Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Farma s vôňou kvetov

Farma s vôňou kvetov
insert_photoFacebook Žitavská farma a Ivana Kaliská

Nielen zelenina, ovocie, hustosiate obilniny či hospodárske zvieratá musia byť nutne základom farmárčenia. V Úľanoch nad Žitavou sa rozhodli ísť úplne iným smerom. Namiesto klasických poľných plodín pestujú najrôznejšie druhy kvetín. Nejde pritom o pestovanie na sadenice – kvety sú určené na rez. Tamojšia Žitavská farma tak jednoznačne patrí k najvoňavejším a najfarebnejším na Slovensku.

„Farmárčeniu sa venujem už od skončenia vysokej školy, teda od roku 1996. Zameriavam sa na pestovanie kvetín do kvetinárstiev. Priesady nás nikdy nelákali, lebo priesada je len malá rastlina, ktorú si ani nevšimnete, kdežto hotová rezaná kvetina, ktorá ide do kytice, sa ukáže aj tu na farme v plnej kráse,“ vysvetlil pestovateľ Jozef Teplan.

Na farme možno nájsť tisíce kvetín najrôznejších druhov. Sezóna trvá od jari do neskorej jesene.

„Na jar začíname tulipánmi. Následne prechádzame na skoré letné kvety, ako sú matthiola fiala, papuľky a podobne. Končíme na jeseň chryzantémami. Vystrieda sa tu za celú sezónu niečo vyše stovky druhov kvetín. Čo sa týka počtu kusov, sú to desaťtisíce,“ dodal pestovateľ.

Na ekologické pestovanie sa zameriava posledných desať rokov. Vtedy si k tomu naštudoval veľa literatúry.

„Neorieme. Základom nášho pestovania je kompostovanie. Nepoužívame žiadne umelé hnojivá a chemické prípravky. V podstate nás k tomu donútil fakt, že keď sme kvety pestovali konvenčne, orali sme a používali herbicídy. Pôda bola taká zničená, že kvety sa nedali dopestovať v plnej kráse a výške. Preto nastal takýto obrat a prináša to svoje ovocie,“ vysvetlil Jozef Teplan.

Ekologicky aj na škodcov

Niektoré druhy kvetov obľubujú pôdu vystlanú slamou, iné zas pokrytú netkanou textíliou. Vo všetkých záhonoch je inštalovaná kvapková závlaha. Kvetom tak nechýba vlaha, neplytvá sa vodou a kvetiny sa nezaťažujú polievaním zhora.

„Snažíme sa podporovať biologický život v pôde. Samotný kompost je zdrojom života. Základom úrody je pôda. Keď je život v pôde dobrý, je tam aj predpoklad, že organizmy, ktoré pomáhajú v boji proti škodlivinám, majú podmienky na to, aby sa mohli rozmnožovať,“ hovorí zo skúsenosti pestovateľ

Ekologické postupy dopĺňa aj ekologický boj proti škodcom.

„Zasadil som kostihoj, ktorý vždy zrežeme a robíme z neho zákvas. Rovnako tak aj zo žihľavy, o ktorú tu nie je núdza. Tieto zákvasy potom používame na zálievku, pretože pomáhajú odpudzovať škodcov. Keďže neorieme a vystieľame slamou, máme tu veľa slizniakov. Proti nim chováme indické bežce, teda kačice, ktoré si s nimi vedia veľmi dobre poradiť. Čo sa týka húseníc, pomáha nám vtáctvo, ktoré hniezdi aj v búdkach zavesených v celej záhrade. Keď mám čas, sadnem si a pozorujem ich. Je neuveriteľné, koľko ich do búdok nanosia,“ popísal spôsoby boja proti škodcom pestovateľ.

Doplnková zeleň

Na kvetinovej farme rastie nespočetne veľa kvetov, nájdu sa slnečnice z Ameriky aj lisianthus z Japonska. Nechýbajú ani kvety, ktoré sú u nás tradičné. Napríklad margarétky. Na farme však pestujú aj mrkvu a kôpor.

„V kvetinárstvach je veľký záujem o doplnkovú zeleň alebo o doplnkové kvetiny, ktoré tvoria podstatnú časť našej úrody. Máme tu mrkvu špeciálne vyšľachtenú na farbu kvetov, ktoré sú čokoládové. Aj žerucha má vyšľachtený kultivar, ktorý je veľmi v móde a je vhodný na floristické účely,“ dodáva Jozef Teplan.

O kvety aj doplnkovú zeleň je záujem počas celej sezóny. Hoci predstavy veľkých kvetinárstiev alebo samostatných zákazníkov sa prirodzeným pestovaním pod holým nebom nedajú vždy presne naplniť, záujem o produkty z farmy neustáva.

„Nie vždy nám to presne vyjde, nie všetko sa dá presne naplánovať. Som toho názoru, že vždy je lepšie, keď mi nejaké kvety na záhonoch ostanú, ako by mi mali chýbať, a môžem sa z nich potom ešte potešiť,“ uzatvoril Jozef Teplan.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Žitavská farma a Ivana Kaliská

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments