Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Generálny riaditeľ PPA zarába dobre, no visí na šnúrke od gatí ministra

Generálny riaditeľ PPA zarába dobre, no visí na šnúrke od gatí ministra
insert_photoTASR - Na snímke (apríl 2019) protestujúci poľnohospodári stanujú pred Pôdohospodárskou platobnou agentúrou v Bratislave.

Pôdohospodárska platobná agentúra obstála najhoršie v rebríčku 26 slovenských verejných inštitúcií. Poradie zostavil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

„Na základe vyše 60 kritérií sme skúmali mieru nezávislosti inštitúcií od výkonnej moci a politikov, organizačnú aj finančnú autonómnosť a odbornosť a otvorenosť prebiehajúcich výberových konaní na vedúce pozície. Pozor, nehodnotili sme kvalitu práce a nezávislosť pri reálnom výkone pracovnej činnosti verejných funkcionárov,“ informuje vo svojom vyhlásení nezisková organizácia INEKO.

Najhoršie zo sledovaných inštitúcií dopadla Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá získala len 25 percent.

Platy

Hodnotenie PPA v analýze INEKO pozitívne potiahla len kategória platov. PPA získala 56 percent.

„Čím vyšší plat, tým vyšší bodový zisk,“ vysvetľuje INEKO.

Vyšší plat má do inštitúcií pritiahnuť väčších odborníkov. Hrubý mesačný plat generálneho riaditeľa PPA dosiahol vlani, podľa INEKO, 4 729 eur. Priemerný hrubý mesačný príjem zamestnancov PPA dosiahol vlani 1 537 eur.

Odvolanie riaditeľa

V kategórii, kde PPA absolútne prepadla je odvolanie generálneho riaditeľa. Tu nezískala ani jedno percento.

„Dôvody na odvolanie generálneho riaditeľa PPA nie sú zákonom stanovené. Odvolanie môže prebehnúť bez udania dôvodov. O odvolaní generálneho riaditeľa PPA rozhoduje výlučne minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka,“ vysvetľuje INEKO.

Pripomíname, že v roku 2020 stáli na čele PPA postupne až štyria generálni riaditelia, ktorých riadne vymenoval minister pôdohospodárstva. Juraj Kožuch, Beatrix Galandová, Tibor Guniš a Jaroslav Jánoš.

Pokles v kvalite a otvorenosti výberového procesu

„Oproti minuloročným výberovým konaniam, ktoré sme chválili, sledujeme tento rok výrazný pokles v kvalite a otvorenosti výberového procesu,“ informuje všeobecne k obsadzovaniu šéfov štátnych inštitúcií nezisková organizácia.

INEKO napríklad požaduje absolútnu transparentnosť pri zverejňovaní mien a súvisiacich dokumentov kandidátov pri výberových konaniach.

„Vystavenie informácií o uchádzačoch verejnej kontrole ešte pred uskutočnením samotného výberového konania pomáha eliminovať kandidátov s konfliktami záujmov,“ uvádza nezisková organizácia.

Ohliadnutie

Jozef Kiss bol ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom vybraný na začiatku leta 2021 bez výberového konania. Jeho meno sa poľnohospodári dozvedeli z webu poľnoinfo.sk len niekoľko hodín pred jeho oficiálnym predstavením na tlačovej konferencii, ktorej sa zúčastnil s ministrom pôdohospodárstva.

Transparentnejšie nepostupovali ani predchodcovia Samuela Vlčana. Ján Mičovský pod zámienkou niekoľkých výberových konaní nakoniec odsúhlasil svojho priateľa Jaroslava Jánoša. Za vlády SNS bol bez akéhokoľvek vysvetľovania menovaný Juraj Kožuch. Za jednofarebnej vlády SMER-SD zas Stanislav Grobár.

Napriek tomu, že INEKO pripravuje rebríček už štvrtý rok, Pôdohospodárskej platobnej agentúre sa venuje len v ostatných dvoch hodnoteniach. Aj v tom minuloročnom dopadla PPA mizerne. Získala dokonca len 23 percent, čo je ešte o 2 percentá menej, ako v aktuálnom roku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke (apríl 2019) protestujúci poľnohospodári stanujú pred Pôdohospodárskou platobnou agentúrou v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments