Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Heger vyjadril podporu ministrovi a šéfovi PPA

Heger vyjadril podporu ministrovi a šéfovi PPA
insert_photopoľnoinfo.sk

Po troch rokoch sa opäť otvorili brány národného výstaviska na tradičnej a pre štátny podnik aj najdôležitejšej výstave – Agrokomplex. Ide už o 47. ročník, ktorého súčasťou je 15. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat. Súbežne sa predstavuje aj výstava Poľovníctvo a príroda, ktorá sa uskutočňuje v päťročných intervaloch. Tentoraz ju pre pandémiu môže laická aj odborná verejnosť navštíviť po šiestich rokoch.

Nitra je hlavé mesto poľnohospodárstva a potravinárstva a vysoká účasť až 416 vystavovateľov preukazuje, že je záujem ukázať výsledky práce, podeliť sa o skúsenosti, diskutovať, kam to poľnohospodárstvo chceme pohnúť,“ uviedol po slávnostnom otvorení výstavy minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

4 miliardy za päť rokov

Výstavu agrominister otvoril spolu s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ktorý sektor zaradil medzi tie, ktoré vláda chce podporovať.

„Aktuálne sa vyhodnocujú alebo sú vyhlásené výzvy v objeme 314 miliónov eur. Sme si vedomí investičného dlhu, ktorý sa v rezorte pôdohospodárstva za roky zanedbávania nahromadil, a preto sme na ďalšie obdobie zvýšili aj spolufinancovanie rozvoja vidieka z národných zdrojov. Oproti obdobiu rokov 2014 – 2020 z 25,7 percenta na 36,9 percenta. V rokoch 2023 – 2027 tak na modernizáciu fariem, potravinárskeho priemyslu a rozvoj vidieka pôjde zo štátneho rozpočtu suma 758 miliónov eur. Môžeme povedať, že s podporou Európskej únie smeruje do slovenského agrosektora v najbližších piatich rokoch rekordných viac ako 4 miliardy eur,“ zhrnul už dávnejšie známe čísla aj premiér Eduard Heger.

Predseda vlády vo svojom príhovore vyjadril plnú podporu rezortnému ministrovi a generálnemu riaditeľovi PPA, keď im pred sálou asi 400 ľudí poďakoval za to, že v mimoriadne krátkom čase splnili podmienky Európskej komisie a zachránili akreditáciu PPA.

Prípadné nové podpory, ktoré by sektor privítal a mohli by mu pomôcť v aktuálnom období sucha aj výrazne rastúcich cien energií a ďalších nákladov, na výstave štátni predstavitelia neprezentovali.

 „Poľnohospodárstvo sa paradoxne aj vďaka konfliktu na Ukrajine a klimatickým zmenám dostalo do popredia. Všetci si začíname uvedomovať, že už nie je samozrejmé mať plné pulty relatívne cenovo dostupných a kvalitných potravín. Dnes je to naozaj dôležitá téma. Poľnohospodárstvo je strategickým odvetvím národného hospodárstva,“ dodal minister Vlčan.

Na poľnohospodára sa zabúda

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vo svojom otváracom príhovore skonštatoval, že od poslednej výstavy Agrokomplex, ktorá sa uskutočnila v roku 2019, bola celá spoločnosť, rovnako, ako sektor, zasiahnutý nečakanými zmenami. Poznačila ho pandémia aj vojna na Ukrajine, pridáva sa aj pretrvávajúce sucho a s ním súvisiaca čoraz citeľnejšia klimatická zmena.

„Budem úprimný, myslel som si, že tejto spoločnosti dokážu tieto tri faktory otvoriť oči, že potraviny a poľnohospodárstvo nie sú samozrejmosť. Bohužiaľ, nedeje sa tak a stále naďalej žijeme spotrebný a konzumný spôsob života a na poľnohospodára a potravinára sa často aj váhou celej spoločnosti zabúda. Je mi to úprimne ľúto. Preto som rád, že na tejto akcii budeme vedieť ukázať, že sme ľudia, ktorí dokážu prekonať aj spomínané udalosti, dokážu naďalej vyrábať potraviny a naďalej sa starať o krajinu, ako aj nakŕmiť ľudí,“ vyjadril sa Emil Macho.

Eduard Heger vo svojom príhovore pripomenul dôvody súčasného stavu agrosektoru, v podobe zlej privatizácie potravinárskeho priemyslu počas mečiarovskej vlády, nedoriešenie reštitúcií a nevykonanie pozemkových úprav, ktoré viedli k vysokej rozdrobenosti vlastníctva pôdy i rozkrádanie európskych dotácií na pomoc slovenským farmárom.

“Bývalí politici, prijmite s pokorou kritiku minulosti. Terajší politici, nevracajte sa stále do minulosti a pozerajte sa dopredu,” reagoval Emil Macho.

O problémoch poľnohospodárstva a potravinárstva sa na Agrokomplexe denne diskutuje aj na diskusných fórach a okrúhlych stoloch. Téma prvého dňa patrila Strategickému plánu budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Diskusie, ako aj celá výstava, potrvajú do nedele.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments