši,“ hovorí Juraj Kožuch.

Po roku 2013 by mala Slovenská republika s najväčšou pravdepodobnosťou prejsť na jednotnú platbu na farmu.

Viac informácií o krížovom plnení nájdete v Nariadení vlády Slovenskej republiky č. 20 z roku 2009.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments