Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Kauzu Dobytkár mohli aktéri predvídať. Únik informácií z PPA

Kauzu Dobytkár mohli aktéri predvídať. Únik informácií z PPA
insert_photoautor - Pred začiatkom súdneho pojednávania v kauze Dobytkár (6. marec 2023).

O tom, že dochádza k zaťahovaniu slučky medzi aktérmi v kauze Dobytkár vedeli v súčasnosti obžalovaní dopredu. Zabezpečil to únik informácií priamo z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Je to zrejmé z ďalšieho dňa súdneho pojednávania v kauze Dobytkár, ktoré sa uskutočnilo v pondelok na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Orgány činné v trestnom konaní (OČTK) doručili ešte pred samotným prepuknutím kauzy na PPA dožiadanie, v ktorom požadovali bližšie informácie k projektovým podporám konkrétnych žiadateľov. Jaroslav Hlava, bývalý zamestnanec PPA potvrdil, že danú žiadosť zaslal Marekovi Kodadovi a pri domovej prehliadke sa táto žiadosť zo strany OČTK našla u obžalovaného Ľubomíra Kropila.

„Naše oddelenie sedelo pri sekretariáte projektových podpôr, tak sem-tam nám na stole pristála nejaká vec. To dožiadanie sa týkalo, že príslušníci policajného zboru chceli nejaké údaje,“ vypovedá Jaroslav Hlava, ktorý v minulosti pôsobil na právnom oddelení, ktoré bolo zaradené pod sekciou projektových podpôr PPA.

Vo svojej výpovedi uvádza, že dožiadanie OČTK sa týkalo dnes obžalovaného Ľubomíra Kropila.

„Keďže som vedel, že tí dvaja (poznámka poľnoinfo.sk: Kropil, Kodada) sa poznajú, tak som si myslel, že to bude pre Mareka Kodadu zaujímavé. Kodadovi som poslal informáciu asi cez aplikáciu Telegram,“ uvádza svedok Jaroslav Hlava.

Aký typ informácií?

Svedok Jaroslava Hlava poskytoval Kodadovi aj iný typ informácií.

„Väčšinou to boli informácie s termínmi hodnotenia, samozrejme keď som o nich vedel. To znamená, či sa pripravuje nejaká výzva, či v nej bude niečo zaujímavé oproti predchádzajúcej. Podmienky sa menili od výzvy k výzve. Niekedy bolo niečo benevolentnejšie a niekedy striktné. Pre toho, čo robil poradenstvo, mohli byť informácie zaujímavé, lebo sa mohol skôr pripraviť na nejakú zmenu,“ uviedol počas pojednávania Hlava.

V inej časti výpovede už svedok uvádza, že informácie, ktoré Kodadovi alebo Kropilovi poskytoval, neboli utajované „nič iné, čo by nebolo zverejnené na internete.“

V ďalšej časti výpovede Jaroslav Hlava zas hovorí, že ním dodané informácie boli skôr jeho osobným názorom.

„Mnou dodané informácie sú môj osobný názor,“ hovorí svedok.

S Kropilom sa mal svedok spoznať niekedy v roku 2007 a s Kodadom v dobe keď Kodada nastúpil na ministerstvo pôdohospodárstva.

V ústrety

Pán Kožuch mi povedal, že mám vychádzať v ústrety pánovi Kodadovi. Kedy to bolo si nemôžem presne pamätať, ale bolo to niekedy po jeho príchode do funkcie generálneho riaditeľa. Keď vás najvyšší šéf zavolá, aby som prišiel do kancelárie, tak som prišiel. Predpokladám, že vtedy mi mohol povedať o vychádzaní v ústrety pánovi Kodadovi,“ uviedol svedok.

V inej časti výpovede svedok uviedol, že bývalý generálny riaditeľ nekonkretizoval požiadavku „v ústrety“ smerom ku konkrétnym informáciám ako sú mená žiadateľov alebo subjektov.

„Pán Kožuch ma z pozície generálneho riaditeľa neoslovil, aby som postupoval obdobne aj k niekomu inému,“ uviedol Jaroslav Hlava.

Svedectvo Jaroslava Hlavu pravdepodobne nevyhovuje bývalému generálnemu riaditeľovi PPA. Po Marekovi Kodadovi, ktorý v kauze Dobytkár obvinený nie je a v súčasnosti je v pozícii svedka, Hlava potvrdzuje, že v PPA mal Marek Kodada vplyv cez Juraja Kožucha.

Určite nedošlo z mojej strany k nejakému naznačeniu, aby išiel svedok po ruke svedkovi Kodadovi. Taká situácia nebola. Ale pamätám si jednu situáciu, kde sme boli viacerí a kde sa kolegovia s posmeškom nejako vyjadrili a ja som sa k tomu pridal, že sa MPRV pýta na človeka, ktorý na PPA nikdy nepracoval. A myslím, že som mal takú poznámku, či by to Marek nemal vedieť. Túto situáciu som si pamätal,“ uviedol Juraj Kožuch.

Súdne pojednávanie v najväčšej korupčnej kauze slovenského poľnohospodárstva pokračuje na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu v utorok (7. marca 2023).

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Pred začiatkom súdneho pojednávania v kauze Dobytkár (6. marec 2023).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments