Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Visegrad Fund: Školenie poľnohospodárov V4 v technikách ochrany životného prostredia a hospodárenia s pôdnou vodou

Visegrad Fund: Školenie poľnohospodárov V4 v technikách ochrany životného prostredia a hospodárenia s pôdnou vodou
insert_photoTASR

V roku 2020 skupina štyroch univerzít s poľnohospodárskym zameraním v štátoch Vyšehradskej štvorky vytvorila teoretickú platformu realizácie projektu „Zvýšenie povedomia, vzdelávania a zlepšenia regionálnych stratégií v oblasti ochrany životného prostredia, zmeny klímy a udržateľného rozvoja“.

Vzhľadom k faktu, že vytvorením vedeckej platformy formou networkingu došlo na jednej strane k výmene existujúcich skúseností a na druhej strane k naštartovaniu úzkej spolupráce do budúcnosti v riešení fenoménu súčasnosti – sucha v krajine a poľnohospodárskej pôde.  Je nevyhnutné nezostávať iba u poznávania v teoretickej rovine.

Tento projekt využíva pravé teoretické poznatky a skúsenosti, aby ich dostal k cieľovej skupine – poľnohospodárov krajín V4. Samozrejme vzhľadom k nepredvídateľnej covidovej pandémii v dobe prípravy projektu sa realizačný tím projektu rozhodol realizovať aktivitu formou e-learningu. Znamená to, že bola vytvorená séria prednášok a prezentácií v národných jazykoch štátov V4 plus v angličtine. Preto boli vytvorené jednotné sylaby k rôznym témam pre lektorov v jazyku príslušnej krajiny V4. Tato jednotná forma prezentácie pomohla zaistiť základný totožný obsah prednášaných tém s praktickými návodmi.

Ide predovšetkým o to, aby poľnohospodári boli oboznámení s environmentálne šetrnými technológiami spracovania a využitia bioodpadu a racionálnym uplatnením agrotechnických opatrení, ktoré môžu významne zvyšovať žiaduci podiel organickej hmoty v pôde, zvyšovať schopnosť pôdy zadržať vodu, obmedziť eróziu a desertifikáciu pôd a v dôsledku toho môžu byť významným faktorom znižujúcim negatívne dôsledky prebiehajúcich klimatických zmien a prejavov sucha.

Prednášky a prezentácie možno jednoducho nájsť na webových stránkach projektu https://www.watermanagementinsoil.eu/lectures-presentations

Nenechajte sa prosím odradiť úvodným textom v anglickom jazyku. To, čo potrebujete, je už v slovenčine. Potrebné je rozkliknúť anglické názvy tém.

Zoznam prednášok (po rozkliknutí sa zobrazia):

  1. Využitie nástrojov projektového riadenia pri zlepšovaní vodného managementu v pôd
  2. Živý ekosystém – pôda – produkčná a mimo produkčná funkcia.
  3. Biologická aktivita pôdy pre zlepšenie vodného managementu v pôde.
  4. Inovatívne technológie pre biologické spracovanie pôdy (medziplodiny, biostimulácia).
  5. Pôdoochranné pestovateľské postupy pre zlepšenie štruktúry pôdneho profilu.
  6. Inovácie v technike pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo.
  7. Výhody využívania pôdoochranných technológií v ťažkých pôdach.
  8. Zmiernenie fyzikálnej a chemickej degradácie pôdy kondicionovaním pôdy.

Autor článku: prof. h. c. prof. Ing. Pavol Findura, PhD. – Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
lubos Jurik
Neregistrovaný
lubos Jurik
2. marca 2022 8:07

Pozrel som prvý článok Je teoretický a v jeho názve je vodný manažment pôd. Žial v celom dalšom teoretickom texte ku obsahu nie je ani slovo.
Je škoda že sa autor nevenoval deklarovanému obsahu..