Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Envirorezort sa zasadzuje, aby pastierske psy boli podporené z novej SPP

Envirorezort sa zasadzuje, aby pastierske psy boli podporené z novej SPP

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) upozorňuje zástupcov Zväzu chovateľov oviec a kôz, že nemôžu očakávať kompenzácie za škody vzniknuté na nezabezpečených stádach.

“Pre ministerstvo zostáva prioritou zachovanie spásania trvalo trávnatých porastov, udržiavanie kultúrnej krajiny a podpora biodiverzity,” uviedol šéf rezortu na margo rokovaní.

Ich výsledkom má byť podľa rezortu také znenie vyhlášky k zákonu o ochrane prírody a krajiny, ktorá zabezpečí ochranu vlka dravého, ale neublíži hospodárskym zvieratám. Jednou z prvých kompromisných tém má byť odklad požiadaviek týkajúcich sa veku pastierskych psov.

Vedenie envirorezortu si uvedomuje, že niektoré opatrenia (pastierske psy, respektíve elektrické oplotenie) sú finančne náročné. Preto aktívne presadzuje, aby pri nastavovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky na nadchádzajúce finančné obdobie Slovensko v maximálnej miere využilo prostriedky na podporu chovateľov hospodárskych zvierat vrátane príspevkov na preventívne opatrenia smerované k zabráneniu vzniku škôd.

“Na tento zámer dostávame z radov chovateľov pozitívne ohlasy, o čom sme informovali aj agrorezort,” uviedol minister.

MŽP bude pokračovať v stretnutiach s dotknutými pripomienkujúcimi subjektmi až do 30. novembra, keď uplynie lehota pripomienkovania.

Museli by zabezpečiť až 12 tisíc dospelých psov

ZCHOK žiadal Budaja, aby okamžite stiahol vyhlášku k zákonu o ochrane prírody. Vyhláška bude mať podľa zväzu negatívne dosahy na chov hospodárskych zvierat, na slobodu pohybu ľudí v prírode a biotop voľne žijúcej zveri. Z návrhu vyhlášky vyplýva, že na každých 150 kusov hospodárskych zvierat by mal pripadnúť jeden strážny pes. Ak by chceli chovatelia ochrániť všetkých 330.000 oviec a kôz na 5747 farmách, museli by zabezpečiť viac ako 12.000 dospelých psov.

“Absurdita návrhu vrcholí aj v účinnosti tejto vyhlášky, keď požiadavka držby minimálne 18-mesačných psov, ktoré boli vychované spolu so stádom, nadobúda účinnosť už od 1. januára 2021,” konštatuje ZCHOK.

Chovatelia kritizujú vo vyhláške aj nariadenie, že namiesto psa si môžu oplotiť pasienky elektrickými ohradníkmi s výškou aspoň 180 centimetrov, čo by podľa nich znamenalo oplotenie lúk a pasienkov takmer v celej krajine. Možnosť chovu zvierat je v uzatvorenej hospodárskej budove označili zase za katastrofu pre krajinu, keďže ovce svojím hnojom menia menej živné pasienky na kultúrne porasty.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1546 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. DoesntMatter
  26. novembra 2020

  Mame holu rit, potraviny dovazame. Pomaly uz nemame spracovatelov. Eurofondy, ktore by to mohli zmenit, nasmerujeme na investicie do pastierskych psov.
  Tato krajina je chora… ale to len preto, ze ju vedu chori ludia.
  Najviac zo vsetkeho zrejme potrebujeme niekolko nasobne viac psychiatrov.

  Odpovedať
 2. starý gazda
  26. novembra 2020

  pastierske psy vpožadovanom množstve dochovame a vycvičime za 5 rokov a potom nebudu mat čo chranit nebude oviec na horach

  Odpovedať
 3. realista
  26. novembra 2020

  Iný pohľad na vec:
  … ak má byť vlk chránený š t á t o m tak musí nájsť š t á t peniaze na úhradu škôd napr. z programu ž i v o t n é prostredie….
  …ak nie nech si urobia v lese oboru (na štátnom pozemku) zavrú tam vlky aj s ochranármi …
  .. jedná sa o vec vo verejnom záujme- teda kde niekto naberá tú drzosť aby nútil prispievať naň podnikateľa, ktorý platí dane. Azda má prispieť na verejný záujem opäť ???

  Odpovedať
  1. Sesto6
   26. novembra 2020

   Zaciatkom roka sa objavil pripad, ked dvaja bratia holubari travili dravcov, lebo im lovili holubov a stat im nevie ochranit sukromny majetok. Toto je podobne chory nazor.

 4. realista
  26. novembra 2020

  RE Sesto6
  tu nejde o ochranu – tu ide o náhradu preukázateľných škôd…. , to mali urobiť aj holubári…..
  nik nemá nič proti ochrane vlka i keď na zváženie je regionalizácia ochrany …..
  a samozrejme vyriešenie otázky kto má koho pre kým chrániť….

  Odpovedať
 5. igor
  27. novembra 2020

  V článku ma zaujala novinárska matematika ohľadne 12000 potrebných psov :
  pre dané zadanie 330000 oviec a 5747 fariem pri pomere 150 oviec / 1 pes je max.počet psov 7908 ks bez odpočtu existujúcich psov. Musel by byť však splnený predpoklad , že 5746 fariem bude mať 1 ovcu a 1 psa a zároveň 1 farma bude mať 324254 oviec a 2162 psov.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.