India zakázala s okamžitou platnosťou vývoz pšenice! Je jej druhý najväčší producent
India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, zakázala s okamžitou platnosťou vývoz tejto komodity do zahraničia. Informovala o tom dnes (14. mája 2022) agentúra Reuters. Dôvodom sú rýchlo rastúce ceny na domácom trhu.
Exportujú najmä do ázijských štátov
Indická vláda bude môcť udeliť zo zákazu výnimky. Analytici sa obávajú ďalšieho rastu cien pšenice na medzinárodných trhoch po tom, čo obmedzenie vývozu hrozí kvôli vojne aj v prípade ďalších dvoch veľkých svetových dodávateľov – Ruska a Ukrajiny.
Pred vyhlásením zákazu India počítala s tým, že tento rok do sveta vyvezie asi desať miliónov ton pšenice. Hlavnými jej trhmi sú ďalšie ázijské krajiny, napríklad Filipíny, Indonézia či Thajsko. Kvôli prerušeniu vývozu z Ruska a Ukrajiny sa však indickí obchodníci chceli zamerať aj na trhy v Európe, Afrike či na Blízkom východe. Väčšina indickej produkcie pšenice však putuje na domáci trh.
Cieľom vládneho opatrenia je podľa zahraničných agentúr upokojiť vývoj cien na domácom trhu. Podľa agentúry Reuters sa ceny pšenice na indickom trhu dostali v posledných týždňoch na rekordnú úroveň. Vláda sa navyše obáva, že tohtoročná úroda bude výrazne slabšia kvôli vlne horúčav, ktorá túto krajinu zasiahla od polovice marca. Zásoby pšenice vláda potrebuje okrem iného pre svoje programy potravinovej pomoci, ktoré v krajine pomáhajú s výživou viac ako 80 miliónov ľudí.
Možné sú výnimky
Obchodník s pšenicou v Bombaji povedal agentúre Reuters, že rozhodnutie vlády je „šokujúce“. Trh síce očakával nejaké obmedzenia vývozu, ale až za dva alebo tri mesiace.
„Zdá sa, že údaje o inflácii zmenili vládne zámery,“ dodal.
Zákaz exportu ale počíta s niekoľkými výnimkami, ktoré môže udeliť indická vláda. Ak vláda uzná, že dodávky pšenice poslúžili na pokrytie základných potravinových potrieb krajiny, môže rozhodnúť kam vývoz nasmeruje.
Odborníci sa domnievajú, že postoj Indie povedie k ďalšiemu rastu cien tejto komodity na medzinárodných trhoch.
„Teraz už na trhu nie je žiadny ďalší veľký dodávateľ,“ povedal agentúre ďalší obchodník.
Od začiatku roka sa ceny zvýšili už o 40 percent. K najväčším svetovým vývozcom totiž patrí Ukrajina aj Rusko, kde vývoz čelí kvôli vojne obmedzeniam. Počas konfliktu boli zničené sklady s pšenicou a obilím a Rusko navyše blokuje ukrajinské čiernomorské prístavy, odkiaľ vývoz prúdil do ostatných častí sveta. OSN už niekoľkokrát varovala, že konflikt môže výrazne zhoršiť dostupnosť potravín v chudobnejších krajinách.