Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Emil Macho: My o voze a minister o koze

Emil Macho: My o voze a minister o koze
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora po zasadnutí valného zhromaždenia vyhlásila štrajkovú pohotovosť. O dôvodoch a požiadavkách hovorí jej predseda Emil Macho.

Čo znamená štrajková pohotovosť?

Valné zhromaždenie dospelo k tomu, že situácia v agropotravinárskom sektore je natoľko vážna, že poverilo vedenie komory, aby vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. To znamená, že nebudeme musieť zvolávať valné zhromaždenie, ale stačí rozhodnutie predstavenstva SPPK o tom, aké ďalšie kroky zvolíme aj v prípade nášho demokratického práva, a teda štrajkov, akým spôsobom s týmto právom budeme narábať.

Ako sa toto rozhodnutie rodilo a prečo napokon aj vyplynulo z valného zhromaždenia?

Musím úprimne priznať, a toto všetko počas valného zhromaždenia v pragmatickom a pokojnom duchu zaznievalo, že nikto neočakáva od vedenia ministerstva, ani od tejto vlády, že problémy v poľnohospodárstve a potravinárstve, ktoré sú tu nahromadené za 30 rokov, sa zo dňa na deň vyriešia. My sme si sľubovali, že nastavíme koncepciu, sadneme si za jeden stôl a budeme sa rozprávať, ako stabilizovať agropotravinársky sektor. Bohužiaľ musím konštatovať, že opak je pravdou. Ministerstvo a vláda zatĺkla posledné klince do rakvy slovenského agropotravinárstva, a posledným klincom je aj to, že zmienka o poľnohospodárstve a potravinárstve sa nedostala do plánu obnovy. Toto je pre nás akýsi lakmusový papierik. Poľnohospodári a potravinári cítia potrebu položiť otázku verejnosti – potrebuje táto krajina vôbec poľnohospodárov a potravinárov? Sme skutočne len ľudia, ktorí poberajú dotácie, nič nerobia a sú agrobaróni? Potrebujeme, aby ministerstvo a vláda naopak, vnášali pokoj do poľnohospodárskej verejnosti. Aby spájali malých, veľkých, stredných, rodinných poľnohospodárov, a aby tí mali vytvorené podmienky na to, aby sme skutočne vedeli na Slovensku rozprávať o potravinovej sebestačnosti, o vzhľade krajiny.

SPPK je najväčšou organizáciou v agropotravinárskom sektore, dá sa teda povedať, že nespokojnosť so stavom v sektore je plošná?

Treba si uvedomiť, že SPPK, to nie sú  len poľnohospodári. SPPK zastrešuje zväzy, ktoré spájajú napríklad hydinárov, ovocinárov, zeleninárov, chovateľov dobytka, oviec, kôz, zastupujú takisto zemiakarov, potravinárov a mnohých ďalších. To znamená, že so stavom v agrosektore nie je nespokojná len nejaká časť poľnohospodárov, ale hovoríme o prierezovej nespokojnosti vo vzťahu k týmto segmentom.

Bol krok vyhlásiť štrajkovú pohotovosť nevyhnutný?

Takýto vývoj sme si ani my sami nepredstavovali, že po necelých siedmych mesiacov od volieb budeme v štrajkovej pohotovosti. Avšak vzhľadom na absolútnu absenciu koncepčnej komunikácie vo vzťahu k spoločnej poľnohospodárskej politike, vo vzťahu k štátnemu rozpočtu, absolútne nepremyslené a často až populistické kroky vo vzťahu k Slovenskému pozemkovému fondu nás viedli k tomu, že sme štrajkovú pohotovosť museli vyhlásiť. My už inú možnosť nevidíme. Po tom, ako sme vyzbierali 700 podpisov od poľnohospodárskych subjektov, ktorí zamestnávajú desiatky tisíc ľudí, po tom, ako sme pred týždňom informovali premiéra, že situácia v sektore je vážna, poverilo valné zhromaždenie vedenie komory na vstup do štrajkovej pohotovosti.

Vy ste už v uplynulých dňoch aj týždňoch verejne signalizovali nespokojnosť, spomínali ste list premiérovi, dostali ste nejakú odozvu?

Bohužiaľ, žiadnu spätnú väzbu sme z úradu vlády nemali. Musím však pozitívne zhodnotiť dnešnú (nahrávané: 7.10.2020) reakciu premiéra na novinársku otázku týkajúcu sa vyhlásenia štrajkovej pohotovosti, keď sa vyjadril, že potrebuje dva-tri dni na to, aby sa zoznámil s problematikou, aby zaujal stanovisko. To vnímame pozitívne.

Aké sú vlastne vaše požiadavky v rámci štrajkovej pohotovosti. Aké kroky by malo ministerstvo, respektíve vláda urobiť, aby naozaj nedošlo k ostrým štrajkom v uliciach?

My si v prvom rade potrebujeme sadnúť za jeden stôl. Je evidentné, že si s rezortným ministrom nerozumieme. Máme pocit, že my hovoríme o voze a on o koze. Nejakým spôsobom si musíme začať rozumieť. Potrebujeme vniesť do debaty pokoj, aby tu neboli vytvárané dva pomyselné sektory – nejakí veľkí a nejakí malí. Tí, ktorí za všetko môžu a tí, čo za niečo bojovali. Nie. My sme všetci na jednej lodi. Potrebujeme aj úrad vlády upozorniť na to, že si s rezortným ministrom nerozumieme. Treba povedať, že kritiku vo vzťahu k ministerstvu nevyjadrujeme len my, ale sú to aj bývalí poradcovia ministra, ktorí poodchádzali a je to aj predseda parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo. Čiže my potrebujeme situáciu upokojiť a povedať si, ako ďalej.

Čo konkrétne chcete, aby sa do plánu obnovy reálne dostalo?

Treba uviesť veci na správnu mieru. Mali sme minulý týždeň tlačovú besedu nášho rezortného ministra, aj s ministrom financií, kde bolo deklarované, že ministerstvo žiada do plánu obnovy 2,4 miliardy eur. Boli prezentované reformy, ktoré minister žiada a na ktorých sa aj my zhodujeme. Bohužiaľ sme v tomto reformnom pláne reálne za tých uplynulých pár dní nič nenašli. Čo my považujeme naozaj za minimum, ktoré by tam za rezort malo byť, je v prvom rade toľko deklarovaná zelená krajina. Pretože tá súvisí aj so závlahami, s hydromelioráciami, zadržiavaním vody v krajine. Rovnako tam chceme investície do potravinárstva a spracovateľského priemyslu. Jednoducho opatrenia, ktoré nás posunú k potravinovej sebestačnosti. To však znamená, že nechceme byť na 100 percent sebestační, ale aby sme si v reformnom pláne povedali, čo je potravinová sebestačnosť, a v čom chceme byť sebestační.

O sebestačnosti sa v uplynulých mesiacoch naozaj veľa hovorí aj zo strany ministerstva, čo to znamená vo vašom ponímaní?

Sebestačnosť z nášho pohľadu, uvedomujúc si rok 2020, znamená byť sebestační v základných komoditách. Pre nás je to hovädzie a bravčové mäso, hydina, ovocie a zelenina a s tým súvisiaci rozvoj vidieka. To je základ, ktorý chceme, aby sme dosiahli. A tu si s ministerstvom nerozumieme. Pochopenie základnej premisy cez prizmu roku 2020 a síce, že keď vyrábame napríklad ošípané za 1,30 eur nákladov a predávame to dlhodobo za euro, nikto to robiť nebude. Pretože aj poľnohospodársky subjekt je podnikateľský subjekt a musí zarábať. Dofinancovanie sektora je nevyhnutné. Aj slovenskí poľnohospodári nie sú spokojní s tým, ako je nastavená dotačná politika EÚ. Buď zrušme dotácie v rámci celej EÚ, a bude mať každý rovnaké podmienky na trhu alebo sa budeme musieť prispôsobiť systému a podporiť výrobu domácimi nástrojmi.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
27 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Cca
Cca
8. október 2020 18:35

No… , neviem , či aj o tej koze niečo vie…

Lukas
Lukas
8. október 2020 19:49
Odpoveď na  Cca

A ty o voze vies nieco ?

Ján
Ján
9. október 2020 4:25

Lukas,za reakciu na “príspevok” ktorý napísal Cca- máš 100 bodov!!!

Milan Cimbaľak
Milan Cimbaľak
11. október 2020 10:33
Odpoveď na  Ján

Macho sa oháňa 700 podpismi od poľnohospodárskych subjektov. Zaujímalo by ma koľko skutočných majitelov majú tých 700 subjektov…. Myslím, že by vyšlo dvojciferné číslo… (a možno aj s jednotkou vpredu…)

Pavel Oršuľák
Pavel Oršuľák
9. október 2020 7:50

A čo vie Macho o voze? Stále len plače a trasie sa za dotáciami, aby tiekli ako za Matečnej. Dobrý, poctivý a srdcom poľnohospodár dokáže robiť aj bez dotácie. A mimochodom, plán obnovy bol vytvorený na obnovu hospodárstva ktoré bolo postihnuté korona krízou, nuž povedzte ktorí poľnohospodár nezožal úrodu kvôli… Celý komentár »

Pavel Borko
Pavel Borko
9. október 2020 10:22
Odpoveď na  Pavel Oršuľák

Takéto “hrdinstvo” bez dotácií v prostredí dotovanom z každej strany si môžeyr vyskúšať na vlastnej koži. Za vlastné peniaze.

Lp
Lp
11. október 2020 16:37
Odpoveď na  Pavel Oršuľák

Napríklad aj ja mám na poli z 24 ha zemiakov ešte 8 ha, lebo slovenské veľkosklady radšej vezmú nemecké zemiaky.

Myxo
Myxo
12. október 2020 8:34
Odpoveď na  Pavel Oršuľák

Tak ako istý pán z východu F.O., ktorý plače ako mu je ublížené a ako ho chcú veľkí zničiť. Či to je už inom… si zistite kto stojí po boku “dedalesa”. Koľko ha pôdy ten pán obhospodaruje a na koho ich má napísané, a aké dotácie poberal za predchádzajúcich vlád… Celý komentár »

Ferko
Ferko
12. október 2020 8:46
Odpoveď na  Pavel Oršuľák

a ďalšia pravda o pánovi F.O. je taká, že nie všetko čo sa v televízii o jeho “probléme” s PPA narozprávalo je aj skutočne tak a pritom v skutočnosti ide len o veci vytrhnuté z kontextu, ktorý sa médiám nehodil, lebo to už nebolo také bombastické 🙂

Nohavica
Nohavica
9. október 2020 10:21

…včerajšia debata na TA3 bola trochu sklamaním…opakovali sa stále tie isté frázy, Macho s Poturnayom boli dokonca dosť submisívny…minister ich mal zasypať argumentami…nebolo to presvedčivé….Hlivák (šéf ÚVO), ktorý šiel po nich, využil krátkosť času oveľa lepšie…

pavolh
pavolh
9. október 2020 12:18

Pan Orsulak dotacie netecu tecie voda polnohospodar ich ma na Slovensku ako aj v Rakusku i ked podstatne menej povedz mi ty poctivy polnohospodar kolko urobis odvodov do statu ? co stale drbes do Macha ved je tu snaha zachranit polnohospodarov ako celok.Ved zacnime mozajku skladat konecne vsetci ak to… Celý komentár »

Pavel Oršuľák
Pavel Oršuľák
11. október 2020 8:00
Odpoveď na  pavolh

Pán pavolh pre niektorých vyvolených dotácie naozaj “tiekli” (obrazne povedané) keď na niktoré tituly dostanú dotáciu 70 a aj 100%, keď kombajn reálnej hodnoty 300 tisíc € ide na projekt za 700 tisíc €, to v Rakúsku isto nemajú. Odvody, koľko mi štát prikazuje a daňový zákon umožňuje. Čo Macho… Celý komentár »

Jozef Malina
Jozef Malina
9. október 2020 12:44

Nemali by byť platené články aj takto označené?

Maroš Kovalčík
Maroš Kovalčík
9. október 2020 14:34

Srdečne Vás pozdravujem všetkých … rád by som zareagoval na príspevok pána Oršuľáka … tento rok práve vďaka pandémii COVOD 19 sme prišli o vyše 30% objednávok na hovädzie mäso, cena bravčového mäsa sa nám prepadla o vyše 22%, cena mlieka nám spadla o 10%, a to všetko práve kvôli… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
11. október 2020 13:36
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

Pán Kovalčík ! Možno sa pár ľuďom nepáči toto: BRATISLAVA. Bol to rozvetvený systém úplatkárstva, ktorý sa začínal dohadzovačmi „ochotných“ podnikateľov a končil sa až pri špičkách štátnej agentúry a oligarchoch v pozadí. Kauza Dobytkár, ktorú polícia rozkrýva už niekoľko mesiacov, je dosiaľ najrozsiahlejším príkladom korupcie na Slovensku. Len dosiaľ… Celý komentár »

G.S.
G.S.
11. október 2020 19:41
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

jozef R. – to sa nepáči nikomu rozumnému. Ja nie som žiaden oligarcha a nedostával som dotácie na stroje a podobne. Podporujem ministra v boji s korupciou. Ale boj s korupciou nie je jedinou náplňou jeho práce. A ja musím pozerať do budúcnosti a nielen do minulosti. Chcem aspoň vedieť… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
12. október 2020 7:44
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

Maroš, poznám Tvoj príbeh a som veľmi rád, že si napísal tento príspevok.

Ja L.
Ja L.
12. október 2020 17:15
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

G:S: To že ostali pozemky zarastené krovím môže SPF, lebo v teréne nekontrolovali, a len všetko sa riešilo od stola. Tí ktorý mali od SPF prenájme štátne pozemky vadí zvýšenie nájomného. Nikto ich nenúti používať ďalej pozemky za zvýšené nájomné. Nájdu sa podnikateľské subjekty /malí či veľký/ ktorý rád zaplatia… Celý komentár »

G.S.
G.S.
12. október 2020 19:59
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

Ja L. – takže ty sa hlásiš, že dobrovoľne prevezmeš od nájomcov SPF pozemky zarastené desaťročia náletmi, cesty a rokliny a budeš im s radosťou za ne platiť obvyklé nájomné plus daň z pozemkov? Lebo nájomcom ani tak neprekáža zvýšenie nájmu u pôdy zaradenej v LPIS, ale to plošné zvýšenie… Celý komentár »

G.J.
G.J.
12. október 2020 21:54
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

Obvyklé nájomné bolo do zákona 504/2003 vnesené prostredníctvom §13 ods.2 ako jedna zo skrytých podpôr nájomcov poľnohospodárskej pôdy. Bohužiaľ zrejme na úkor prenajímateľov a pravdepodobne aj protiústavne. Samozrejme, nikto z nájomcov ani stavovských organizácií proti tomuto ustanoveniu neprotestoval. Prečo by aj. Veď rozmenené na drobné, ak si nájomca dnes prenajíma… Celý komentár »

G.S.
G.S.
13. október 2020 19:02
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

G.J. – nebudú . V zmluve je jasne uvedené, že smiem vyrúbať len stromy do obvodu 40 cm vo výške 130 cm. Všetko nad som povinný požiadať životné prostredie a SPF podľa trhových cien drevo ocení a zinkasuje ma v plnej výške aj keď som rezal na vlastné náklady a… Celý komentár »

pavolh
pavolh
10. október 2020 10:05

Orsulak posledny prispevok sa nauc naspamat a mozno sa este spamatas.

Miro
Miro
12. október 2020 7:16

Pán Cimbaľák skúste napísať koľko mate zamestnancov,na akej výmere hospodárite, Vaše tržby, odvody do poisťovní. Čo pestujete, koľko zvierat chováte. Macho mal podpisy 700 podnikov, ktoré zamestnávajú tisíce ľudí a vy o probléme SPF viete minimálne.

Ja L.
Ja L.
13. október 2020 9:16

G:S: Nejedná sa o rokliny. Ale o orné pôdy zarastené krovím. V 90, rokoch vymerali náhradné pozemky, aby nebol rozdrobený celý chotár kvôli rozdrobenosti / 20 ha parcela bola zložená 20-40 árových pozemkov od 2 do 20 majiteľov na jeden pozemok/. Každý používal to čo vymerali. Kde mal pôvodné užívala… Celý komentár »

realista
realista
13. október 2020 10:08
Odpoveď na  Ja L.

neviem ako vo Vašej obci …. Moja skúsenosť je to 50:50 keď nie rokliny tak aspoň svahy na 12 stupňov, často len nesprávne uvedená kultúra (aj mapy registra “C” sú niekedy “od reality” ) a normálne pozemky často podiely, ktoré len “chýbali do 51 %”…..ak by nešlo ako balík tak… Celý komentár »

G.S.
G.S.
13. október 2020 18:52
Odpoveď na  Ja L.

Mýliš sa . Na obranu “geniálnej” Matečnej poviem, že náhradné pozemky prakticky skončili oveľa skôr. Konkurzom alebo likvidáciou pôvodnej povinnej osoby(družstva), smrťou oprávnenej osoby. §15 zlikvidovali ešte v roku 2007. U nás napríklad SPF bez zábran do nájomných zmlúv dala aj pozemky urbáru – debre, rokliny. Mne dali bývalé obecné… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
19. október 2020 1:16

kolko stoji členstvo v sppk od 1ha prenajatej pody od spf.,?!viac ako doterajši najom,pan Macho,alebo menej.