Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EK podporí mladých cez úvery

EK podporí mladých cez úvery
insert_photoTASR

Komisia pripomenula, že v roku 2017 bolo zamietnutých 27 % žiadostí o pôžičku predložených bankám zo strany mladých poľnohospodárov v EÚ, pričom v prípade iných poľnohospodárskych podnikov bola iba deväťpercentná miera odmietnutia úverov.

Balík vo výške jednej miliardy eur, ktorý v pondelok ohlásil eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan a podpredseda EIB Andrew McDowell, sa zameriava na zlepšenie prístupu poľnohospodárov EÚ, najmä však mladých poľnohospodárov, k financovaniu.

Spoločná iniciatíva EK a EIB bude zameraná na 15-ročné pôžičky za nižšie sadzby, ako sú trhové sadzby, uvádza sa v správe eurokomisie.

Hogan v tejto súvislosti uviedol, že prístup k financiám je kľúčový a je príliš často prekážkou pre mladých ľudí, ktorí sú aktívni v tomto odbore.

„Prioritou Európskej komisie a spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 je mať 11 percent európskych poľnohospodárov mladších ako 40 rokov,“ spresnil eurokomisár.

Najmenej mladých je na Cypre. Najviac v Rakúsku, Poľsku a na Slovensku

Podpredseda EIB zodpovedný za poľnohospodárstvo a biohospodárstvo McDowell dodal, že poľnohospodárske odvetvie je chrbtovou kosťou hospodárstva EÚ a má kľúčovú úlohu nielen pri výrobe zdravých potravín, ale aj pri boji proti zmene klímy a pri ochrane životného prostredia.

„Prostredníctvom tejto novej iniciatívy sa EIB zameriava na budúcnosť sektora a na riešenie významného trhového nedostatku, ktorým je nedostatočný prístup poľnohospodárov k financovaniu,“ opísal situáciu McDowell.

Program bude riadený na úrovni členských štátov bankami a lízingovými spoločnosťami pôsobiacimi v celej EÚ. Zúčastnené banky by sa mali riadiť sumou, ku ktorej sa zaviazala EIB, čím by celková suma úverov predstavovala dve miliardy eur, a prioritu by mali mať mladí poľnohospodári.

Podľa európskeho práva sa za „mladého poľnohospodára“ považujú tí vo veku pod 40 rokov. Podľa údajov Eurostatu z roku 2016 táto kategória predstavovala 11 % z celkového počtu 10,3 milióna poľnohospodárov. Najmenej mladých poľnohospodárov je na Cypre (3,3 %), v Portugalsku (4,2 %) a v Británii (5,3 %). Početnejší sú v Rakúsku (22,2 %), Poľsku (20,3 %) a na Slovensku (19 %).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
30. apríl 2019 6:48

Na Slovensku si dotacie na stroje do poľnohospodárstva rozdelili agrobaroni. A mladi si maju brat uvery. Fascinujuce! A kde je technika Rodu a Vadalu? Zobrali si do taluanska. Z eurofondiv, z podielu vycleneneho pre Slovensko? Slak ma ide trafit!!!

DoesntMatter
DoesntMatter
9. máj 2019 11:13
Odpoveď na  Jano

@Jano Chod uz do prdele s tymi agrobaronmi a zacni konecne makat a nielen cakat, ze nieco pride zadarmo!!!