Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

EÚ sa obáva vplyvu vojny na Ukrajine na potravinovú bezpečnosť

EÚ sa obáva vplyvu vojny na Ukrajine na potravinovú bezpečnosť
insert_photoScreen EK z vystúpenia Michaela Scannella

Ruská invázia na Ukrajinu a sankcie Európskej únie (EÚ) proti Moskve budú bolestivé pre poľnohospodárov, spotrebiteľov, výrobcov hnojív a vývozcov poľnohospodárskych produktov, varovala v pondelok Európska komisia.

“Nákupcovia obilia sa musia pripraviť na nárast cien, keďže na Rusko a Ukrajinu pripadá viac než 30 % globálneho obchodu so pšenicou, 32 % s jačmeňom, 17 % s kukuricou a viac než 50 % obchodu so slnečnicovými olejmi, semenami a potravinami,” uviedol tajomník Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Michael Scannell.

EÚ tiež dováža z regiónu veľké množstvo krmiva a hnojív a európski producenti hnojív sú závislí na ruskom plyne.

“Následky tejto ruskej agresie budú mať veľký vplyv na náš poľnohospodársky a potravinársky sektor, bude bolestivý,” povedal Scannell pred mimoriadnym zasadnutím ministrov poľnohospodárstva EÚ, ktoré sa bude konať v stredu (2. 3.) a ktoré by sa malo sústrediť na potravinovú bezpečnosť.

Scannell povedal pred poľnohospodárskym výborom Európskeho parlamentu, že pozornosť sa teraz sústredí na čiernomorské prístavy, z ktorých sa dopravuje väčšina ukrajinského exportu obilia. Tento obchod sa aktuálne prakticky zastavil. Dodal, že táto kríza zrejme bude pokračovať v strednodobom horizonte, keďže zjavne ovplyvní tohtoročnú úrodu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Screen EK z vystúpenia Michaela Scannella

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments