Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Jarné práce pokračujú intenzívne

V regióne Bratislava začali poľnohospodárske subjekty so sejbou slnečnice a kukurice, zatiaľ však bolo osiatych asi 5 % uvedených plodín z plánovanej výmery.

Poľnohospodári z regiónu Nové Zámky intenzívne rozbehli jarné práce vďaka zmene počasia, keď po prechodnom ochladení na začiatku apríla teploty začali  stúpať. V okrese Nové Zámky sa začalo naplno so sejbou kukurice a slnečnice, pričom kukurica je osiata na takmer 20 % a slnečnica na 32 %. Poľnohospodári dokončujú osev cukrovej repy, hrachu a ostatných strukovín. Na 100 %  je ukončená sejba pšenice jarnej, ostatných obilnín – sóje a ostatných olejnín – maku, ako aj výsadba  zemiakov. Napriek priaznivému počasiu sa v okrese vyskytuje problém podmáčaných pôd, ktoré nebudú môcť byť osiate.

V regióne Senica boli porasty pšenice jarnej a jačmeňa jarného osiate na 100 %, poľnohospodári pokračujú sa so sejbou cukrovej repy a pripravujú pôdu na sejbu kukurice. Súčasne sa vykonáva prihnojovanie porastov repky ozimnej a pšenice ozimnej a chemická ochrana porastov proti škodcom a burinám. Práce na poliach sú čiastočne prerušované zrážkami. Zaznamenaný je veľký výskyt škodcov, predovšetkým hraboša poľného.

V regióne Galanta poľnohospodári ukončili vďaka vhodnému počasiu sejbu cukrovej repy a začali so sejbou slnečnice a s prípravnými prácami na sejbu kukurice. Oziminy sú vo veľmi dobrej  kondícii. Vzhľadom na priebeh počasia sú však obavy z nedostatku zrážok.

Podobná situácia je aj v regióne Trnava, kde majú poľnohospodári obavu z nedostatku zrážok.  Oziminy sú vo veľmi dobrom kondičnom stave, poľnohospodárske subjekty prihnojili oziminy už druhýkrát a vhodné počasie im umožnilo vykonať chemické ošetrenie porastov. Jačmeň ozimný prezimoval dobre, jačmeň jarný je vo fáze tretieho listu. V regióne poľnohospodári ukončili sejbu cukrovej repy a slnečnice, v súčasnosti prebieha príprava pôdy na sejbu a sejba kukurice, ako aj výsadba zemiakov.    Mnohé podniky museli robiť opatrenia proti hrabošovi, porast je však už vysoký, a tak efektívnosť ošetrovania bude pravdepodobne nižšia.

V regióne  Prievidza sa začiatkom týždňa nedalo na polia vyjsť a až od polovice týždňa sa mohli robiť chemické postreky proti burinám v obilninách a v repke. Poľnohospodári využili počasie a robili insekticídne postreky proti škodcom, pri ktorých sa teplejšie počasie prejavilo zvyšovaním počtu jedincov až na prah škodlivosti. Pokračovala sejba jačmeňa jarného vo vyšších polohách, ako aj prihnojovanie trvalých trávnych porastov, ozimín a repky. Taktiež sa začala príprava pôdy pod kukuricu na zrno.

V regióne Čadca sa situácia v porovnaní s predchádzajúcim týždňom nezmenila.

V regióne Bánovce nad Bebravou bol osev hustosiatych obilnín, cukrovej repy a výsadba zemiakov ukončená. Pokračuje ďalej prihnojovanie porastov, chemická ochrana rastlín a úprava trvalých trávnych porastov. Pokračovala príprava pôdy pod kukuricu a slnečnicu a začal výsev kukurice a slnečnice.

Poľnohospodári v regióne Vranov nad Topľou využili pekné jarné počasie a rozbehli jarné práce naplno. Oziminy sú v dobrom stave, iba v jednom prípade bola hlásená vyorávka pšenice ozimnej na 7 ha. Osev jačmeňa jarného je ukončený. Prebieha sejba kukurice na zrno, slnečnice a strukovín. Aj v regióne Vranov nad Topľou je hlásený veľký výskyt hrabošov.

Autor článku: Ing. Jarmila Dubravská, PhD., riaditeľka odboru poľnohospodárstva a služieb SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments