Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Je potravinová bezpečnosť prežitok železnej opony?

Je potravinová bezpečnosť prežitok železnej opony?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Potravinovú bezpečnosť definuje kvalita, cenová prístupnosť a dostupnosť potravín. Je základným právom človeka mať zaručenú dostupnosť ku kvalitným a bezpečným potravinám, ktoré si môže kúpiť na voľnom trhu v rámci svojich príjmov. Potiaľto teória. Aká je však prax?

Už v roku 2013 vyhodnotil Economist Intelligence Unit tzv.“Food security index“ – teda ukazovateľ potravinovej bezpečnosti 100 krajín sveta. Slovensko skončilo na 37.mieste, a teda patrí v potravinovej bezpečnosti k najslabším v Európe. Dokument okrem hodnotenia obsahoval aj odporúčania pre vlády tých krajín, ktorých výsledky preukázali veľkú zraniteľnosť až ohrozenie potravinovej bezpečnosti. No zdá sa, že ich nikto neberie vážne.

V diskusii poslancov NR SR v relácii Slovenského rozhlasu „Z prvej ruky“ o ústavnej ochrane pôdy (dňa 8.2. 2017) pani poslankyňa za SaS, Anna Zemanová, okrem iného, povedala: „potravinová bezpečnosť je prežitok železnej opony“.

Podľa nej dnes, keď sme súčasťou Európskej únie a máme jednotný trh, sme dostatočne zabezpečení potravinami. Toto je typický postoj liberálov, ktorým sa prezentovala aj vláda Mikuláša Dzurindu. Dopady takejto politiky máme dnes na tanieri: ak dovezieme hotový tovar, vyrobený, spracovaný a zabalený v inom štáte, oberieme o prácu nielen domáceho poľnohospodára, ale aj potravinárskeho spracovateľa. Jediný, kto v tomto trojuholníku nebude škodovať, je obchodník. A tým sa u nás naozaj darí… Toto sme chceli?

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky zverejnilo v polovici februára t.r. výsledky laboratórnych testov, v ktorom porovnávali kvalitu a zloženie vybraných potravín rovnakej značky na Slovensku a v Rakúsku. Výsledok neprekvapil.

 Až u polovice výrobkov našli výrazné rozdiely značne ovplyvňujúce ich kvalitu. To všetko v neprospech medzinárodných produktov predávaných na Slovensku,“ informovala ministerka Gabriela Matečná.

Postačí nám teda takéto zabezpečenie potravinami nižšej kvality z krajín Európskej únie, prípadne z iných krajín sveta? Môžeme si dovoliť v dnešnej turbulentnej dobe taký luxus a spoľahnúť sa, že sa zo dňa na deň neuzavrú hranice, či už z ekonomických, strategických, alebo obranných dôvodov? Začiatkom februára čínsky miliardár Jack Ma, na margo smerovania politiky nového prezidenta USA, Donalda Trumpa, varoval, že ak sa zastaví svetový obchod, začne sa vojna. Rok 1968 nás poučil, ako rýchlo a pomerne ľahko sa dá naša krajina obsadiť cudzími vojskami. Vojnové roky nám zasa ukázali, aký význam pre zachovanie života majú kvalitné potraviny. Slovenský národ prežil najhoršie časy. Prežije aj tie „najlepšie“?

Podľa prieskumu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory z konca roka 2016 je podiel slovenských potravín na predaji v obchodných sieťach necelých 40 percent. Predseda SPPK, Milan Semančík, nesúhlasí s uvedeným názorom poslankyne Zemanovej a upozorňuje na skutočnosť, že všetky vyspelé štáty sa usilujú udržať svoju potravinovú sebestačnosť na úrovni aspoň 80 percent.

„Myslím si, že takto by sme to mali robiť aj my a našim spotrebiteľom poskytnúť možnosť ochutnať produkty z iných krajín len z časti 20 percent. Všetky komodity mierneho pásma by sme mali vyrábať u nás a nespoliehať sa na našich kolegov poľnohospodárov v iných krajinách,“ doplnil Semančík.

Veď domáca výroba potravín by mohla vytvárať nielen vyššiu zamestnanosť na vidieku, ale aj pridanú hodnotu domácich kvalitných produktov.

Ako vidno, Slovensko má veľký problém s potravinovou bezpečnosťou. S tým úzko súvisí aj vnútorná bezpečnosť štátu. Nemalo by pritom záležať na tom, akú farbu má práve vláda. Modrá, zelená, či červená, každej by malo ísť v prvom rade o bezpečnosť obyvateľov svojej krajiny. Nehovoriac už o zdravotných dopadoch kvality výživy a jej dokázanom vplyve na inteligenčný rozvoj.

Dokázali sme, že na Slovensku vieme vyrobiť kvalitné potraviny. Ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia sme mali mierne pozitívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami. V minulom roku, sme, do novembra, doviezli o 1,2 miliardy eur viac potravín, ako vyviezli. Situácia sa výrazne zhoršila aj oproti roku 2015.

Ak nechceme skončiť ako surovinová základňa a zároveň odbytisko potravinového „odpadu“ zvyšku Európy, mali by sme podporiť domáci spracovateľský priemysel potravín a výrobu našich kvalitných produktov. Často pritom nehovoríme len o podpore finančnej, ale aj legislatívnej.

Autor článku: Lada Debnárová - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Filip K.
Filip K.
16. február 2017 11:17

Ak pani poslankyňa Zemanová považuje “potravinovú bezpečnosť” za prežitok železnej opony – zjavne nevie o čom hovorí alebo nie celkom presne rozumie pojmu samotnému, hoci vyštudovala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. A s potravinárstvom prichádza zrejme do kontaktu iba v miestnej “samoške”, pretože sa venovala ochrane a tvorbe… Celý komentár »

ni
ni
16. február 2017 12:31

Co tam po vyroku bezvyznamnej Zemanovej. 10 rokov nam tu vladne Smer a na potravinovu bezpecnost kaslu. Rozkradli eurofondy, ktore boli urcene polnohospodarom- to je problem. Nie nejake hlupe reci. Mozno, keby nam vladla SaS, tak sa tak nekradne a polnohospodarom by ostalo viac penazi a aj potravinova sebestacnost by… Celý komentár »

Sesto666
Sesto666
16. február 2017 14:46

Potravinovu bezpecnost akeho uzemia myslime. V USA maju 50 statov, ale ak ide o potravinovu bezpecnost, nemyslia jednotlivy stat, ale tych 50 statov ako celok. My sme stupili do EU, mame spolocnu polnohospodarsku politiku, ale pozerame sa len na jednu krajinu? Alebo rozdelime krajinu na este mensie casti? Lenze keby… Celý komentár »

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
17. február 2017 10:28

Bývalí ministri, vládnutie strany SMER, Matečná.. sú len obyčajné mená alebo pomenovania, ktoré nevedia rozlíšiť pšenicu od dobytku. Čo dosiahol SMER, čo dosiahla PPA, čo dosiahol SPF za posledné roky? Sendvičový mechanizmus? Predefinované podpory? Nezamestnanosť? Nesebestačnosť?

Peter Voščinár Srdce života o.z.
Peter Voščinár Srdce života o.z.
22. február 2017 12:35

Je čas na zmenu. A to radikálnu, keď ešte chceme zachrániť slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Ani jedna vláda a politická strana nás doteraz nespasila ale skôr likvidovala. Výsledok vidíme všetci. Je na čase sa zjednotiť a vytvoriť spravodlivé podmienky pre každého poľnohospodára na Slovensku. Už si uvedomme, že štát sme… Celý komentár »

Ladislav
Ladislav
24. február 2017 11:17

pekny clanok, dobre postrehy. Samozrejme , ze by krajina mala vzdy pamatat na svoju potravinovu bezpecnost a nenechavat sa takto primitivne vydierat(v podstate ponukanie menej kvalitnych potravin je vydieranie, plynuce z bezohladnosti k “nefungujucim” ekonomikam, ceny su zhruba rovnake, len na nas nezalezi, my mozme jest aj odpad, z ich… Celý komentár »

Anonym
Anonym
13. jún 2017 2:07