Farmári v Indii protestujú proti poľnohospodárskej reforme
Tisícky indických farmárov sa dnes (utorok) zapojili do protestov proti reforme poľnohospodárskeho zákona, ktorá podľa nich ovplyvní obchodovanie s plodinami v ich neprospech. Na niektorých miestach nespokojní poľnohospodári zablokovali cesty a železnice, aby zabránili ľuďom dostať sa včas do práce a dopraviť produkty na trhoviská.
Organizácie farmárov dnes vyzvali na celoštátny štrajk po tom, čo nepriniesli výsledky ani tri kolá ich rokovaní s vládou premiéra Narendra Módího. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC News.
Poľnohospodári zo severoindických štátov Pandžáb a Harijána, ktoré susedia s metropolou Dillí, demonštrujú proti poľnohospodárskej reforme už dva mesiace. V hlavnom meste a jeho okolí si vybudovali protestné tábory, v ktorých prespávajú celé rodiny.
„Nedovolíme vláde, aby menila pravidlá. Poškodí príjmy farmárov a naplní vrecká veľkých firiem,“ povedal agentúre Reuters 66-ročný farmár Gurvinder Singh zo štátu Pandžáb.
Farmári chcú dosiahnuť odvolanie reformy, schválenej v septembri, ktorá umožňuje vstúpiť do obchodovania s plodinami súkromníkom. Podľa farmárov tak vláda od nich prestane kupovať obilie za garantovanú minimálnu cenu a voľná súťaž stiahne ceny nadol. Vláda naopak tvrdí, že reforma poľnohospodárom umožní predávať svoju úrodu nezávisle a zvýši produkciu prostredníctvom súkromných investícií.
Výzvu k štrajku podporilo najmenej 20 regionálnych a celoindických opozičných strán. Ďalšie rozhovory medzi vládou a farmármi sa majú konať v stredu.