Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Jarné práce: Každý región má iné podmienky

Jarné práce: Každý región má iné podmienky
insert_photopixabay.com

Jarné práce sa postupne rozbiehajú na celom Slovensku. Poľnohospodári sa s ohľadom na lokálne podmienky pripravujú na ďalšiu sezónu. Jarné práce na poliach monitoruje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Ako avizuje hovorkyňa SPPK Jana Holéciová, „postupujúce jarné práce odkrývajú aj stav pôdy po zime. Poľnohospodári z mnohých oblastí Slovenska hovoria o suchu, miestami až výraznom.“ Dodala, že extrémne sucho zasiahlo Záhorie, Kysuce, Podpoľanie, aj Gemer.

Pod Braniskom vlaha zostala

Výrazné sucho však nepostihlo celé Slovensko, sú regióny, kde situácie nie je taká zlá. Príkladom je spoločnosť Agrovit Branisko (okres Prešov).

„V zime boli slabé zrážky, ale nie je to u nás také zlé ako inde. Sme podhorská oblasť, takže pôdna vlhkosť je zatiaľ pomerne dostatočná. Pravdou ale je, že keď nezaprší do dvoch týždňov, nevieme, ako to bude schádzať,“ približuje situáciu na východe Slovenska František Štofko.

Agrovit hospodári na 3 400 hektároch pôdy. Stihli už zasiať jarný jačmeň na ploche 53 hektárov a teraz sejú miešanky.

„Jačmeň je len doplnková plodina. Najčastejšou obilninou je ozimná pšenica, ktorú pestujeme na výmere 200 hektárov. Nasleduje špaldová pšenica a raž,“ vymenúva František Štofko.

V Stropkove pôdu valcujú

Naopak, so suchom sa snažia vysporiadať v Podielnickom družstve Ondava v Stropkove, ktoré hospodári na 4 800 hektároch poľnohospodárskej pôdy, z toho 2 000 hektárov predstavuje orná pôda. Ku koncu týždňa zasiali takmer všetky hustosiate obilniny. Bojujú však so suchom.

„Valcujeme to, aby sa podporila vzlínavosť a čakáme, že padnú nejaké zrážky,“ opisuje situáciu na severovýchode Slovenska agronóm družstva Jozef Michalovčík.

S jarnými prácami zďaleka neskončili, čakajú na teplo.

„Ostalo nám vysiať asi 800 hektárov, kde plánujeme teplomilné rastliny, ako kukurica na siláž a na zrno. Ale to začneme až keď sa zlepšia teplotné pomery,“ dodal agronóm.

Osevný plán v Stropkove zahŕňa 500 hektárov pšenice, 100 hektárov ozimného jačmeňa, 100 hektárov ovsa, 800 hektárov kukurice, 150 hektárov ďatelinotráv a zvyšok tvorí trvalý trávny porast.

V Paňovciach čakajú na teplo

Teplota zohráva rozhodujúcu úlohu pri začiatku jarných prác. Podľa monitoringu SPPK pokiaľ v nižšie položených regiónoch už poľnohospodári naplno sejú, na severe sa práce rozbiehajú postupne podľa intenzity nočných mrazov a stavu premrznutej pôdy. Potvrdil nám to aj Ivan Tirpák, riaditeľ Poľnohospodárskeho družstva Paňovce (okres Košice okolie).

„Siať budeme v tomto týždni. Čakali sme na vhodnú teplotu pôdy. Máme pripravenú cukrovú repu a ľan,“ hovorí Ivan Tirpák.

Družstvo v okolí Košíc hospodári na ploche takmer 730 hektárov a v osevnom pláne sa sústreďujú na tri základné plodiny.

„Približne v rovnakých pomeroch okolo 130 hektárov je to pšenica, kukurica a cirok,“ konkretizuje Ivan Tirpák.

Osevný plán zahŕňa tiež ľan, sóju, cukrovú repu a ďatelinu purpurovú. Aj v Paňovciach čakajú na vlahu.

„Zrážky boli minimálne. Tých pár milimetrov snehu čo napadlo od januára do konca marca, necítiť. Dúfame, že nejaké zrážky prídu v dohľadnom období. Sucho rastlinám neprospeje,“ uzavrel Ivan Tirpák.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments